Lipomul doare la atingere? As dori un raspuns avizat.

10-09-2008
elap
Nu este medic/terapeut
elap
Mentionez ca acum 3 saptamani am observat pe mana deasupra cotului cumva pe partea interioara o mica umflatura sub piele, de consistenta moale dar care ma jena cumva la anumite atingeri. Am fost la medic generalist, dermatolog si chirurg si mi-au spus ca intr-adevar este un lipom. Dr chirurg mi-a spus sa il las in pace ca nu e cazul sa il operez ca e mic. Ce nu imi da pace este faptul ca ma doare totusi la atingere.As dori sa imi spuneti daca totusi e normal si daca pot sta linistita in aceasta privinta.Va spun sincer ca aproape am facut o depresie din aceasta cauza. Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
4 comentarii
0
10-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
De regula lipoamele nu dor. Faceti o echografie de parti moi pentru inceput. Data fiind localizarea aproape de o articulatie si nervul ulnar, este recomandat sa-l scoateti indiferent de marime.
0
11-09-2008, ora 00:00
elap
Nu este medic/terapeut
elap
Va multumesc foarte mult pentru sfat.
0
15-09-2008, ora 00:00
elap
Nu este medic/terapeut
elap
Bunaziua, am fost la un alt doctor chirurg si am cerut sa fac o ecografie de parti moi la indicatia Dvs. Am fost la Fundeni si mi-au spus ca este un chist care nu are aspect tumoral si ca este foarte posibil sa fi solicitat zona (intr-adevar eu mergeam frecvent la sala si faceam exercitii cu greutati) ceea ce va dati seama ca m-a linistit foarte mult. Mi-a spus ca ar fi indicat sa dau cu o crema antiinflamatoare si momentan sa nu mai fac efort. Credeti ca e posibil sa se retraga in timp? Va multumesc inca o data pentru sfat si astept raspunsul Dvs.
0
15-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Faceti o pauza si vedeti ce se intampla.
Daca nu se retrage, consultati un alt chirurg (chirurgia mainii).
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: