Lipsa mirosului

12-12-2012
petrere
Nu este medic/terapeut
petrere
Buna seara, de ceva timp am urmatoarele simptome: uneori gust dulce in gura, amar, cam de fiecare data cand ma trezesc si nu neaparat am cate o nara infundata, lipsa mirosului(nu totala), cand respir nu simt diferenta dintre aer rece si cald.Am mirosit diverse lucruri, cum ar fii, otet(prima data am simtit mirosul si dupa aproximativ 10 secunde cand sa-l miros iar il simteai foarte slab).Am avut si niste usturimi in gat care au trecut.Am fost la un neurolog si m-a trimis sa fac un Rmn la cap si nu mi s-a gasit nimic, la plamani mi-am facut o radiografie acum 2 luni si mi s-a zis ca am o pneumonie interstitiala, la alergolog nu mi-a gasit nimic.La orl nu am ajuns.Ce ma sfatuiti?din ce cauza am simptomele astea?
2 comentarii
0
13-12-2012, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise.. este vorba despre 2 probleme separat
nasul si simptomele de anosmie.. trebuie investigate amanuntit la ORL
simptomele de gust ( dulce amar).. tin de tractul digestiv( colecisto- pancreatita) si trebuie investigate la gastrologie
0
15-12-2012, ora 21:10
petrere
Nu este medic/terapeut
petrere
am si niste ragaieli cam dese chiar daca nu mananc, asa din senin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •