Lipsa menstruatiei. Sarcina ori dereglare?

22-10-2012
Ana-Maria B
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria B
Buna seara, am o problema. Ultima mea relatie sexuala a fost pe 16 iunie, iar pana in luna octombrie (iunie, iulie, august, septembrie) am avut menstruatie regulat pe data pe 9 in fiecare luna. Luna aceasta octombrie nu mi-a mai venit si nu inteleg de ce.. Nu am mai avut relatii din iunie, nu am simptome de sarcina. Poate fi sarcina ori dereglare ? Ast raspuns. Multumesc frumos.
8 comentarii
0
22-10-2012, ora 16:08
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sigur nu esti insarcinata.Dereglarile pot avea multe cauze, asa ca este indicat sa consulti un ginecolog.
0
22-10-2012, ora 20:31
mona1234
Nu este medic/terapeut
mona1234
Buna.As avea o intrebare...Miercuri seara am inceput sa iau pastilele, dupa terminarea menstruatiei, iar vineri seara, sex neprotejat.Se poate ramane insarcinata, luand anticonceptionale ?.Si fiind a treia zi dupa menstruatie ?
0
22-10-2012, ora 21:42
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Avand in vedere ca erai in perioada nefertila si luai si anticonceptionale raspunsul este categoric NU.
0
22-10-2012, ora 22:52
Ana-Maria B
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria B
Multumesc pentru raspuns, ma gandesc totusi ca poate fi menstruatie peste sarcina.. dar am avut flux normal ( flux si zile corespunzatoare menstratiei). Voi ce credeti? Va multumesc inca o data ptr raspuns.
0
22-10-2012, ora 22:58
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.Menstruatia peste sarcina este un mit.Multe femei insarcinate, mai ales in primul trimestru de sarcina, au sangerari vaginale(reduse cantitativ)si de aici se naste confuzia asocierii acestora cu menstruatia.
2.Daca ai fi fost insarcinata, acum ai fi avut 18 de saptamani si crede-ma ca se vedea cu ochiul liber sarcina
3.NU ESTI INSARCINATA
0
23-10-2012, ora 02:19
Ana-Maria B
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria B
Hehe, am inteles. Multumesc frumos. Pupici
0
23-10-2012, ora 08:41
mona1234
Nu este medic/terapeut
mona1234
Multumesc de raspuns.. :)...Va pup
0
23-10-2012, ora 15:00
koko07
Nu este medic/terapeut
koko07
Buna. Mi-a intarziat menstruatia luna aceasta cu o sapt si as dori sa va intreb daca este normal? Trebuie sa precizez ca in august am luat escapelle, nu am avut nicio simptoma de rau doar acel spotting dupa 6 zile si menstruatia mi-a venit normal pe 22 aug. Apoi in sept tot normal mi-a venit, fara nicio intarziere, pe 18 sept. Acum in oct trebuia sa vina cam pe 14 dar si pana azi nu mi-a venit. In zilele dinainte de 14 am avut acele dureri de spate, de burta si mi-au iesit monstruletii specifici acelei perioade dar nimic mai mult. Mentionez ca la fiecare relatie intima ne-am protejat cu prezervativ si chiar si asa nu termina in mine. Au trecut aproape 3 sapt de atunci (nu eram in perioada fertila a fost exact sapt de dinaintea menstruatiei, deci inceputul lunii octombrie). Cea mai plauzibila cauza mi se pare stresul, mai ales ca m-am mutat in alt oras, trebuie sa ma obisnuiesc cu noul program la fac, stresul cu tot ce am de invatat etc..plus ca incepe sa imi cada parul mai mult. Voi ce credeti? este de la escapelle?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt însărcinată?
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •