Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 24 25 Înainte ›
0
27-07-2011, ora 19:00
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
daniela
eu am fost diagnosticat la marius nasta cu sarcoidoza miau gasit ganglioni in mediastin cel, mai mare de 50/30mm am facut mediastinoscopie de atunci ma simt foarte rau dupa 6 luni am dus blocul de parafina la victor babes concluzia a fost cam aceasi dar ma simt foarte rau nu pot sa mai merg la servici am stari de rau criminale cei de la nasta nu vor sa imi dea predinson au zis ca nu este afectat plaminul
0
27-07-2011, ora 19:07
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
cony scuze dar din cate stiu prednisonul se da chiar daca plamanul nu e afectat, de ce nu incerci sa gasesti alt medic, incearca sa gasesti un medic bun care sa mai fii tratat sarcoidoze pt ca aceasta boala este destul de rara iar din pacate nu ff multi medici au intalnit pacient si au" tratat"aceasta boala /
0
27-07-2011, ora 19:43
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
da o sa merg la liliana veres la iasi dar mai am de facut un rmn ca se pare ca ar fi afectata maduva sau sistemul nervos dinsa este cel mai bun medic de sarcoidoza din tara
0
27-07-2011, ora 20:07
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
spuneti-mi va rog, daca stie cineva.
dupa o perioada de la finalizarea taratemtului, se poate merge sau daca este indicat de mers la tratamenrte balneare sau balneoclimaterice.
va multumesc, sanatate
0
28-07-2011, ora 03:48
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Medicul ne-a spus ca timp de cinci ani de la terminarea tratamentului e bine sa nu stai la soare, sa nu faci baie in mare si fara stranduri termale. Astea sunt cam singurele interdictii de care stiu eu, probabil e bine sa nu "rascolesti " organismul.
0
29-07-2011, ora 18:39
Elena60
Nu este medic/terapeut
Elena60
Bun gasit!
pentru Capitolina: Eu am "avut" limfom Hodgkin. In mai 2010 am terminat citostaticele si in august 2010 radioterapia!
Dl. prof. Petrov, a carui pacienta sunt, mi-a interzis Felix-ul si Herculanele. Deci ape termale si radioactive. Mi-a spus ca daca imi doresc sa inot pot sa merg la mare cu stat la soare pana la ora 10 si dupa ora 17. De asemenea am acum o problema cu umerii- imi este f greu sa duc mainile la spate. Am vb cu dl. Profesor si m-am adresat reumatologului care mi-a dat impachetari cu parafina, gimnastica medicala, gimnastica in bazin si masaj. Reumatologul imi spunea ca nu exista in literatura de specialitate suficiente investigatii si cercetari in ceea ce priveste balneologia cu fizioterapie si problemele de cancer. De aceea medicii nu indica fizioterapie pentru cei ca noi.
Eu am sa aleg niste bai sarate in acest an pentru concediu si excursii de cate o zi!
Multa sanatate tuturor!
0
29-07-2011, ora 23:35
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
va multumesc frumos pt ajutorul de informatii
0
31-07-2011, ora 21:32
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
florintyl cum te mai simti? ce ti-a mai spus medicul? eu sunt la a 4 a cura de beacopp.
0
01-08-2011, ora 00:46
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
buna deduoana. ma simt excelent, si eu o sa incep a 4-a cura de beacopp marti cred. am facut un CT: torace, abdomen, pelvis si sunt pe drumul cel bun, ganglionii s-au retras destul de bn. acum astept sa fac urmatoarele 3 cure si sper sa scap. tu ce mai faci ? esti ok? mult sanatate
0
01-08-2011, ora 00:46
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
apropo evaluarea cum a decurs?
0
01-08-2011, ora 13:26
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Am facut evaluarea si se pare ca s-au redus si la mine tumorile. In rest sunt binisor, cam slabita, dar sper sa fi bine in final. Urmatoarele 4 cure nu stiu ce voi face abvd sau beacopp dar sper sa rasp la trat in continuare. Multa sanatate tuturor!
0
09-08-2011, ora 11:59
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
sunt mandra posesoare a unui PET scan ""curat" la evaluarea de un an de zile, inca 4ani si am scapat
Multa sanatate tuturor si sper sa aud vesti la fel de bune de la toata lumea
0
10-08-2011, ora 00:10
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!
0
10-08-2011, ora 18:27
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt daniella28, multa sanatate si fericire si sa te ajute D'zeu in tot ceea ce iti doresti. sa va ajute Domnu' pe toti
0
10-08-2011, ora 20:16
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
salut daniella28, ma bucur ca esti bine si au iesit investigatiile foarte bune.Felicitari sa o tii tot asa.Spune-mi te rog, cum ai facut tu PET, in ce consta, si daca stii unde se face in tara?Tu unde ai facut, as vrea sa stiu in tara daca este, si cum treb de procedat ca sa facem si noi un scan din asta, cit costa?, astept raspunsuri de la voi, multumesc
0
12-08-2011, ora 14:51
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Pt Capitolina-Pet scan se face in tara la Oradea-Clinica Pozitron si la Bucuresti -la Euromedic.Din ce stiu eu costa in jur la 1100 euro(asa era anul trecut cand am facut eu).Dar se poate face decontat de CAS, iar in cazul asta ai nevoie de toate analizele, investigatiile privind boala(biopsii, recomandarea medicului curant). Doamne ajuta si multa sanatate tuturor!
