Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 345 ..... 24 25 Înainte ›
0
09-03-2010, ora 13:42
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna ziua, sunt Laura si am trecut printr-o experienta groaznica in ultimile 4 luni. Tatal meu( 66 ani) a fost diagnosticat cu o tumora maligna pe creier, una forte adanca, la limita intre emisferul drept si stang.Am decis sa il operam, asta dupa ce la sp Bagdasar dl prof Ciurea nu s-a obosit sa ne comunice cat este de grava situatia, l-am mutat la sp Militar.Se pare ca totusi tumora ori nu a fost extirpata complet, ori am intarziat noi cu inceperea citostaticelor.L-am internat la hemato la sp Universitar ( Buc) unde niste mandrulite de doctorite de maxim 27 de ani mi l-au omorat, dupa ce au decis sa ii administreze( intratecal) Methotrexate de 1000 mg ( parca) si Vincristin, deci nu a facut cure cu ABVD.si nici nu a terminat prima cura.ca sa nu mai zic ca nu a apucat radioterapie...
Se pare ca i-au gresit doza de la o administrare la alta, pentru ca tatal meu slabea pe zi ce trece...iar dr. nu au calculat ca scadea in greutate si l-au "supradozat". ( avea toate simptomele supradozajului). Am uitat sa specific ca in urma biopsiei a fost de asemenea diagnosticat cu limfom malign Non-Hodgkin cu celula mare B( stadiul nu il stiu). Dupa 2 luni de la operatie s-a stins in chinuri, facand o hemoragie interna "generala" daca o pot numi asa... Sa il ierte Dumnezeu.V-as ruga sa imi spuneti daca credeti ca am dreptate privind supradozajul. Multumesc si multa sanatate.
0
09-03-2010, ora 18:15
radualba
Nu este medic/terapeut
radualba
pt.Laura Stoenescu. Nu cred ca a fost un supradozaj. Ar fitrebiut sa fi gresit cu prea mult sa fi provocat decesul.Dar spui ca a fost administrat intratecal. Aici poate sa gresit. Sunt unele citostatice care administrate intratecal sunt fatale.( La noi Vinblastinul.) Eu am citit ceva pe net acum de Vincristin si are foarte multe precautii la adminstrare., printre care scrie ca se admnistreaza doar intravenos . Oricum nu cred ca mai are rost sa faci caz. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
0
09-03-2010, ora 23:30
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc frumos radualba, caz nu voi mai face...dar sunt nelinistita, fiindca stiu ca sunt atatia oameni care fac tratamente de ani de zile, iar el la prima cura a cedat..si ma macina treaba asta. Am citit tot pe net fiecare dintre simptomele supradozajului si sunt exact aceleasi, in aceeasi ordine, dar nu am dovada, este doar ceva ce ma macina zi de zi. Nici nu stiu daca i-a administrat Vincristinul, fiindca ne tratau ca pe niste cretini care nu trebuie sa afle marele secret...eu de fapt nici nu stiu ce au facut acolo. Il voi lasa sa se odihneasca in pace, nu voi cere anchete sau alte lucuri. Multumesc inca odata si multa sanatate tuturor!
0
10-03-2010, ora 11:47
palmon
Nu este medic/terapeut
palmon
Buna, sint Monica din Sf.Gheorghe. Ma interesez pentru colegul meu, daca cineva stie un doctor bun, hematolog sau oncolog, in Brasov, parca am citit undeva despre cineva care a fost tratat acolo, si a fost foarte multumit. Daca mi -ati da numele, telefonul sau chiar Spitalul. Tot aici am citit ca ar fi mai bine sa fie vazut de mai multi doctori. Rezultatul din Bucuresti in legatura cu bipsia lui inca tot n-a venit (de 5 saptamani). Este suspectat de limfom... Aici, la noi la hematologie, inainte sa plece la Bucuresti i-a promis ca pana ii vine rezultatul ii va face un tratament preventiv, sau ceva general, dar acum nu mai vrea decat dupa ce vine rezultatul. Mai nou i-au aparut niste guguloaie(adenopatii?) langa ombilic, unul mare, inca vreo doua pe burta, unul la capul pieptului, si chiar si sub bratul drept (tumoarea mare o are pe plamanul sting). Saptamana trecuta ;l-au internat de urgenta la Spitalul de Pneumologie, ca nu mai putea sa respire. L-au ajutat cu ceva pastile, Miofilin si inca ceva, dar pentru ca intarzie tratamentul pentru ce are, este foarte ingrijorat, si este din ce in ce mai slabit. Va multumesc! Multa sanatate!
0
10-03-2010, ora 15:53
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Pt Laura:
Vezi acest site: http://www.gedeonrichter.md/md-ro/Documents/preparate/Vincristin-Richter%20-%20pacient.pdf
VINCRISTIN:
DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE
Este permisă numai administrarea intravenoasă (a fi atenţi în caz de extravazare), - administrarea intratecală este interzisă.
0
10-03-2010, ora 17:21
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Laura, intre limfomul Hodgkin si non-Hodgkin este oarecare diferenta. Tipul celulelor implicate in boala este diferit si prin urmare tratamentul este diferit. Schema ABVD( folosita in SUA) este utilizata doar in Hodgkin. In non-Hodgkin stiu ca se administreaza metrotexat si vincristin iar o sedinta de chimio dureaza intre 5 si 7 zile non-stop.
Poate ca dozajul a fost cel obisnuit dar organismul tatalui tau nu l-a suportat iar medicii nu au reactionat imediat. Fiul meu la sfarsitul primei cure de citostatice a simtit cum ii amorteste partea stanga, unghiile i se invinetisera, temperatura i-a crescut brusc la aproape 39 grade, tremura din toate incheieturile si era aproape sa-si piarda cunostinta. A venit urgent medicul de garda care i-a administrat ceva, parca heparina nu mai stiu sigur, iar el si-a revenit. La fiecare sedinta de chimio am fost speriata ca acea scena se va repeta. Doctorita a zis ca e singurul care a avut o astfel de reactie la ABVD. Au trecut sase luni de la terminarea tratamentului, am fost la control si tomografia a iesit OK.
Imi pare rau pentru tatal tau dar poate boala era intr-un stadiu avansat...eu am vazut si copii care ajung la oncologie prea tarziu pentru ca medicii nu sunt capabili sa puna un diagnostic la timp.
Cat despre Ciurea...am auzit o poveste urata cu un copil de trei ani care avea o tumora cerebrala iar el il intreba pe tata cati bani are in buzunar. Nu l-a operat, a fost tratat in cele din urma la Cluj, acum are 18 ani dar din pacate nervii optici au fost distrusi atunci de tumora.
0
10-03-2010, ora 19:29
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...da am citit apoi mai atenta si am vazut ca este o diferenta intre boala Hodgkin si non Hodkin.(privind tratamentul). Este adevarat si ca Ciurea ne-a pus intre timp sa facem nu stiu ce analiza de 27 milioane( lei vechi) pentru a-i confirma ca are metastaza la plamani...apoi dupa ce l-am mutat de acolo i-am facut investigatii amanuntite si cum era de asteptat, NU AVEA ABSOLUT NIMIC la plamani...daramite metastaza... Am sa ma resemnez fata de sistemul medical de la noi si...sa va urez tuturor multa sanatate si sa aveti grija de voi si de cei dragi, pe cat posibil!
P.S : Pt Iuliana: am citit si eu la fel inca de cand era in spital, si stiam ca nu este permisa administrarea Vincristinului intratecal, pentru ca poate fi fatal, dar nu stiu daca numai Methotrexatul l-a administrat intratecal sau ambele.nu am cum sa dovedesc nimic, decat sa banuiesc. Sanatate!
0
18-03-2010, ora 08:44
palmon
Nu este medic/terapeut
palmon
Buna Ziua Tuturor, care mai au norocul sa mai si respire. Dragul meu coleg, Barzic Nicolae, a incetat sa mai respire azi dimineata la ora 6. Dupa 4 luni, o saptamana, 4 zile si 6 ore de chin, a incetat din viata. Suspect de limfom. Dupa spusele voastre, dupa cele citite pe internet, dupa cum a evoluat boala, eu sint mai mult ca sigura ca a avut Limfom non-Hodgkin Agresiv. Medicii in acest rastimp nu au fost in "stare" sa-i dea un rezultat. Povestea bolii a inceput pe 6 noiembrie cand, fiind racit, a fost trimis la raze si i s-a descoperit pe plamanul sting tumoarea. Acest lucru i s-a confirmat la Brasov prin tomografie. Pe 23 noiembrie, 2009 a mers la Cluj. acolo in rastimp de trei saptamani i s-a facut bronhoscopie de 2 ori. Rezultatul "irelevant" si "neconcludent". In spital a fost sub orice "critica". Era perioada cand era trimis personalul si medici in "concedii fara plata fortata"., sau stiu mai ce, nu am cuvinte. Din acest motiv, nu s-a mai dus inapoi la Cluj, in Ianuarie pentru biopsie (asta i s-a propus la externare). Pe la jumatea lui Ianuarie 2010, a fost trimis la Bucuresti. Acolo i s-a facut bronhoscopie chiar in aceasi zi si dupa cca. zece zile a venit rezultatul, cum ca ar fi vorba de un anume Limfom. Pentru certificare s-a mai dus odata in primele zile ale lunii februarie, cand i s-a recoltat tesut pentru biopsie. Doua saptamani a stat la spital, i s-a facut drenaj deoarece a facut pleurazie. Inainte sa plece pentru biopsie, de aici de la Sf.Gheorghe, de la Hematologie i s-a promis un tratament general, pana va veni rezultatul. Cand a venit de la Bucuresti, bineinteles ca nu l-au mai internat., pana sa vina rezultatul. Pe 5 martie a ajuns totusi la Spitalul de Pneumologie, din cauza ca "nu mai putea respira". Acolo i-au dat ceva tratament cu antibiotice, din cauza ca avea "rana aceea" pe partea stinga si Miofilin. In acest rastimp i s-au umflat ganglionii sub brat, la capul pieptului, langa oblilic si in dreptul ficatului. Poate ca era deja in faza III sau chiar IV. Incepand cu 13 martie i s-a mai agravat situatia, din cauza senzatiei de voma si nu mai stiu ce. Pe 16 si 17 martie iar a fost trimis la Brasov, pentru Tomografie. Acolo i s-a dat de veste fiului sau (EL a fost cel care a umblat peste tot cu tatal lui, un baiat de 27 de ani) ca nu ar mai fi mult. Rezultatul nici acum, dupa 6 saptamani nu a venit de la Bucuresti (li s-a telefonat, au fost implorati zilnic.). Doamne fereste sa ajungi, in zilele noastre pe mana DOCTORILOR. DEASEMENEA MULTUMIM DIN "INIMA" PARTIDULUI DE LA GUVERNARE PENTRU GRIJA CE NE POARTA! MURIM CU ZILE., DE BOLI CARE AR PUTEA FI VINDECATE. Daca cineva este de alta parere, va rog sa ma consoleze. DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA PE NICU. A FOST UN COLEG FOARTE BUN, UN OM DEOSEBIT. A murit la nici macar 55 de ani.
Dumnezeu sa fie cu noi toti, el ne vindeca de toate.
0
02-04-2010, ora 20:07
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
PASTE FERICIT, tuturor care sunt in aceasta situatie si multa sanatate.Scriu pt prima oara desi citesc acest sait de cand am fost diagnosticata in luna februarie 2010.Am citit comentariu de mai sus al lui Palmon, si m-am ingrozit, eu am avut norocul sa fiu diagnosticata in afara tari si pot spune ca asa ceva nu se intampla inafara tari.MULTA SANATATE TUTUROR SI PASTE FERICIT
0
02-04-2010, ora 20:26
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Un Paste Fericit plin de lumina si speranta urez si eu tuturor, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute, sa ne fereasca de toate cele rele. Sarbatori fericite si multa sanatate tuturor!
0
08-04-2010, ora 19:32
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
buna ziua...numele meu e cristina si in urma cu 7 luni am fost diag cu limfom hodgkin stadiul III B.am urmat 6 cure cu citostatice, acum urmeaza sa imi fac un tomograf pt a-mi spune ce trebuie sa fac in continuare...Am avut ganglioni mediastinali si supraclaviculari...cel de la gat a fost f mare...si dupa citostatice nu a disparut in totalitate se mai simte putin, eu sper din suflet sa imi iasa bn tomograful, sa fac raze si sa se termine totul cu bine.Am incredere in Dumnezeu si stiu k ma va ajuta...sanatate tuturor si sa nu uitati k Dumnezeu este tot timpul langa noi si nu ne va uita niciodata...
0
08-04-2010, ora 20:25
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Bun gasit Cristina. De ce crezi ca nu s-a retras ganglionul de la gat, il simti cumva sau ti-a zis doctorul? Ai avut mai multi sau doar unul supraclavicular? Ai speranta in Dumnezeu si totul va fi bine. Eu sunt la a 9-a cura din 12 si am avut si eu ganglion supraclavicular destul de mare (aprox 5 cm) si mediastinal.La sfarstul citostaticelor probabil prin iunie, voi face si radioterapie deocamdata doar m-am programat la raze.Multa sanatate si incredere in Dumnezeu!
0
08-04-2010, ora 21:11
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Sotul meu a avut limfom hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tip I. A facut 6 cure ABVD (12 sedinte) si 20 sedinte de cobaltoterapie (perioada: nov. 2008 diagnosticat - august 2009 terminarea tratamentului). A efectuat pet-ct si i s-a spus ca e in remisie completa si sa revina la control timp de 2 ani la intervale de 6 luni. In oct 2009 i-au aparut niste bubite pe corp (asemanatoare unei toxiinfectii alimentare) si il mancau ffff tare. Cu tratament (flonidan) acestea au trecut, dar mancarimile (pruritul) ii mai apar din cand in cand. De asemeni, i-au aparut cam din ianuarie 2010 si niste pete maronii pe piele, pe fata si acum si pe un picior (aspectul acestora este de piele descuamata sau fff uscata). In febr 2010 am fost la controlul de 6 luni, i s-au facut analize la sange, radiografie pulmonara, ecografie la inima iar dr. i-a spus ca in urma analizelor rezulta ca e ok.. Pete si prurit avea si inainte de a fi diagnosticat cu LH, iar apoi au disparut. Dr. ne-a zis ca atunci au disparut din cauza citostaticelor si a dexametazonei care i se facea in acea perioada. Am intrebat despre aceste pete pe care le are acum si despre pruritul care ii mai apare din cand in cand si dr. a spus ca probabil sunt semnele unei dermatite care poate fi si de natura psihica si sa nu ne ingrijoram ca nu ar fi semn ca ii revine boala. Ce parere aveti? Nu pun la indoiala ceea ce spune medicul, dar as vrea sa stiu si parerile voastre si daca a mai patit cineva asa. Va multumesc, Iuliana
0
08-04-2010, ora 21:13
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Am uitat sa spun ca la cotnrolul din febr 2010 i s-a facut si ecografie la ficat si splina si sunt ok. Ni s-a spus ca tomograf nu ii mai face deocamdata, ci doar daca la vreunul din cotnroalele periodice apar semne de intrebare asupra sanatatii lui, iar la 2 ani de la terminarea tratamentului va face iarasi pet-ct.
0
09-04-2010, ora 13:59
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Pt mihai.iulina. Sa stii ca eu in prezent fac tratament cu citostatice si in urma cu vreo 3 luni mi-au aparut pete maro pe umar parca sunt zgariata de pisica(probabil m-am scarpinat)si inca nu au disparut. De asemenea si pe fata mi-au aparut pete maro in asa zisa zona T adica pe frunte, pe nas, la ochi in zona cearcanelor am o dunga maronie., in zona tamplelor. Din cate am intrebat se pare ca in cazul meu ar fi o reactie la chimioterapie.De asemena am un prurit tare nasol imediat dupa dus cand ma sterg cu prosopul. E tare nasoala dureaza cateva minute dar nu ma lasa in pace, indiferent ce fac, cum ma frec pe piele ca sa dispara, pt ca incerc sa nu scarpin cu unghiile sa nu las cumva urme. asta doar pe brate, de la cot in sus. Dispare doar cand se calmeaza pielea pt ca incerc sa o ignor. Acum nu stiu ce sa zic in cazul vostru. Daca doctorul a zis ca e ok si ati facut cateva investigatii, probabil asa e. Eu zic ca toti ce care suntem atinsi de aceasta boala, v-om ramane toata viata cu o anumita sensibilitate la una alta. Multa sanatate!
0
09-04-2010, ora 14:07
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Deeafily, multumesc mult pt raspuns. Exact asa are si sotul meu petele localizate, in zona T a fetei. Iar pruritul, cum descrii si tu, ii apare inainte sau dupa dus.
0
09-04-2010, ora 15:02
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
am avut un ganglion supraclavicular in stanga destul de mare si in dreapta unul mai mic si in mediasten, cel kre era mare in stanga se mai simte putin, de asta spuneam k imi este teama, insa eu am inteles k s-a stafidat, adik de la tratamentul citostatic s-a facut k o stafida uskata, iar in leg cu petele de pe fata, am si eu de dinainte sa aflu c boala aveam, iar atunci knd m-am internat sa fac analize am fost la un dermatolog kre mi-a zis k nu sunt de la boala ci de la dereglari hormonale...am folosit mai multe creme pt pete fara nici un rez.multumesc pt raspuns, sper din tot sufletul sa imi iasa bn tomograful sa fac acele raze si sa se term totul cu bn...eu am 20 de ani, si sunt in anul II la facultate, sper sa ma ajute Bunul D-zeu sa reusesc sa trec peste si sa-mi fac un rost in viata...Sanatate tuturor.
0
09-04-2010, ora 15:22
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Fiul meu nu a avut astfel de pete insa la o luna dupa terminarea tratamentului i-au aparut niste pete mici rosiatice pe spate si picior care era generate de o infectie cu candida ca urmare a tratamentului dar i-am dat niste pastile si acum au disparut. Am vorbit cu un medic homeopat care mi-a spus urmatoarele:
"Pentru refacerea organismului, acupunctura ajuta mai putin in situatia de fata.
Homeopatia poate ajute foarte mult si am doua variante de a o aplica.
1. Remediile iradierii (ale consecintelor iradierii) plus remediul de constitutie.
2. Tehnica Guna si apoi remediul de constitutie.

Trebuie restabilita vigoarea sistemului imun, inlaturate efectele tratamentului ortodox si facuta o reglare completa (psihica-endocrina-hormonala-imuna) si detoxifiere generala."
A mai incercat cineva un tratament homeopat dupa chioterapie si iradiere?
0
29-04-2010, ora 18:46
rabitt
Nu este medic/terapeut
rabitt
Buna seara as avea si eu o intrebare la dumneavoastra daca se poate.Sotul meu a avut o varicela acum aproape un an in urma careia s-a inflanat un ganglion insa de vreo 3 luni au aparut foarte multi in diverse zone, am facut tot felul de analize in urma carora nu s-a vazut nici o modificare.intr-un final o doctorita ne-a recomandat biopsia insa lui ii este frica, ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in urma biopsiilor facute de dumneavoastra ati avut ceva probleme sau s-a accelerat boala ?Cu multumirei
0
29-04-2010, ora 19:17
rabitt
Nu este medic/terapeut
rabitt
A si inca o intrebare am uitat de ea se poate ca daca ai ai aceasta forma de cancer limfatic sa nu existe nici o modificare la analizele de sange?? Adica se poate pune un diacnostic doar dupa biopsie sau apar si alte modificari.Va multumesc
0
30-04-2010, ora 08:21
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Pt. rabitt: Urmareste emisiunea "Traieste sanatos" din 7 oct 2009, emisiune ce a avu ca tema limfoamele maligne (hodgkin si non-hodgkin) iar ca invitat a fost dna. dr. Anca Lupu, sef sectia hematologie, spitalul Coltea. Acolo vorbeste despre metodele de diagnosticare (cea mai buna fiind biopsia, si explica dumneaei si de ce e cea mai buna metoda), despre simptome, etc.
Linkul emisiunii: http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/07-10-2009
0
30-04-2010, ora 12:03
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Pt rabitt.Biopsia e cea mai concludenta de aceea daca v-a recomandat-o medicul poate ar fi bine sa o faceti. De ce zic asta... pt ca eu desi aveam ganglionul inflamat ( aprox 5 cm) si mancarimi de piele, am crezut ca e vreo problema dermatologica. In mai 2009 mi-am facut un set de analize si anume ecograf la san, abdominal. rionichi, splina, ficat, uter apoi raze la plamani si in final analize de sange si nu era nici o modificare la analizele de sange iar organele vazute la ecograf erau normale chiar si razele la plamani erau ok.Asa ca am mai dus-o asa pana in noiembrie cand am mers la un dermatolog cu problema mancarimii iar acesta mi-a dat sa fac analize la sange si atunci erau date peste cap(leucoccite marite, vsh marit proteina r-creativa marita) Le-am repetat la 2 sapt si erau tot asa astfel ca am ajuns la hematologie unde mi s-a facut punctie prima data din ganglion dar nu a fost conludenta si la 2 zile biopsie din care a reiesit limfom Hodgkin.Asta vreau sa iti spun, ca in cazul meu primele analize de sange nu au avut modificari, deci e posibil ca aceasta forma de cancer sa nu apara din analizele de sange ci doar la biopsie.Cel puti asa a fost in cazul meu.Multa sanatate tuturor si credinta in Dumnezeu!!!!
0
30-04-2010, ora 14:40
rabitt
Nu este medic/terapeut
rabitt
Va multumesc pt raspunsuri si as vrea sa stiu daca biopsia a avut ceva urmari rele?
0
01-05-2010, ora 09:47
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Pai nu a avut nici o urmare rea in sensul ca nu s-a modificat nimic la mine, nu au aparut alte probleme, doar ca am fost diagnosticata cu aceasta forma de cancer si am inceput chimioterapia. Multa sanatate!!!
0
01-05-2010, ora 17:39
MicaTania
Nu este medic/terapeut
MicaTania
Dragilor, am citit mesajele fiecaruia si sunt redusa la tacere. Va recomand din suflet daca aveti posibilitatea de a va trata in strainatate sa nu tagaduiti nici macar o secunda. In urma unei probleme de sanatate avuta in cadrul familiei am mers la Clinica Anadolu din Turcia prin intermediul reprezentantului lor din Romania, NU SE COMPARA -*. SANATATE!!!



(*modificat de administrator)
0
15-05-2010, ora 00:39
Aky19
Nu este medic/terapeut
Aky19
buna am fost si eu diagnosticat cu limfom hodgkin am 19 ani... am facut chimioterapie si radioterapie... daca poate cineva sa imi lase o adresa de mail.. cineva care a trecut prin asta si sa vindecat su cineva care cunoaste detalii... vas fi recunoscator am si eu nevoie de niste lamuriri :) va multumesc anticipat
0
16-05-2010, ora 19:15
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Pentru Aky19 si nu numai: Ma numesc Iuliana Mihai. Am mai scris pe acest forum despre sotul meu, Doru, in varsta de 27 de ani. A descoperit in nov.2008 ca are Hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tipul1. A facut ABVD 6 cure (12 sedinte) si cobaltoterapie o luna. Acum e in remisie totala si ne rugam la Dumnezeu sa nu ii mai revina boala vreodata. Pe durata tratamentului, adica aprox 10 luni a fost in concediu medical iar din octombrie 2009 a revenit la serviciu. Mergem la control la fiecare 6 luni. -*Ne poti scrie oricand doresti. Multa sanatate iti dorim!


(*modificat de administrator)
0
16-05-2010, ora 19:20
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
Pt Anita_31: Anita, care este starea ta acum? Am citit ca in 2001 ai fost diagnosticata cu Hodgkin st IV. As vrea sa stiu de la tine sau de la alte persoane care au fost diagnosticate cu mai mult timp in urma si care s-au vindecat, daca in timp au mai aparut probleme. Multumesc mult!
0
17-05-2010, ora 09:31
bk
Nu este medic/terapeut
bk
Ptr mihai.iulina: si eu am fost diagnosticat cu limfom hodkin st IV acum 5 ani, am 4 ani si ceva de la terminarea tratamentului citostatic ( nu am facut radioterapie) si totul e in regula nu sint probleme.
E foarte interesanta emisiunea cu Prof Dr ANca Lupu din linkul pus de tine mai sus, e un medic foarte bun, ea ma tratat la COltea.

Am si eu o intrebare ptr administratorii acestui forum: dc stergeti id urile de mess pe care noi le lasam sa vorbim intre noi, care e problema?
0
19-06-2010, ora 14:19
pauly26
Nu este medic/terapeut
pauly26
Salut tuturor!!
Am 26 de ani si intamplator am descoperit la palpare un ganglion laterocervical 1.9/1.4 cm, am facut analize sange tot normal, limfocite un pic scazute, rx pulmonar ok, am facut si ecodopler si se vede ca acest ganglion ese strans legat de pachetul vasculo-nervos al gatului(vene importante trec pe sub el) si imi este teama de o eventuala extragere a lui..
Nu am febra, si nu au fost modificari de greutate...
Am fost doar la medici din Bucuresti la control, la Spitalul militar si Matei Bals..i-am intrebat despre limfom daca ar putea fi vorba, dar spun ca mai degraba ar fi ceva banal, numai ca acest ceva banal nu se stie ce e...:)
Vad ca sunteti pe acest forum documentati despre aceasta boala..ce sa fac sa merg la Cluj e la oncologie sa consult si un hematolog...sunt f speriat...mai ales ca exista si unle riscuri daca l-as extrage(ganglionul)..
Momentan iau niste antiinflamatoare..
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va mutumesc...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 345 ..... 24 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: