Liposarcom pelvin - mai avem vreo speranta?

17-05-2013
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Puteti sa ma ajutati va rog cu un raspuns? Mama mea a fost operata in martie de liposarcom si din pacate medicii care au operat-o nu au putut extrage tumora. In martie 2013 se practica laparotomia exploratororie in urma careia se confirma liposarcomul recidivat ce disloca la dreapta colonul stang; tumora fiind fixata retroperitoneal aderenta cu vasele ileace (mai ales partea stanga)inglobate tumoral cu aderente hipervascularizate la intestin si colon. Liza cu hemostaza. Se punctioneaza tumora si se extrage lichidul hematic, dupa care se aspira aprox. 1L. Deschiderea tumorii releva o necroza totala endotumorala. Extragerea fragmentelor tumorale necrozate este urmata de o abundenta hemoragie endochistica provenind din multiple sursece a necesitat ca unica solutie mesajul endotumoral suprimat la 72 de ore cu sutura reductionalaa tumorii. A fost ap[oi transferata la ingrijiri paliative pentru greata, inpatenta, vertij cu prezenta fistulei cutanate la nivelul cicatricei abdominale postoperatorii cu prezentarea secretiilor la acest nivel. Sub tratament simptomatic cu tramadol, haloperidol, antibioticoterapie si reechilibrare hidroelectrolitica. (imi cer scuze pt. eventualele greseli facute de mine in termenii medicali). Mai avem vreo soeranta sa facem ceva? cautam cu disperare o solutie. Va multumesc anticipat!
17 comentarii
0
17-05-2013, ora 18:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau pentru situatia prezentata, dar ai grija ca discutand pe internet, exista riscul de a da peste impostori sau mincinosi cum este stevens, reputat pe acest forum, care propune prostii si fantasmagorii din acestea fie daunatoare, fie in cel mai bun caz, stupide pierderi de vreme, cum e tratamentul cu bicarbonat.

ar fi util daca ne-ai putea spune si unde este mama ta luata in primire, intr-un centru spitalicesc mai mare, daca a vazut-o un oncolog, care e starea ei generala momentana, daca a facut niste investigatii mai inainte (un CT de exemplu). daca starea ei permite, acest caz s-ar preta la chimioterapie, condusa de un oncolog cu experienta, iar in cazul in care nu exista sau nu apar metastaze, iar in urma chimioterapiei se obtine sa zicem un raspuns bun (o micsorare suficienta a tumorii), poate fi operata cu succes. ce v-au spus medicii ca urmeaza sa faceti ?
0
17-05-2013, ora 19:01
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Va multumesc pentru reply!
Mama mea fost internta la Institutul Oncologic Iasi, acolo fiind operata de dl dr. Pantazescu; a primit acolo si asistenta oncologului, ei spun ca au facut tot ce se putea face si poate ca asa e; a facut un CT la Is; va pot trimite toate rezultatele pe care le avem; dar vrem sa epuizam toate solutiile...Dumnealor au spus ca nu se pune problema radioterapiei sau chimioterapiei din cauza ca are acea fistula care continua sa supureze si in ultima perioda a aparut un lichid maroniu (un fel de sange, banuiesc) urat mirositor. A slabit in ultimele luni, pentru ca refuza sa manance, avand si greturi; dar in ultimele 2 saptamani a mancat mai bine, ; nu are dureri si ia pastile impotriva greturilor; ni s-a spus ca nu mai avem ce face...
0
17-05-2013, ora 22:03
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Inca o scurta completare; ni s-a spus ca din cauza acelei scurgeri in exterior nu poate face nici radio nici chimioterapie; de aemenea ca e foarte putin probabil ca acea scurgere sa inceteze si in acelasi timp, ca e bine ca acel lichid nu ramane in interior si se scurge in exteriorul corpului; dar faptul ca se scurge ne impiedica sa facem orice tratament de recuperare; nu au mai facut nicio ecografie de cand au operat-o (din martie) dar doctorii spun ca tumora este una foarte agresiva care comunica cu exteriorul; noi ne agatam de orice fir de ata; credeti ca ar mai fi ceva de facut? Va multumesc anticipat inca o data!
0
18-05-2013, ora 12:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate in situatia pe care o descrii momentan, in mod evident nu e altceva de facut decat ingrijirea simptomatica si chirurgicala. daca se intample sa se rezolve problemele cu fistula, cu drenul, daca are o stare generala cat de cat buna, daca se poate alimenta, etc, se poate incerca chimioterapia. ma tem insa ca numai un consult medical poate stabili asta.
0
20-05-2013, ora 11:29
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Multumesc din nou pentru informatii! Chiar daca la prima vedere situatia pare destul de urata, noi speram totusi ca acea scurgere sa inceteze si sa putem trece la etapa urmatoare de tratament; zilele acestea s-a simtit mai bine mama, a mancat mai bine si a prins un pic mai mult curaj; e un progres mic, dar credem ca e bine; ramane de vazut daca se va mentine acesta stare.
Va voi tine la curent cu evolutia ei, in perioada imediat urmatoare!
Toate cele bune!
0
20-05-2013, ora 18:42
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Voiam sa va intreb, poate suna prostesc, dar in cautarea de solutii, am citit si despre vitamina B17, care ar avea un oarecare efect benefic, daca este dozata specific afectiunii. Aveti vreoun feedback legat de aceasta vitamina? Va multumesc!
0
20-05-2013, ora 19:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. nu unul clinic, ci de documentatie. este unul negativ.
0
20-05-2013, ora 19:37
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Am inteles. Multumesc.
0
26-06-2013, ora 09:36
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Revin cu cateva noutati, poate imi mai puteti va rog, recomanda vreo solutie.
Mama a inceput de cateva saptamani bune sa aiba dureri ale piciorului stang si de burta. Aceste dureri nu sunt constante, dar cand apar sunt foarte puternice. Fistula inca nu s-a vindecat; pana acum 3 saptamani supura puroi mai murdar (amestecat cu sange) insa in ultima vreme puroiul a fost curat; insa aseara a tasnit sange din locul de unde curgea puroi; s-a oprit sangerarea si curge din nou puroi; mentionez ca a avut din nou dureri foarte mari de picior, burta si mai nou de spate; pofta de mancare nu prea are, dar manaca in fiecare zi cate putin...va rog din suflet, spuneti-mi ce mai putem face?

Va multumesc!
0
26-06-2013, ora 11:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
unde se afla in ingrijire momentan ? si ce va spun medicii ?
0
27-06-2013, ora 12:25
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Am internat-o azi dimineata la Arcadia in Iasi pentru tratament paleativ. Asteptam sa vina doctorul la ea la ora 4pm.
Ieri dupa ce a avut acea sangerare, dupa ce s-a oprit nu a mai curs nimic din fistula, nici puroi si nici sange si starea ei a fost buna; dar aseara a inceput iar sa mai curga sange, nu foarte mult, dar a curs; dureri nu a mai avut; dar avand in vedere ca sangereaza nu cred ca e prea ok. Ce ne mai sfatuiti?

Va multumesc!
0
27-06-2013, ora 19:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa continue ingrijirea paleativa, cel mai probabil. ce v-au spus medicii despre ce urmeaza ?
0
04-07-2013, ora 15:32
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Da, trebuie sa continue ingrijirea paleativa deocamdata; nu are inca metastaze...nu ne-au dat vreoun prognostic deocamdata; a inceput sa manance un pic mai binisor saptamana asta, iar tumoarea nu mai dreneaza sange inchis la culoare ci un lichid mai albicios; puteti va rog sa-mi spuneti ce credeti ca reprezinta?

Va multumesc!
0
04-07-2013, ora 18:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se pot face speculatii despre cazuri particulare fara consulturi, cunoasterea in detaliu a istoricului, analize in fata, etc.
0
20-07-2013, ora 13:09
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Ok si unde pot sa va trimit mai multe detalii? Sau cum sa procedez?
0
21-07-2013, ora 23:17
eue
Nu este medic/terapeut
eue
Va rog sa-mi raspundeti; de cateva zile mama nu mai poate manca pt ca are senzatii de greata foarte puternice. Cand incearca sa manance are senzatii puternice de voma. Ce putem face cum sa rezolvam situatia? Va rog mult sa-mi raspundeti. Va multimesc!
0
22-07-2013, ora 11:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa va adresati medicului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: