Limfom non-Hodgkin cu celula mare B

15-02-2011
Radita Watkinson
Nu este medic/terapeut
Radita Watkinson
Buna ziua ! Fetita mea de 11 ani a fost diagnosticata cu limfom non-Hodgkin cu celula mare B la sfarsitul lui martie anul trecut, dupa multe vizite la diversi medici si internari in 4 spitale din Bucuresti. La spitalul Fundeni a fost descoperita boala, multumita doamnei dr. Alexandrina Constantinescu - un om deosebit careia ii port tot respectul. Deoarece fetita mea era in stadiu avansat de boala, am luat hotararea sa plecam in strainatate. Ne-am internat la Royal Manchester Childrens Hospital - Anglia unde, dupa multe teste, scanari si biopsii s-a descoperit ca avea tumori multiple plasate pe coloana vertebrala, pe solduri, genunchi, umeri si stern. Ea a inceput tratamentul (chimoterapie) pe 1 mai si l-a finalizat pe 18 decembrie anul trecut. La inceputul luni ianuarie a.c., fetita mea a avut doua scanari (RMN si un scan al oaselor) din care a reiesit ca tumorile au disparut. Fetita mea se simte bine acum, a luat in greutate, a inceput sa creasca, insa, de cateva zile, se plange de dureri de spate, solduri si picioare. Sunt foarte ingrijorata. Imi poate spune cineva de ce ea are aceste dureri ? Ma gandesc ca aceste dureri sunt din cauza traumelor pe care tumorile le-au produs. Stiu ca oasele se vor reface in timp si sper ca durerile sa dispara. Sper sa am dreptate. Astept un sfat care sa-mi linisteasca temerile. Multumesc !
2 comentarii
0
02-11-2012, ora 20:12
metaxa
Nu este medic/terapeut
metaxa
Eu am limfom non-Hodgkin indolent folicular cu celula B stadiul III A descoperit intamplator, ganglioni activi in 3 grupe, organe inca neafectate, analize sange ok, adenopatii in corp 3 cm. Acum sunt la intrebarea daca incep sau sa aman chimio pentru ca din ce am aflat nu e foarte eficace tratamentul ptr acest tip de cancer. Abordarea in Romania este sa-i dam in cap agresiv, mai vedem pe traseu ce apare dupa remisie sau ce poate fi afectat de chimioterapie.. abordarea in Austria este wait and see, poate la un moment dat administrand doar Mabthera organismul lupta sa distruga celulele canceroase.
A mai fost cineva prins in aceeasi dilema?
Multumesc
0
03-11-2012, ora 12:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca iti poate spune, dar numai medicul vostru. durerile osoase la un copil pot fi cauzate de o multitudine de probleme care nu pot fi verificate decat pe urma unuia (sau a mai multe) consulturi si investigatii medicale.

ca atare cel mai important lucru este sa te prezinti la medicul vostru de familie cu aceasta noua familie, iar ulterior sa fie facuta si o noua vizita la medicul hematolog care va urmareste. cand ati vorbit ultima data cu el si ce anume va zis ? si care era situatia atunci ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.