Lipsa saliva si durere in gat

14-12-2011
Ruxandra Caltan
Nu este medic/terapeut
Ruxandra Caltan
Buna seara!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.
In urma cu 2 saptamani am fost racita cu dureri in dreptul inimii si dureri de torace. Am fost la doctor si EKG si radiografia la plamani au iesit bune. In urma acestei raceli am avut durerii de cap si conform CT cerebral si radiografie cervicala a reiesit ca am cervical si de aici rezulta si durerile de cap in partea din spate la baza gatului.dureri de cap pe care le simt destul de puternic mai ales atunci cand este frig in partea din spate deasupra cefei.
In urma cu o saptamana am simtit la gat un ganglion pe partea dreapta umflat, iar pe mijlocul gatului niste umflaturi mici. Prin urmare m-am dus la medicul de familie, am facut o oprire la ORL unde medicul a spus ca nu am nimic legat de ORL, iar in urma unei ecografii la gat am primit diagnosticul de litiaza glandelor salivare. Am primit trimitere la Spitalul Militar din Bucuresti la sectia chirurgie orala si maxilo-faciala. La spital am facut o radiografie submandibula partea drepta care a iesit in regula si inca o ecografie la gat. In urma acestei a doua ecografii totul este in regula, nu exista urme de litiaza, iar acele umflaturi sunt normale, mici...limfomi.. (diametru 7mm/2mm).
Nu stiu unde sa ma duc mai departe!!!!! Problema este ca eu am senzatia de nod in gat, saliva..foarte putina...este vascoasa, tot timpul imi dreg vocea, imi simt partea de gat amortita, iar din cauza lipsei de saliva ma doare gatul. Durerea aceasta simt ca se duce spre urechi.

Multumesc pentru atentie si ajutor!
O seara placuta!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.