Lipsa de aer de 1 an

21-03-2006
bogdanvulcan
Nu este medic/terapeut
bogdanvulcan
Buna ziua. In mai 2005, dupa un dus cald, am suferit o stare de iminenta de lesin acompianata de panica si lipsa de aer. M-am deplasat imediat la camera de urgenta a Spitalului Floreasca, unde am fost tinut 30 de minute, timp in care am fost consultat, ascultat, 2 ekguri, mi s-a facut o injectie cu calciu intravenos, dupa care mi s-a pus diagnosticul "tulburare neuro-vegetativa". Am mers la medicul de familie si am facut analize de sange care au aratat valori scazute ale calciului ionic si ale fierului seric. Am inceput un tratament cu Ferogradumet ce a durat 2 luni. In Iulie 2005 am inceput sa am episoade de tahicardie (puls dimineata 80, in activitate cca 100-110 ) si palpitatii nelegate de activitate fizica. Am fost la 3 cardiologi si am facut multiple ekguri si o ecografie cord care nu au aratat probleme, cu exceptia unei mici regurgitari la valva mitrala. Am luat propranolol timp de 2 luni in doze foarte mici si intermitent, in luna Octombrie pulsul a revenit la valori mai mici. De atunci am repetat analize de sange, am facut teste de efort, spirometrie, tiroida, etc., etc, totul este in limite normale. Din pacate am in continuare urmatoarele probleme:
- lipsa de aer nemotivata, care dispare la exercitiu fizic sustinut. Senzatia este de nod in gat, nu de sufocare, si de nevoie de a casca, iar in majoritatea timpului nu reusesc sa inspir adanc, parca muschii respiratiei sunt foarte tensionati
- dureri in zona pieptului, in special in partea dreapta, in mana pana la stern. Coastele sunt dureroase in zona in care se prind de stern si uneori am dureri si in alte parti (laba piciorului de exemplu)
- puls "bizar" : in repaos am pulsul intre 60-80 (dimineata cca 60), cand ma ridic brusc uneori pulsul creste spre 90-100 si/sau inima bate mai puternic. Nici unul din cardiologii la care am fost nu au considerat acesta semn de boala.
- comportament interesant la efort: majoritatea simptomelor dispar dupa 10 minute de la inceperea unui efort sustinut.
Mentionez ca am 25 de ani, fumez si sufar de sedentarism (munca de birou - programator), nu sunt supraponderal, nu am nici o boala diagnosticata, si ca am urmat si sedinte de consiliere psihologica referitoare la aceste probleme, sedinte dupa care, timp de 4-5 zile nu mai aveam nici un simptom neplacut.
Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa mai fac investigatii referitoare la inima?
2. Exista vreun pericol real legat de inima in contextul rezultatelor mele? (repet: toate analizele sangvine PERFECTE, singura care a aratat ceva - lipsa de forma fizica - fiind ekg de efort)
3. Ce cauzeaza lipsa de aer la repaos si mai ales cum scap de aceasta senzatie groaznica? Ceea ce mi s-a prescris in anul care a trecut (suplimente minerale si calmante usoare din plante - Extraveral, Vagostabyl) mi-au usurat simptomele foarte mult dar nu complet, am o permanenta senzatie neplacuta atunci cand incerc sa inhalez adanc, care nu pare legata de efort, fum, stress, alergie la ceva.
Va multumesc
Bogdan
3 comentarii
0
22-03-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Toate informatiile pe care le furnizati sugereaza o tulburare anxioasa (analize perfecte + consilierea psihologica cu rezultate bune). Cititi articolul despre atacurile de panica si, in masura in care este relevant pentru ceea ce simtiti, adresati-va unui terapeut care practica psihoterapia comportamental-cognitiva. Consilierea psihologica este un demers cu rezultate limitate comparativ cu terapia pe care v-am mentionat-o. Acest tip de terapie va poate face sa intelegeti de ce aveti aceste simptome si apoi sa le abordati intr-o forma structurata, cu rezultate bune si durabile.
0
23-09-2009, ora 13:57
anamaria_britny
Nu este medic/terapeut
anamaria_britny
Buna Bogdan.,
0
23-09-2009, ora 14:01
anamaria_britny
Nu este medic/terapeut
anamaria_britny
Buna Bogdan,

De 5 luni am aceleasi stari pe care le-ai avut si tu, sunt identince. Mi-am facut toate analizele si sunt ok. Toti doctorii mi-au spus ca e pe sistem nervos, dar nu reusesc sa trec peste aceste simtome cu toate ca am incercat tot felul de tratamente. Am inteles ca tu ai reusit sa treci peste cu ajutorul unui psiholog. Ma poti ajuta, te rog cu un numar de telefon al acestuia deoarece nu mai stiu incotro sa o iau cu starile astea de rau.
Multumesc din inima si astept raspunsul tau cat se poate de repede.

Ana-Maria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •