Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 23 ..... 24 25 Înainte ›
0
03-09-2009, ora 23:13
bk
Nu este medic/terapeut
bk
salut all !!! am 28 de ani si la varsta de 25 am fost diagnosticat cu aceasta boala hodkin stadiul IV B, scleroza nodulara, am facut biopsie la sp FLOREASCA dupa care la institutul V.BABES am fost diagnosticat, am facut 6 cure de citostatice la sp COLTEA cu rezultat pozitiv, acum ma simt foarte bine si sper ca boala sa nu recidiveze.ce vroiam sa va spun de fapt este ca uitandu-ma prin comentariile voastre am vz ca fiecare isi da cu parerea si face dupa cum il duce mintea, sfatul meu este ca la aceasta boala sa consultati mai multi medici(2-3) si sa discutati cu ei cat mai deschis si sa le urmati sfaturile, am vazut intrun post mai sus la cineva nu mai retin numele, ca manaca salate zilnic si sfecla rosie si nu mai stiu ce ierburi, nu ca nu ar fi bine ptr organism dar nu au nicio legatura cu boala H, de altfel am mai vazut ca nu e voie sa consumi alcool, iar gresit, nici asta nu are nico legatura cu B H, bineinteles ca alcoolul consumat in cantitati mari nu face bn dar nu se interzice in cazutl bolii, in legatura cu sarcina am mai vz ca e vorba de 5 ani, iarasi gresit, nu e bn sa faci copii timp de 2 ani atat la barbati cat si la femei, ce trebuie sa mai stiti este ca aceasta boala chiar daca intra in remisiune ea nu va pleca niciodata din corpul nostru, adica poate recidiva in orice moment, datorita acestu fapt noi cei cu boala asta trebuie sa facem analize frecvent (2-3 ori pe an), mai trebuie sa va obisnuiti cu boala si sa nu ii dati prea mare atentie si sa va traiti viata ca un om normal, eu zic ca trebuie sa vedem partea buna a lucrurilor si sa gandim pozitiv, eu am mai discutat pe mess cu mai multe persoane care au descoperit boala si vreau sa va spun ca erau cu moralul la pamant, inca un sfat pe care il mai dau e ca atunci cand descoperiti boala sa o luati ca si o raceala si sa va ganditi ca se vindeca, de fapt chiar se vindeca, toti avem scris undeva cand plecam din lumea asta si cand e sa plecam...plecam oricat ne-am impotrivii. cam atat deocamdata, va dorec multa sanatate si capul sus viata merge inainte !!!!
0
13-09-2009, ora 23:23
mio2060
Nu este medic/terapeut
mio2060
in mai 2009 am facut 25 sedinte radioterapie ; te poate durea spatele din cauza asta?
0
13-09-2009, ora 23:32
mio2060
Nu este medic/terapeut
mio2060
Buna, am sa povestesc putin despre boala mea ca sa pot primi cateva sfaturi atat de la persoanele care au avut cat si de la medici.
In iulie 2007 am fost diagnosticata cu Linfom Hodgking stadiul IIB. Am urmat 6 cure ABVD. In februarie 2008 dupa ce am terminat chimioterapia am fost in Italia la PET pentru verificari. Medicii de acolo mi au spus ca totul este OK ca nu au mai gasit absolut nk si ca sa am grija de mine sa ma pastrez. In mai 2009 am facut 25 sedinte de radioterapie la Fundeni, astea pentru a fi tratamentul complet; dupa ce le am terminat la vreo 2 sapt ma mai doare din cand in cand spatele, acum nu stiu daca o fi de la radioterapie sau imi cresc din nou ganglionii. Pe 28 septembrie sunt programata la tomograf ptr a se vedea rez de la radioterapie; imi este foarte frica sa nu fie durerea de spate care repet este din cand in cand vre un semn de recidivare. Astept un raspuns de la voi, multumesc frumos.
0
14-09-2009, ora 01:06
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
mio2060, de ce ai facut radioterapia la o distanta asa de mare de chimio? Fiul meu a facut la o luna dupa chimio 15 sedinte de cobaltoterapie pe mediastin, supraclavicular bilateral, cervical inferior, mijlociu si si superior bilateral.
0
14-09-2009, ora 13:51
mio2060
Nu este medic/terapeut
mio2060
toata lumea ma intreaba acelasi lucru, pentru ca doamna doctora de la Colea Bucuresti m a trimis asa de tarziu, chiar nu stiam ca se face si radioterapia, programarea de medic a fost prea tarziu
0
16-09-2009, ora 09:32
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
BUna ziua!
Ma nunesc Corina si am 27 de ani, ma rede-ti numai eu stiu cum incerc s acsr citeva cuvinte despre povestea mea si boala care am depistat-o Limfom Hodgin.
Am citit aici toatemesajele d-voatrsa.Azi fiind 15 septembrie 2009, am descoperit boala de pe 1 august acunl asta.Mi s-a spus ca e de st.2, cu celule clare, cu noduli la baza gitului(clavicular cred ca se spune.
In fine asa nu vrea sa vrb despre aceasta boala, mai ales ca e cancer.Vreau sa va zic ca am 2 an de zile decitnd am o linie nearga in viata si nu mai vad soare si lunina si fericire, doar lacrimi.Nu termin cu una si dau in alta.Sunt o fata credincioasa si oare de ce mi se intimpla mie una ca asta.var cu multi oamnei mi s-a spus ca oamneii de genul atsa cu credinta au de suferit, deja am zis sa ma indepartez, dar cum pot s afac asta daca nu pot si ma rog merau si la biserica si posrturile si tot as amai departe.Nu zic ca toti gressim si avem pacatele noastre.
In fine ma scuzati ca m-am abatut de la tema.
Mi s-a spus ca si mie sa fac citostaticile, mie imi este foarte frfrica ca am inteles ca-s foarte greu de supoertat, vreau s azic ca am nopti acre nu mai dorm efectiv, gindindu-ma, inima siginduri.
Mi-a zis d-l docotr ca ca-mi cumpar peruca de pe acum, adica de aincepe tratamentul cu citostatice.Spuneti-mi va rog, chiar cade parul tot si sprincele si gene, |Nu ati zis numeni nimic aici.Eu am un asa par frumos si lung, ca toti imi admirau parul si acum nu-mi inchipui asa ceva, e un sters pt mine.Mi-e frica s anu intru in depresie, ca am fost acu jumatate de an in asa ceva su nu doresc la nimeni nici la cel mai rau dusman, sa vada ce e asta, depresie.CE pot sa va mai spusn.dat-i un numar de telefon care au avut acesta boala sa vrb drepsre ce e vrb, va rog mult, ca s aaud si eu citeva voci.Un mail, vcel mai bien daca s-ar putea un numar de telegon, va rog tare mult din toto sufletul.Sunt foarte sensibila la tot, nustiu daca o sa rezist la asa ecva, sau sa-mi preagastec rochia d einmormantare.Sunt cazuri in acre decedeaza oamnei in asta tratamente?Ce spuneti.De la ce se ia aceatsa boala?Ca am intrebat medicii si nu prea me-au dat exlpicatie, in Rep.Moldova.Poate in Roamnaia is mai capabili.Nustiu ce s afac unde s ama adresez.Eu tot aman acest tratament, Nustiu ce s afac.Dat-i va rog un sfat daca se poate.CUm sa procedez.-* va vog frumos astept un raspuns macar.Ar treb azi s afiu intrenata si maine s ami s efaca procedurile pt tartament..Dar amn cred ca pe luni.sa vad ce mai pot afla d ela oamnei.Va pup pe toti si multa sanatate, curaj, rabdare.Bine a spus cineva mai sus ca sa credem ca asta e o raceala.Adta am sii facut de la inceput, am zis ca am racit, ca o sa-mi treaca.ca am tras curent.Si oare din ce s-a luat toata boala asta.Doamne, poate pacatele parintilor nostri cade pe no.va multumesc.Larevedere.Astept sa-mi scr cit mai multa lume raspuns daca se poate.
MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUlLLLLLLLLLLLLLLLLTTTTTaa SAAAAAAAAAAAAAAtaAAAAATATEEEE




(*modificat de administrator)
0
16-09-2009, ora 15:48
bk
Nu este medic/terapeut
bk
usurel capitolina, iao mai usurel ca te-ai dus prea departe si bati campii, rochie de inmormantare, cum poti sa te gandesti la asa ceva? e adevarat e o boala destul de rea insa cel mai mult conteaza psihicul daca cedezi esti pa, asa ca tine capul sus si optimism maxim, parul va cadea insa va creste mult mai frumos.
0
17-09-2009, ora 00:47
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Capitolina inteleg spaima ta in fata bolii dar cred ca nu trebuie sa mai amani tratamentul nicio zi. Vei face patru citostatice in aproximativ patru ore dupa care urmeaza o pauza de doua saptamani pana la urmatoarea cura de chimio. Cateva zile sau poate doar cateva ore te vei simti rau, depinde de cum va reactiona corpul tau. Citostaticele sunt niste toxine care vor topi tumorile din ganglionii tai. Parul nu cade la toata lumea dar oricum se va rari, asta sa fie toata paguba... Genele si sprincenele pot sa ramana la locul lor.
Vrei sa stii cum a aparut boala.. nici medicii nu pot da un raspuns categoric dar se presupune ca vinovat ar fi un virus care produce anumite mutatii in organism. Nu mai fi asa speriata pentru ca e cea mai vindecabila forma de cancer.
Sfaturi: in ziua tramentului nu cosuma alimente acre, nu folosi medicamente naturiste pana nu termini citostaticele, ai grija sa nu racesti, sa eviti persoanele bolnave, sa te feresti de contactul cu animalele pentru ca in timpul tratamentului imunitatea organismului tau va scadea foarte mult si orice virus sau bacterie isi va face de cap prin corpul tau.
Iti urez insanatosire grabnica... dar pentru asta trebuie sa incepi tratamentul!
0
17-09-2009, ora 07:08
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
buna capitolina. Nu fi asa pesimista. Intra-adevar asa cum spunea si Sabina C. este o forma de cancer care este vindecabila. Orice organism reactioneaza altfel in fata tratamentului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai psihicul la pamant. Fii mai optimista si vei vedea ca totul va merge bine. Si ce daca cade parul, creste la loc, asta sa fie baiul. Important este ca tu sa te simti bine, sa fii puternica si sa treci peste tot si sa te faci bine.
FII OPTIMISTA
Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine
0
23-09-2009, ora 21:59
mio2060
Nu este medic/terapeut
mio2060
Buna, am sa povestesc putin despre boala mea ca sa pot primi cateva sfaturi atat de la persoanele care au avut cat si de la medici.
In iulie 2007 am fost diagnosticata cu Linfom Hodgking stadiul IIB. Am urmat 6 cure ABVD. In februarie 2008 dupa ce am terminat chimioterapia am fost in Italia la PET pentru verificari. Medicii de acolo mi au spus ca totul este OK ca nu au mai gasit absolut nk si ca sa am grija de mine sa ma pastrez. In mai 2009 am facut 25 sedinte de radioterapie la Fundeni, astea pentru a fi tratamentul complet; dupa ce le am terminat la vreo 2 sapt ma mai doare din cand in cand spatele, acum nu stiu daca o fi de la radioterapie sau imi cresc din nou ganglionii. Pe 28 septembrie sunt programata la tomograf ptr a se vedea rez de la radioterapie; imi este foarte frica sa nu fie durerea de spate care repet este din cand in cand vre un semn de recidivare. Astept un raspuns de la voi, multumesc frumos
0
18-10-2009, ora 12:15
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
buna ma numesc cristina si acum o luna am fost diagnosticata cu limfom hodgkin std 3 b.am inceput tratam cu citostatice.insa dupa prima cura imi este f f rau.senzatiile de voma nu-mi dau pace.ce sanse am sa ma vindec?astep un raspuns va rog din suflet sunt cu moralul la pamant...ajutati-ma
0
18-10-2009, ora 12:54
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
am doar 19 ani mi-e atat de greu sa cred k mi se intampla asta...nu stiu unde sa ma duc, ce sa fac, anul viitor trebuia sa ma marit cu prietenul meu...m-am straduit atat de mult sa am o viata mai buna, park mai ieri totul era bn, visam la un viitor mai bun si deodata park timpul s-a rupt in doua iar viitorul mi-a fost furat pt totdeauna va rog ajutati-ma astept un raspuns.dak puteti ast un sfat orice.
0
18-10-2009, ora 15:26
andreea1608
Nu este medic/terapeut
andreea1608
Pentru Cristina..Este foarte important sa nu intri in panica.Nimeni nu isi doreste sa treaca prin asa ceva dar din pacate ne este dat sa trecem prin anumite experiente indiferent de voia noastra.Si mie mi-a fost foarte rau in perioada tratamentului.Am suportat foarte greu substantele care intrau in mine, chiar in timp ce faceam perfuzia...o mai opream uneori ca sa ma duc la toaleta si dupa ce terminam nu faceam decat sa dorm, ma trezeam din acelasi motiv...ca sa ma duc la baie din nou desi nu prea mai aveam ce sa dau afara.Este foarte urat ce spun eu aici...insa asa s-au desfasurat lucrurile.Pentru mine...toata povestea asta cu boala a fost un semnal de alrma pt ca modul meu de viata nu era deloc unul normal sau adecvat varstei mele, munceam foarte mult, ma stresam pentru orice, nu ma odihneam suficient, mi se parea ca oricat de mult fac nu e suficient.Nu mai conteaza...Cert e ca am avut timp sa-mi acord atentie, sa ma analizez si sa schimb ceea ce am considerat ca-mi face rau.Faptul ca ai descoperit boala e un lucru foarte bun, asta inseamna ca viitorul tau va fi bun.Stai linistita, urmeaza tratamentul, accepta lucrurile asa cum sunt si vei avea timp sa le faci pe toate.Mergi inainte cu multa incredere ca va fi bine.Chiar si cand iti este rau.gandeste-te ca asta este calea spre bine, iar viitorul depinde numai de tine!Mult succes!!!
0
18-10-2009, ora 22:03
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
Salut Cristina!
Uite ca citind la ceea ce ai scr, si stiu in ce situatie esti ca si eu la fel sunt.Deci am fost diagnostificata de L H st 2 A a in septembrie anul asta.Am descoperit eu nodulii intamplator la git pe 1 august, biopsie pe 1 septembrie si toa asa.Si prima cura pe 21 septembrie.Deci pt mine a fost un soc, enorm, am 2 plins ai sa citesti mai sus ptuin isotri mea ca nici nu eram in tsarre s ascr nimic.Eu am 26 de ani.Sunt joi sper la a 3 cura.Da deci prima cura am zis ca mor.La a 2 cura mi s-a miscsorat am inteles putin doza ca au vazut ca mi-a fost tare rau.Dar pt greata iti recomand inhetie zofran.NU ai nimic.Nustiu ce iti pune tie pt asta, in spital nu prea pune ceva puternic, pun si ei ce au.Sau daca au nu pun.In fine.VVreau s azic c ala mine s-au miscorat de la 2 cure.Nu m-ai am dureri adica ma durea tare caoul, timplele.oboseala.In schimb nu pot sa fac o saptaman nimic daca ma crezi nu am putere.Tu ai 19 ani, ai totul in fata sa te faci bine sti inca foarte tinara.Si eu nu-s batrana, dar totusi am o virtsa tare, aceatsa boala mi-a dat si mie multe peste cap.Eu nu ma gindescla boala.Din pacate eu cred ca tot ce mi s-a intampalt e din stres la mine, Ca am avut o perioada tare nasoala acum pot sa zic deja 2 ani.Sa zic asa ca mi-am mai revenit, Darsufletul meu e ca si cum as avea un deces mereu in sufleet.Dragostea asta m-ia dat totul peste cap.Dar acum vreau s afiu sannatoasa.mai intai.Am atatea probeleme.Vroiams a merg peste hoatre, s-a anulat totul.Bani nu am, serv nu am, parintii o duc nu chiar bine si nici snanate, Treb s afim puternici.Optimisti.SE vindeca.Eu maia m 3 cure sa zic asa fara asta de joi.SI apoi radiotrapie.O s atreca sper repede.Intra-adevar nu am rabadre mi p[ot fae nimic.Stau acas.Nu muncesc.Dar sper sa se lumineze si la noi putin viata.Boala in viata are si rostul ei.Acuma m inceput sa citesc o carte.care foarte mult m-a pus pe ginduri si sa meditez.Treb s ane rugam la Dumenzeu mereu.Ca in mainile lui e viata noastra.Bine ca ai prieten sper ca te intelege si sa e sustina.la mine e mai greu.Sunt singura nu eo persona draga linga mine.Dra am aprinti, rude care ma sistine.Dar stii abia aici se vede dragostea adevarata daca el e alaturi de tine si te susutine.NU te panica ca eu gindeam deja ca treb sa imi cumpar cavou.NU e asa.Arat destul de bine.Numai ca cu psihicul tare rapind cad, ca si mama e c-am bolnava si cidn vda atmosfera asta ma termina.Eu acum plec definitiv din tara ca sunt din R.Moldova.Si mi-e tare greau sa imi dau totul de aici, ca acum am venit sa-mi iua bagajele dupa 7 ani de zile fiind aici si s aplec asa, parca mi s-a rupt viata in 2 si la mine.Dar o s ane facem bine iti zic eu.E criza acum, toate au dat peste noi.Eu am prins 2 ani numai de disperari, despartire, criza, fara ser, sanatate, parintii, fara bani.Cind vin toate vin odata.dar treb s ane rugam mereu la Dumemzeu sa ne ajute sa ne facem bine si sa fac el ce vrea cu ajutorul nostru facind s aiesim din acesta stare.Multa sanatate
0
19-10-2009, ora 10:03
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
multumesc pt incurajare...nu stiu dak o sa reusesc sa trec peste, simt k imi fuge pamantul de sub picioare...si mai e si starea asta continua de rau...se spune k totul se intampla cu un motiv pe lumea asta, poate k merit tot ce mi se intampla acum...of aveam atatatea vise, vroiam sa-mi term facultatea, sa-mi fac o familie sa duc o viata cat de cat buna...
0
19-10-2009, ora 10:23
bk
Nu este medic/terapeut
bk
draga crysstina tin s te anunt in special ca boala asta pe care o ai tu nu te impiedica cu nimic sa faci ceea ce tu visezi, esti un om normal si cu boala asta, pe deasupra mai ai si 19 ani, parerea mea e ca la varsta ta treb sa treci cu usurinta peste asta.cateva luni de cura si dupa aia esti fresh.ai toata viata inainte...asa ca suporta putin tratamentul si dupa cura cand o sa vezi ca analizele sint bune si tu te simti bine o sa gandesti altfel si incepi sa-ti faci si alte planuri, de fapt fa-ti planuri de viitor de pe acum ptr ca repet esti UN OM NORMAL.multa sanatate si bafta !!!!
0
19-10-2009, ora 11:05
mihai.iulina
Nu este medic/terapeut
mihai.iulina
draga crysstina, te sfatuiesc sa urmaresti inregistrarea emisiunii de la Antena 2, "Traieste sanatos", pe tema "Limfoame maligne", din data de 7 octombrie 2009. A fost invitata dna profesor doctor Anca Lupu, sefa sectiei de Hematologie de la Spitalul Coltea din Bucuresti.
Sotul meu, in varsta de 27 ani, a fost diagnosticat tot cu Limfom Hodgkin stdiul III B tip I, in noiembrie 2008. A urmat 12 cure de ABVD (din noimebrie 2008 pana in mai 2009), apoi a fost trimis la pet-ct, apoi cobaltoterapie 5 zile pe saptamana timp de 1 luna. A trecut prin aceleasi stari ca si tine, iar noi, cei care i-am fost alaturi, am trecut prin multe stari de disperare si depresie. A fost greu pentru toata lumea, dar a trecut. Deocamdata a trecut. Dupa pet-ct si ultimele analize efectuate dupa cobaltoterapie, doamna doctor Mihaela Gheorghiu Closca de la Sp Coltea i-a scris pe fisa de externare remisie completa. Este adevarat ca remisia nu inseamna vindecare, ci ameliorarea simptomelor bolii (conform celor spuse de dna dr Lupu in emisiunea de care iti vorbeam). Vindecat te poti considera dupa 5 ani de remisie fara nicio recadere in boala. Dar, sa stii ca limfomul Hodgkin este o malignitate curabila. Este grea perioada tratamentului, dar cu sprijinul celor din jur ai sa reusesti sa treci peste ea. Nu te intreba de ce tu, de ce asa tanara; nu avem raspunsuri, si o sa iti faci mai mult rau gandind asa. Daca doresti detalii de orice fel, in masura in care te pot ajuta povestindu-ti din experienta prin care am trecut cu sotul meu
0
21-10-2009, ora 18:26
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
Nu cred k exista pe lumea asta vreun motiv ptr kre as putea sa ma supar pe Dumnezeu si nici nu vreau sa fac din toata povestea asta kre mi-a dat viata peste cap un motiv...tot ce pot sa fac este sa ma rog sa ma ajute sa ma fac bine.si dak n-o sa fie asa, , , oricum nu am nici o putere in fata Lui...poate k Dumnezeu are un

plan mai bun pt mine dekt tote planurile pe care mi le-am facut eu in viata asta.Mereu am gandit in avans, am crescut dar nu m-am maturizat sunt fata care nu s-a oprit niciodata din visat.Poate k a venit vremea sa ma maturizez.nu conteaza daca mai am 5 minute sau 50 de ani de trait, important e sa-mi traiesc viata din plin, sa fiu demna k ma pot numi om.
0
21-10-2009, ora 18:42
bk
Nu este medic/terapeut
bk
ai mare dreptate crysstina...Dumnezeu le aranjeaza pe toate.destinul nostru e in mainile Lui.credinta in dumnezeu nu trebuie sa dispara niciodata oricat de mare sau de mica este ptr ca asa cum ai spus si tu nu te ptoi supara pe El.asa a decis el uni mai bogati altii mai saraci..unii mai fericiti altii sa suporte greutati si tot asa...ca un sfat ptr toata lumea, incercati sa traiti clipa, sa nu va faceti planuri pe termen indelungat cea mai importanta e clipa...prezentul.si foarte putin in viitor., , dar putin.toti avem ceva scris...acolo sus sau cinestie unde sint dosarele noastre.
0
23-10-2009, ora 09:25
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
la sfarsitul lunii august la baiatelul meu de 6 ani i-am depistat un ganglion axilar marit -imi spunea ca il doare cand strange mana pe langa corp.am fost la medic dr pediatru, am facut analizele uzuale -au iesit bune toate.am facut si un eco abdominal si a fost bine am inceput sa ii doar ulei de catina la indicatia medicului.
in 7 octombrie ne-am internat in spital la timisoara -oncologie unde ni s-au repetat analizele si avem urm rezultate :Hb=11, 2 ;H=4260000/mm, L=6100, Tr=426000;Ly=47, 4%;Mo=7, 6%;G..=45%;vsh=20;LDH=2, 9;creatinina =39;RP Bunell -negativ ;Ig M si Ig G negativ.d-na dr a descoperit ca avea ganglionii mariti si la gat.
am facut trat cu antibiotice ampiplus la 6 ore, gentamicina la 12 ore si nurofen 3x 10.dupa 6 zile ne-a externat cu recomandari-trat cu Klacid 5 zile si nurofen inca 3 zile.ne-am intors la control, cel axilar s-a micsorat semnificativ (initial ziceau dupa palpare ca ar fii avut 3, 5/4 cm ), dar cei de la gat inca se simt bine la palpare.
nu ni s-a facut nici o alta investigatie, copilul nu are nici un alt simptom din cele descrise la limfoame.
ma intreb oare e bine copilul ?
nu vreau sa fiu paranoica si sa spun ca are limfon, daca nu e.dar oare nu trebuia sa ii faca si alte investigatii ?sau daca un dr f bun de la onco hematologie imi spune ca e bine, ca s-au marit ganglionii de la o viroza ar treb sa stau linistita ?
vreau sa cred ca e bine, dar nu vreau sa aiba ceva mai grav si eu sa stau linistita.
va multumesc
0
23-10-2009, ora 09:34
bk
Nu este medic/terapeut
bk
ptr vali71:

ganglionii nu se inflameaza numai daca ai limfom, se pot inflama si in cazul unor raceli sau infectii usoare...etc. cele mai dese simtome la limfom sint : scaderea in greutate in timp foarte scurt, transpiratii abundente pe timpul noptii, febra, anemie, totusi copilul tau treb tinut sub control

multa sanatate !!!
0
23-10-2009, ora 13:00
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
multumesc pentru raspuns.sigur ca o sa il tinem sub control in continuare.
nu a scazut in greutate, nu transpira, are o usoara anemie, nu are febra..
incerc sa ma linistesc si sa nu ma gandesc ca e ceva mai rau.
0
24-10-2009, ora 05:35
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Pt Vali71
Fiului meu (13 ani) i-am descoperit prin februarie o adenopatie pe clavicula dreapta. Am mers la spital (provincie) i-am facut analizele si totul parea OK. Avea VSH-ul marit (17), in mod normal la analize ii iesise mereu in jur de 6. Am facut si o radiografie, dr. a spus ca nu are nimic la plamani. In final doctorita de la spital mi-a spus cam plictisita ca daca vreau sa stiu care e cauza cel mai bine ar fi sa faca o biopsie. Am luat urgent trimitere de la medicul de familie si am ajuns la Grigore Alexandrescu. Acolo l-au pipait pe toate partile vreo zece minute si au mai descoperit un ganglion mic sub brat. Prima analiza a fost o noua radiografie, rezultatul a fost ingrozitor pentru noi, tumoare la plamani ne-au zis ca e de marimea unei palme. Sincer am crezut atunci ca totul s-a sfarsit... Au urmat tomograful toracic care a evidentiat tumorile din mediastin, apoi tomografia abdominala unde totul era curat, apoi biopsia si dupa zece zile rezultatul, limfom Hodgkin. Am ales sa facem tratamentul la Institutul Oncologic Cluj, dr. Stefania Nemtu si acum pot spune cu certitudine ca a fost cea mai buna alegere. Fiul meu a avut ganglionii supraclaviculari in jur de 5 cm iar cei din mediastin sub 2cm dar erau destul de multi. Acum e bine, totul a disparut si vom merge doar la control.
Sfatul meu e sa iei o trimitere de la medicul de familie si sa mergi cu copilul la Cluj. Am vazut acolo multi copii ajunsi in stare foarte grava datorita incostientei medicilor care i-au investigat initial. In mod normal trebuia sa-i faca copilului o radiografie si o ecografie. Daca mai vrei informatii suplimentare ti le ofer cu placere. Dar retine ca un limfom la copii evolueaza mult mai rapid.
0
26-10-2009, ora 08:24
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
pentru Sabina C.
Multumesc pentru informatii.
spune-mi te rog VSH era singura anliza marita ?mai avea alte simptoame din cele specifice limfomului ?
ma gandeam ca poate exagerez, poate sunt paranoica, dar citind ceea ce ai scris tu imi dau seama ca nu trebuie sa abandonez investigatiile.Aveam indoieli in legatura cu continuarea investig.si pt ca dr la care am fost e un medic f bun., si m-am gandit sa am incredere in ce spune.
am fost aici la timisoara pt ca locuim aici, pt ca spitalul de oncologie copii e bine dotat (inclusiv transplant medular), dar pt copil merg oriunde si fac orice.asa ca, mai incerc o data aici, si daca nu imi recomanda nici o alta investigatie o sa merg si la cluj.
mai bine sa gresec eu decat sa fie prea tarziu.
0
26-10-2009, ora 14:42
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
In afara de VSH, toate analizele erau in limite normale.
Iti scriu cate ceva din biletul de iesire din Grigore Alexandrescu:
"La internare: afebril, stare generala satifacatoare, formatiune tumorala supraclavicular drept 5/4 cm, consistenta elastica, aderenta la planurile profunde, nedureroasa. (...) sumar urina-normal
Rg pulmonara-desen interstitial accentuat infrahilar drept
-mediastin superior marit de volum
CT toracic-multiple ( ) de adenopatii izolate si confluente in blocuri adenopatice, unele cu necroza in interior, vizibile in etajele superior, ( )compartimentele anterior, ( ) mediastinale.
-adenopatie giganta supraclaviculara dreapta
-aspect CT normal pulmonar"
Am pus paranteze pentru ca e un cuvant pe care nu-l descifrez.
Fiul meu nu avea niciun simptom clar, dureri de oase, transpiratii sau mancarimi de piele. In schimb spunea ca e obosit si n-are chef sa mearga la scoala, eu credeam ca s-a lenevit. Cei care nu au simptome in limfom sunt trecuti cu litera A. De ex. fiul meu a avut stadiul II A. Altfel ar fi fost stadiul II B.
E foarte probabil ca baietelul tau sa nu aiba nimic grav, dar trebuie sa stii cu certitudine care este cauza maririi de ganglioni, eu la Cluj am auzit multe povesti despre cum copii bolnavi de cancer erau tratati cu ce n-ar fi trebuit, iar daca parintii spuneau ca nu e bine, doctorii se enervau si spuneau ceva de genul " crezi ca stii tu mai bine dect mine?" Sfatul meu, nu te multumi cu parerea unui singur medic, oricat de celebru ar fi el. Uite un numar de telefon de la Institutul Oncologic Cluj 0264-598 361, ceri legatura cu oncopediatria, acolo sunt trei medici Stefania Neamtu-cea mai buna din tara in limfoame si leucemii, Rodica Cosnarovici
cel mai sufletist medic, nu primeste spaga si Emilia Mihut care e tot o profesionista. Ceri sa vorbesti cu una dintre ele si le ceri parerea. Sunt foarte politicoase si dechise dialogului cu pacientii. Suna chiar maine.
0
27-10-2009, ora 08:10
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Iti multumesc mult pentru informatii.o sa dau un tel la cluj sa vb cu un medic de acolo.
M-ai ajutat mult cu informatiile date, in luarea unei decizii.Merg mai departe cu investigatiile.
multa sanatate
0
27-10-2009, ora 08:14
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
pentru Sabina C.
vreau sa te mai intreb ceva -pe perioada internarii ce ai facut ?ti-ai intrerupt activitatea ?ai stat la spital cu copilul, sau in alta parte in cluj ?
0
27-10-2009, ora 12:08
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Daca este vorba de un limfom Hodgkin, tratamentul dureaza doar cateva ore (trei-patru) si se face din doua in doua saptamani. Copilul mai sta in spital doua, trei zile pentru a fi urmarit de medici. Toti copiii internati la oncopediatrie, indiferent de varsta, au insotitori, sunt cazuri in care stau in spital chiar ambii parinti, gratis bineinteles. Daca este un limfom non-Hodgkin tratamentul dureaza intre cinci si sapte zile. Se poate lua concediu pentru ingrijirea copilului sau poti sa optezi pentru a fi asistent personal si statul iti ofera salariul minim pe economie, carte de munca, etc.
I-ai mai facut analizele?
0
27-10-2009, ora 12:21
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
credeam ca este vb de luni de zile in care stai in spital...de fapt cred ca tratamentul e individualizat analizele nu le-am repetat inca, azi avem o saptamana de cand am iesit din spital.
maine o sa merg iar la clinica de aici, sa vad ce investigatii imi mai recomanda, si in functie de ce imi spun ei -(o sa incerc sa ajung si la dr Serban Marghitcare este directoarea clinicii ) o sa continui.
avand in vedere faptul ca eu sunt din Turda si parintii mai sunt acolo o sa incerc si la Cluj.
te pup si iti doresc o zi buna
0
28-10-2009, ora 00:55
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Sper sa fie totul bine dar nu te lasa pana ganlionii nu dispar sau pana nu afli cauza aparitiei lor. Daca e ceva grav si va fi nevoie de chimioterapie iti mai ofer niste informatii: citostaticele sunt niste toxine care au rolul de a "topi" tumorile dar ele distrug si celulele sanatoase ( care se vor reface in timp) dar odata introduse in organism ele raman acolo o vreme. E foarte important sa ai un diagnostic corect pentru a nu face un tratament gresit la care organismul nu raspunde, e foarte important ca medicul sa administreze doza corect pentru ca celulele "intruse" sa fie distruse. Deci alege cu maxima atentie medicul! La Cluj vin copii din toata tara chiar si din Bucuresti, Iasi, Mangalia. Tine-ne la curent cu ce se mai intampla. Fiecare "poveste" de aici poate fi de folos celor care se vor confrunta in viitor cu astfel de probleme.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 23 ..... 24 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: