Lipsa de aer

17-10-2015
alexverde1995
Nu este medic/terapeut
alexverde1995
Buna dimineata! Problema mea a aparut acum o luna si ceva, cand intr-o dimineata m-am trezit cu o lipsa de aer, care m-a speriat foarte tare incat era sa imi pierd cunostiinta, dar usor usor mi-am revenit cu un ceai de sunatoare. Timp de cateva saptamani nu am mai avut aceasta problema, crezand ca aceasta chestie a aparut de la o raceala, sau de la faptul ca am dormit intr-un loc mai rece...nu mi-am mai facut griji. Dupa ceva timp mi-a mai aparut, repetat aproape zi de zi, dar nu asa rau ca prima data, am putut sa ma controlez, sa ma calmez, iar dupa cateva minute imi trecea, tin sa mentionez ca in acea perioada am suferit de anxietate, dar una minora. Pana acum ceva saptamani, nu am mai avut probleme cu 'respiratul', asta fiindca ma 'macinau' starile proaste date de anxietate. In fine, a fost totul ok pana weekendul trecut cand am baut foarte mult alcool la o petrecere, iar a doua zi m-am simtit oribil. Am avut starea de presiune pe abdomen, starea de sufocare, nodul in gat aproape 2 zile continuu. Dupa ce au trecut zilele acalea groaznice, mi-am luat magneziu, calciu, zinc si ziua nu mai am probleme. Eu consider ca astea sunt atacuri de panica, fiindca am aceleasi simptome...dar e ciudat ca ma ia din somn si ma sperie imediat. Am fost la un control la mecicul de familie si mi-a spus ca la plamani si inima sunt ok. Chestia e ca mi-e frica sa fac si alte analize mai amanuntite sa nu am vreo boala grava. Tin sa mentionez ca am 20 de ani, nu fumez, nu beau cafea, beau alcool de cateva ori pe saptamana...acum mai des, ca sa mai uit de starile astea, nu am avut niciodata probleme de sanatate, am un program de somn bun in ultimul timp, de mancat incerc sa mananc mai sanatos tot asa in ultimul timp, nu ma simt obosit, nu-s anemic, nu am febre...cum ar trebui sa aibe un bolnav. Chestia e ca de mic am avut fobia asta cu respiratul, de cand m-am innecat odata cu mancare, si de atunci mi s-a format o frica, si atunci cand mananc, meste atent mancarea. Credeti ca este vreo boala de plamani care se manifesta asa sau este doar pe sistem nervos? Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
17-10-2015, ora 16:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E simptom de anxietate. Mergeti la un psiholog.
0
17-10-2015, ora 18:15
alexverde1995
Nu este medic/terapeut
alexverde1995
Multumesc pentru sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.