Lipsa dintilor din fata

10-08-2012
superfluous
Nu este medic/terapeut
superfluous
Buna seara!
Am o problema care m-a impiedicat intotdeauna sa zambesc :( in general am dinti sanatosi, dar nu mi-au iesit niciodata 2 dinti; am cei doi din fata (sus) dupa care urmeaza..o pauza.. apoi incisivii. Spatiul acela liber nu este nici mic, nici mare, ar cam incapea jumatate de dinte intr-o parte, iar in cealalta, un sfert. Ce se poate face? pot imbraca incisivii, desi sunt sanatosi, in asa fel incat spatiul sa se micsoreze considerabil? mentionez ca am dintii albi, se poate cu portelan? sau ce se poate face?
13 comentarii
0
10-08-2012, ora 21:32
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu am inetels foarte exact situatia in care va gasiti:

aveti incisivii centrali, cei mai lati, apoi pauza- lipsesc incisivii laterali-, apoi urmeaza caninii

sau aveti incisivii centrali, apoi niste spatii mici, apoi incisivii laterali- si lipsesc caninii??
0
10-08-2012, ora 21:39
superfluous
Nu este medic/terapeut
superfluous
mea culpa, ma scuzati. nu ma prea pricep :) dar m-am interesat intre timp. am incisivii centrali sanatosi, dar imi lipsesc incisivii laterali, nu mi-au iesit niciodata. Dupa "stiinta mea" incisivi=canini, am incurcat borcanele, nici eu nu mi-am dat seama ce spun, ma scuzati :( Spatiul dintre incisivii centrali si canini nu este foarte mare. Atat incisivii centrali cat si canini sunt sanatosi
0
10-08-2012, ora 22:28
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
situatia dvs se incadreaza sub denumirea de ' anodontie de incisivi laterali'.
ce inseamna ' spatiul dinte incisivi si canini nu este foarte mare' ?

solutia ideala de tratament presupune initial un tratament ortodontic. se aplica un aparat dentar pentru cateva luni si se creaza astfel spatii suficient de mari pentru incisivii laterali prin aducerea incisivilor centrali si a caninilor in pozitiile lor corecte. dupa ce se obtin aceste spatii, se aplica doua implanturi dentare in locul radacinilor incisivilor laterali, urmand apoi ca dupa alte cateva luni ( timp in care implanturile se intergreaza in osul dvs maxilar) sa se realizeze si coroanele pe implant, coroane din portelan, de forma incisivilor laterali. in tot acest timp de asteptare se pot face coroane provizorii pentru a avea o situatie cat de cat acceptabila estetic ( fara spatii) pana protezarea finala.
aceasta este o solutie de tratament ce presupune costuri destul de mari si o perioada mai lunga de asteptare, dar este cea mai recomandata si se apropie cel mai mult de situatia corecta, ideala.

daca spatiul dintre central si canin este mic, in jur de 1 mm s-ar putea inchide prin fatete dentare. este greu de spus pe cati dinti ar trebui aplicate fatetele astfel incat sa sa obtina nu numai inchiderea spatiilor, dar si un aspect simetric. mai ales ca din cate inteleg dintii au migrat asimetric, intr-o parte spatiul fiind mai mare si in cealalta mai ingust. daca va ganditi la aceasta solutie trebuie avut in vedere ca o data ce s-ar inchide spatiile,. dintii imbracati ar fi mai lati decat sunt acum, aceasta forma nefiind de multe ori agreabila estetic.

sunt multe aspecte de luat in calcul in cazul anodontiei, solutiile de tratament fiind multiple si adaptate de obicei fiecarui caz in parte.
sunt convinsa ca in cazul dvs apar aspecte particulare ce nu se gasesc la un alt caz de anodontie, de aceea pentru a decide ce vi se potriveste cel mai bine ca plan de tratament, aveti nevoie de un consult in cabinetul stomatologic.
0
10-08-2012, ora 22:44
superfluous
Nu este medic/terapeut
superfluous
de multi bani nu dispun, iar de aparat nu stiu ce sa zic... sunt profesoara de engleza, trebuie sa vorbesc in fiecare zi., probabil ca daca as purta aparat nu as mai avea accentul pe care il am acum. nu stiti, nu se poate atasa o poza? poate daca mi-ati vedea dantura v-ati da seama daca se pot imbraca si cam cum ar arata...
am uitat sa mentionez ca am fost la un dentist si am zis de implant, dar mi-a zis; "Unde?" in sensul ca nu e loc, a zis ceva si de aparat, dar m-a si intrebat cati ani am..la varsta mea (27 de ani) nu stiu cum merge treaba cu aparatul, probabil ca, asa cum ati spus si dvs, dureaza foarte mult
0
10-08-2012, ora 22:51
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu stiu sa va spun cum se pot atasa fotografii. v-am trimis un mesaj privat
0
10-08-2012, ora 23:05
superfluous
Nu este medic/terapeut
superfluous
e in regula, nicio problema. Va multumesc pentru raspunsuri, m-ati ajutat sa-mi fac o idee despre solutiile pe care le am la dispozitie.
0
29-01-2013, ora 23:03
IrinaTecuta
Nu este medic/terapeut
IrinaTecuta
Buna seara, incerc de ceva timp sa gasesc o solutie deopotriva estetica si functionala pt o problema aproape identica cu cea descrisa mai sus.Si mie imi lipsesc de la varsta de 7 ani incisivii laterali(nu au mai crescut dupa schimbarea dintilor de lapte).singura deosebire ar fi ca, caninii sunt ceva mai apropiati de incisivii centrali, iar spatiul disponibil pt potentialul implant este in locul normal al caninilor, cu o spatiere de aprox un mimimetru atat intre canini si incisivii centrali cat si intre cei 2 incisivi centrali.As dori sa-mi raspundeti la 2 intrebari daca se poate:
-exista vreo varianta de aparat dentar(lingual sau normal) care se fixeaza doar pe cei 4 dinti frontali pt a strange spatiile si a putea face loc pt implanturile laterale?(... o adaptare pt social six..)
-referitor la recomandarea Dvs, de a pune implant "in locul fostei radacini", in cazul meu, la fel ca si in cazul precedent presupun, nu exista mugure dentar, pt ca dintele nu a crescut niciodata, exista o varianta noua de implant care se poare face in conditile in care nu a existat un dinte anterior, fara a mai fi nevoie de aditie osoasa, sau alte procedee de durata?

PS:mi-as dori din suflet sa primesc o recomandare(sau mai multe) referitoare la posibilitatile de remediere a problemei si vreau sa rezolv aceasta problema in max 6 luni(pana la nunta in iulie).Multumesc anticipat!
0
01-03-2013, ora 00:33
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@Irina Tecuta

Nu sint ortodont, dar din cite stiu aparatele dentare se aplica pe toti dintii, NU segmentar.
Cazurile de genul acesta nu sint usoare. Nu se pot da raspunsuri online. Situatia necesita o examinare complexa si completa precum si consultare interdisciplinara intre stomatologul care va conduce cazul, ortodont si implantolog.

6 luni? Exclus. Numai aparatul ortodontic se poarta de la un an in sus.
0
09-12-2015, ora 18:33
Danieladeea
Nu este medic/terapeut
Danieladeea
Buna seara! Problema mea este ca imi lipsesc incisivii laterali(nu mi-au crescut) si as vrea sa imi pun fatete dentare (as vrea ca, caninul sa aiba aspectul incisivului) doar ca spatiul dintre canini si incisivii centrali este de 4mm(in ambele parti). Este vr'un inconvenient privind spatiul? Multumesc mult!
0
14-12-2015, ora 22:17
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Depinde de latimea dintilor, depinde de aspectul fetei etc sunt multi factori de care se tine cont. Ca sa se "acopere" acel spatiu prin modelarea celor doi vecini, este posibil sa fie niste dinti foarte lati, in neconcordanta cu aspectul estetic. Solicitati o consultati in acest sens, se fac diferite "probe"pentru a vedea aspectul final si variantele de tratament.
0
28-01-2016, ora 11:37
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru a va face o idee despre cum ar arata 4 fatete pe cei doi incisivi centrali si cei doi canini, se pot face diverse simulari in cabinet prin diverse metode.
wax up-ul reprezinta o simulare in ceara pe un model din gips facut ca o copie dupa dintii dvs din acest moment. tehnicianul modeleaza forma viitoarelor fatete. in cabinet medicul poate sa transfere aceasta propunere in cavitatea orala, pe dintii dvs cu materiale de culoarea dintilor dvs ( procedeu care se numeste mock up) astfel puteti sa evaluati forma, latimea, lungimea fatetelor nu numai uitandu-va la un model, sau la o fotografie, ci si in dinamica, in vorbire, in zambet.
uneori, in cazul in care forma fetei dvs este mai ovala, alungita, daca buzele sunt subtiri, 4 fatete pot parea prea late. daca insa fata dvs este mai rotunda sau mai lata, patrata, daca buzele sunt mai pline, 4 fatete late se pot incadra foarte bine in aspectul general a fetei.

daca nu sunteti multumita cu 4 fatete, exista varianta tratamentului ortodontic, pentru a reimparti corect spatiul si a aduce dintii pe o pozitie cat mai corecta, astfel incat se creaza spatiu suficient pentru doua implanturi dentare in locul incisivilor laterali care va lipsesc. acesta este insa un tratament mai indelungat. aveti marele avantaj ca nu va atingeti in nici un fel de dintii sanatosi ( incisivii centrali si caninii nu vor mai fi slefuiti) si rezultatul estetic se poate apropia mai mult de situatia ideala, cu 4 incisivi si 2 canini.

dvs aveti nevoie de un consult combinat ortodont - protetician-estetician.
0
29-01-2016, ora 10:31
Danieladeea
Nu este medic/terapeut
Danieladeea
Multumesc mult pentru ajutor! Imi puteti spune ce pret are consultul ortodontic la dumneavoastra? La programare este necesar sa vin cu radiografie dentara, nu?
Multumesc!
0
05-02-2016, ora 00:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru Danieladeea: v-am trimis un mesaj privat. nu stiu daca este ok sa scriu costul consultatiei aici. pentru orice detalii, ma puteti contacta folosind informatiile din profilul meu. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •