Lipsa poftei de mancare

07-10-2009
ionitaoana
Nu este medic/terapeut
ionitaoana
Am o fetita de 2 luni si 3 saptamani. In 3 saptamani a luat in greutate doar 400gr si asta cu greu...are zile cand nu are pofta sa pape...mananca doar 90 -120ml de lapte Nan 1. Acum o sapt am fost la munte si acolo am reusit sa mancam 150-180 ml. De cand ne-am intors acasa arevenit la vechea cantitate. Este vioaie si are mult chef de joaca si ras, dar problema cu papatul ma sperie. In inaltime a crescut destul de bine 1, 5cm in 3 sapt. As vrea sa stiu care ar fi problema.
13 comentarii
0
07-10-2009, ora 15:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Probabil nu ii priieste lapticul Nan!Vorbiti cu medicul pediatru si poate va sfatuieste sa ii schimbati marca de lapte.Eu i-am dat fetitei mele Milumil!Este un lapte foarte bun!
0
07-10-2009, ora 15:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sau incercati sa ii dati siropel pt pofta de mancare!Dar tot medicul pediatru trebuie sa vi-l prescrie!
0
07-10-2009, ora 16:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Inapetenţa trebuie investigată de pediatru, consultaţi-l!
Pup Jackie;)


Multă sănătate şi binecuvântări de la Bunul Dumnezeu!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
07-10-2009, ora 19:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pup si eu Nick! ;)
0
08-10-2009, ora 18:50
ionitaoana
Nu este medic/terapeut
ionitaoana
multumesc frumos pentru sfat. Am sa vb cu medicul...cu toate ca a zis ca e bine cat a luat pana acum in greutate. Sper sa imi recomande ceva pentru pofta de macare. Multumesc inca o data.
Sananate la bebelusii vostri si noroc.
0
09-10-2009, ora 09:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nan1 si cea mai proasta mancare pe care i-o puteti da copilului ! Daca i-at da apa cu ceva noroi copilul al creste mai repede deact cu acest "lapte".

Nici nu-i de mirare ca nu poate sa manance atata. O intoxicati pur si simplu si problemele de sanatate sunt preprogramate! Informati-va aici in forum la problemele pe care le au toate mamele care dau acest lapt. Daunele sunt dependente si de copil, unii sunt mai sanatosi si nu se remarca usor, la cei slabi daunele sunt masive.

Am mai scris pe aici despre acest lapte praf in general cat si despre laptele Nanq, de la Nestle, cel mai parsiv concern care exista. Acest lapte este un cocktail de chimicale, din care cele mia multe sunt cunoscute ca daunatoare.

Da-ti la fata mai bine lapte de vaca de la punga, pasteorizat, sau lapte de vaca proapspat (fiert).
Asa au crescut miliarde de oameni in mod mult mai sanatos (inclusiv eu)
Acel lapte praf este plin de chimcale si este mort in desavarsire !
Evitati si pe cel de la cutie omogenizat.
0
09-10-2009, ora 11:56
ionitaoana
Nu este medic/terapeut
ionitaoana
Mi se pare ciudat ca un medic sa iti recomande acest lapte in conditiile in care nu este bun. Sincer am sa citesc despre aceste problemede Nan.
0
09-10-2009, ora 12:00
ionitaoana
Nu este medic/terapeut
ionitaoana
As avea o rugaminte la tine scarface...de unde stii atatea despre laptele asta si nu numai...?
0
10-10-2009, ora 23:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca ai internet, sti ceva chimie elementara si citesti ingredientele de pe lista la NAN1 sau alt lapte praf o sa-ti dai seama singura ca daci cineva are 2 celule cerebrale acestea ajung ca sa inteleaga informatiile prezente.

De unde stii oare ca pachetul de biscuiti Ccontine E561 si E256 ? Scrie pe el !

Daca te duci in internet poti vedea ce sunt aceste E-uri sau ce efect au aceste substante.
Daca intri pe un lexicon medical, toxicologic sau chiar in wikipedia online poti vedea ce efect au aceste substante. Este simplu ca buna ziua daca analizezi si nu crezi orbeste asa cum fac medicii si pe urma lor si pacienti...
0
10-10-2009, ora 23:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dar nici nu trebuie internet sau lista de ingrediente pt. a afla acest lucru, daca cele 2 celule cerebrale functioneaza !

Ce a lasat Dzeu pe pamant pt. a alapta copii cu tot ceea ce este necesar pana ii ies dintii ?
a) mama
b) vaca
c) fabrica
0
11-10-2009, ora 19:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ionitaoana, in 3 saptamani, normal ar fi trebuit sa ia in greutate aproximativ 600 g!
scarface, hai ca ai fost haios cu fabrica!!Fabrica este facuta de oameni si nu cred ca in fabrici se ambaleaza lapte direct de la sursa, adica vaca!!Ai facut precum reclama: tati de unde vine laptele? ;)))))
Laptele de mama este cel mai bun, insa in cazul in care nu se mai poate alapta copilul, nu toata lumea are vaci ca sa ii ofere copilului lapte proaspat!Si mai ales ca laptele de vaca trebuie super fiert pt a nu se imbolnavi copilul/omul!
0
11-10-2009, ora 20:00
ionitaoana
Nu este medic/terapeut
ionitaoana
ai dreptate jaquelinne.atat ar fi trebuit sa ia..doctorul ne-a zis totusi ca e bine cat a luat cu toate ca ar fi trebuit un pic mai mult. Pe mine ma sperie totusi ca nu mananca cat ar trebui si ca la ora mesei e o intreaga nebunie...mancam putin..ne mai uitam pe pereti..iar mai mancam un pic si tot asa pana se satura cica si incepe sa se enerveze si sa scoata biberonul din gurita. Toti spun ca este normal si ca si bebeii ca si noi au zile cand nu vor sa pape cat ar trebui dar cu toate astea ma sperie ca nu a luat cat trebuia in greutate si ca nu papa. Sincer ma dispera. Ma mai bucura doar faptul ca e vesela si rade tot timpul.
0
12-10-2009, ora 13:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cei mai multi parinti sunt cauza nr. a bolii copiilor pt. ca ii indoapa cu mancare !
Lasati copilul sa manance cat poate. Daca nu manana ori are ceva ori nu ii trebuie mancare multa si acest lucru nu se rezolva nici cu griji si nici cu indopatul care ii va face si mai rau.
Laptele de vaca proaspat nu este nici el sanatos pt. oameni dar este de 1000 de ori mai sanatos decat cel praf sau omogenizat. Dintr-un rau trebuie ales cel mai mic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •