Limfom Non hodgkin

11-06-2007
jenia
Nu este medic/terapeut
jenia
Buna ziua!

Din pacate revin cu un nou mesaj. In urma cu doi ani vorbeam de tatal meu care are limfom mailgn non hodgkin stadiul IV A. Acum 5 luni am fost diagnosticata si eu aceeasi boala doar ca deosebirea este ca eu am pe celula mare B, localizare cu tumoara de mediastin si e stadiul II B, spun medicii. Acum fac tratament citostatic si cu anticorp monoclonal ( schema R - Chop). Sper sa intru in remisie. Intrebarea mea este: Chiar este ereditara aceasta boala sau e doar o tampita concidenta. Specific ca tatal meu a fost diagnosticat la 51 de ani si eu la 31 de ani. O alta intrebare ar mai fi, daca boala va intra in remisie totala voi mai putea avea copii?

Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Jeni
3 comentarii
0
19-07-2007, ora 00:00
charly
Nu este medic/terapeut
charly
Am 19 ani si in urma cu 4 ani am fost diagnosticat cu nonhodgkin.Am urmat tratament cu citostatice timp de 3ani jumate dupa care nu am mai facut nici un fel de tratament.In prezent ma simt bine nu mai fac tratament de aproximativ un an de zile si nu am avut nici o recidivare.
Vreau sa stiu care sunt sansele mele de supravietuire?
multa stima si respect va multumesc
0
25-10-2007, ora 00:00
AMIGOS
Nu este medic/terapeut
AMIGOS
sI SOTUL MEU A FOST DIAGNOSTICAT CU LIMFOM NONHODKINS celula mare CD20 .A facut 6 citostatice si 6 mabthera.Acum in urma CT -lui si a analizelor am aflat ca este in remisie.De unde ne dam noi seama ca e asa? din analizele de sange? El a vut un chist la splina.I s-a facut splenectomie.
0
24-05-2011, ora 14:21
merilav
Nu este medic/terapeut
merilav
Si sotul meu sufera de aceasta cumplita boala.In 2009 s-a descoperit dupa lungi investigatii de ce slabise enorm tusea excesiv si transpira ingrozitor noaptea. In urma unei a 2a tomografii s-a descoperit ca chistul, , inofensiv " de pe splina era defapt limfom. I-a fost scoasa splina. Dupa operatie s-a pus diagnosticul de limfom malign Non-hodgkin cu celula mare B, facut tratament cu citostatice si apoi un an de zile intretinere cu mabthera. Conform protocolului ar mai trebui sa faca acest tratament de intretinere inca un an. mabthera am obtinut-o prin Casa de sanatate Bucuresti, cu foarte mare greutate. Pana acum aceasta mabthera o luam din farmaciile din bucuresti cu reteta compensata, de la medicul care il trateaza, si bineinteles pe baza dosarului aprobat, dosar care trecea periodic prin comisie. De la 1 aprilie Casa nu mai da mabthera prin farmacii ci prin spitale. Spitalele spun ca nu au fonduri, ba chiar nici licitatiile cu furnizorii nu le-au incheiat. Asa se intampla si la spitalul unde se trateaza sotul meu. Sunt convinsa ca sunt multi in situatia noastra si anume de a intrerupe un tratament care pana acum a fost sansa la viata. Dosarul este aprobat degeaba. Ce este de facut, unde sa ne adresam, ce se va intampla cu noi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.