Lipsa poftei de mancare!

30-05-2007
codrut
Nu este medic/terapeut
codrut
Buna ziua!Ma numesc Scutaru Codrut, am 22 de ani si am o problema la care as vrea mult sa ma ajutati!De 7 luni nu mai am pofta de mancare(stomacul nu-mi mai cere de mancare).Inainte de aceasta perioada nu puteam sa stau 2 ore fara sa mananc ceva, fiindca ma ustura stomacul de foame.Acum pot sa nu mananc nimic toata ziua ca stomacul tot nu-mi cere de mancare.Tin sa precizez ca nu ma doare nimic, nu am slabit deloc.Am fost si la medic, am luat tot felul de vitamine si pastile, dar degeaba!Am facut si ecograf, iar medicul de acolo mi-a spus ca toate organele sunt normale.Fac miscare in fiecare zi, alerg, fac sport, dar degeaba!Am observat tot in aceasta perioada ca nu mai fac scaunul cum il faceam inainte.Inainte era mai inchegat, ma chinuiam putin, acuma iese mai usor..Nu ma doare cand fac si nici nu am urme de sange in scaun.Am facut si analiza scaunlui pentru Giardia si mi-a iesit negativ.Are legatura tot cu digestia, cred, nu?Am facut si niste analize la sange si mi-a iesit putin sub limita normala calciul ionic, iar VSH-ul mi-a iesit putin cam mare 8 mm/1h(si trebuia sa fie cuprins intre 1-6mm/1h).Nu mai stiu ce sa mai fac.Este posibil sa am vreo infectie la intestine sau la stomac?La simptomele pe care le am, sunt cumva suspect de vreo boala grava, cum ar fi cancerul, sau nu?Este grava situatia?Ce sfat imi recomandati?Ce parere aveti de situatia mea?Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru a exclude o afectiune digestiva, utila ar fi o endoscopie digestiva superioara si eventual o colonoscopie. Poate fi o gastrita atrofica; daca nu exista o cauza organica, trebuie incercate tot complexe de vitamine si eventual Sargenor (aminoacizi care stimuleaza apetitul si functia hepatica). De asemenea, trebuie analizati factorii stresanti asociati si eventual care au dus la aceasta diminuare a apetitului. De asemenea, ar trebui notat intr-un jurnal nutritional ce mancati zilnic, precum si cantitatile, pentru a vedea daca acoperiti necesarul caloric zilnic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.