0
12-08-2011, ora 15:48
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
Pt Capitolina, scuze ca nu am raspus mai repede dar vad ca Deeafily ti a raspuns deja, oricum nu as fii putut sa te ajut f mult ca eu nu l am facut in tara, aici e gratuit cu recomandare de la medicul hamatolog {un referat }cred ca asa e si in romania, Multa sanatate tuturor
0
12-08-2011, ora 20:46
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
va multumesc frumos pt ajutor.Sper sa resesc si eu sa fac un scan Pet, dar decontat as dori, ca buget nu am de asa ceva.dar acum la ce vad cu CAS, imi vine sa renunt.NU mai asigura nimic acum.Multa sanatate
0
12-08-2011, ora 22:25
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
Capitolina nu este cea mai buna atitudine, nu trebuie sa renunti, cel mai bine vb cu medicul care te trateza si intreabal, despre PET sunt convinsa ca se va rezolva Multa sanatate si sa auzim numai de bine /
0
13-08-2011, ora 04:27
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Felicitari Daniela! Sa inteleg ca pana la urma n-a fost vorba de recidiva, ci doar alarma falsa?
0
13-08-2011, ora 20:48
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
pt Sabrina C se pare ca nu, ci este doar un efect secundar la chimio, ceva ce se numeste HIPERPLAZIE DE TIMUS si anume timus marit de volum ca si raspuns al organismului la chimio /este FFFFFF RAR la adulti si in special la persoanele peste 25 ani {eu am 29 } in literatura de specialitate sunt doar cateva cazuri raportate, oricum la ultimul PET activitatea metabolica e mult mai scazuta decat la cel din decembrie si inclusiv timusul sa mai micsorat un pic, asa ca toate bune acum ////cel putin pt moment ca tot maii am de asteptat 4 ani /// multa sanatate tuturor si vesti bune de la toata lumea
0
19-08-2011, ora 10:55
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Cum merge beacopp-ul florintyl?
0
19-08-2011, ora 22:02
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
De cand nu am mai scris si pana acum a trecut ceva timp efecte secundare altele nu am mai avut pana la sedinta 3B cand am inceput sa vomit si sa ma simt rau.
Am depasit momentul de rau acum, ma simt mai bine si vreau sa impartasesc cu voi o mare bucurie, am facut PET SCAN si toti nodulii mei au disparut a iesit negativ total, dumnezeu a avut grija de mine, mai fac chimioterapie pana in decembrie si scap, va doresc sanatate la toti.
0
20-08-2011, ora 13:03
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
pt AGENTUL 007 FELICITARI si tine o tot asa, mai ai putin la asta sa te gandesti cu fiecare sedinta care trece, si totul va fi bine /////multa sanatate tuturor
0
30-08-2011, ora 16:19
andaadriana
Nu este medic/terapeut
andaadriana
Va rog din suflet sa ma ajutati cu adresa catorva clinici din Ungaria sau Turcia unde se pot face tratamente pt limfom Hodkin pulmonar. Am tot cautat pe net dar nu gasesc nimic. S-a facut operatia pe 29.08.2011 la Spitalul Militar dr. Nistor Claudiu s-au scos toti ganglionii si la biopsie a iesit aceasta boala. Din experienta voastra ce parere aveti? Exista si in Romania vreo clinica de unde poti fi sigur ca vei iesi sanatos si unde esti tratat omeneste?
0
30-08-2011, ora 18:13
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt deduoana, scuze k nu am raspuns pana acum, am avut mai multa treaba. azi am terminat si eu ziua nr8 din cura nr 5. tratamentul merge bn, sunt ok. u ce mai faci ? tot marti termini si tu cu bleomicina nu ?sanatate multa tuturor
0
31-08-2011, ora 06:51
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
@ andaadriana
Aţi primit rezultatul biopsiei în 24 de ore?
Dacă nu e foarte grav, cred că ar fi mai simplu sa faceţi tratamentul în România. majoritatea celor care scriu aici, s-au tratat în ţară si au scăpat de limfom. Probabil va trebui să vă cumpărtaţi citostaticele dar schema de tratament e aceeaşi.
0
31-08-2011, ora 17:04
andaadriana
Nu este medic/terapeut
andaadriana
Am primit un rezultat in 24 de ore (cu cateva interventii) de la lab de genul 75% este L.H. Si medicii care au facut operatia sunt de aceeasi parere. Acum pana luni nu stim inca ce stadiu si alte detalii. Pb e ca am vazut ca majoritatea nu au facut operatie au mers direct pe chimio si radioterapie. Nu stiu ce sa zic. DAca e cineva intr-o situatie asemanatoare rog sa imi impartaseasca experienta prin care a trecut. Multa sanatate tuturor.
0
31-08-2011, ora 23:44
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Păi operaţia pe care aţi făcut-o era pentru recoltarea probelor pt. biopsie, nu a avut scop curativ. Limfomul se tratează doar prin chimioterapie şi iradiere. Ganglionii din zona mediastinului (unde înţeleg că mai aveţi) nu se operează, ei vor fi distruşi de tratament.
Daca nu aţi avut răbdare să cititi ce s-a scris aici, vă spun că în limfom tratamentul durează în cel mai fericit caz patru- sase luni, consta în administrarea timp de trei/patru ore a patru citostatice(intravenos) din doua în doua săptamîni. Dacă alegeţi tratamentul în strainătate trebuie să luaţi în calcul stabilirea acolo pe durata tratamentului, plus că dupa aceea va trebui să mergeti acolo la control. Eu în România recomand Clujul, pentru iradiere am văzut la tv ca s-a deschis o clinică cu aparatura performantă în Bucuresti dar nu ştiu daca sunt profesionişti, poate fi doar reclamă.
In zona plăminilor (mediastin) sunt zeci de ganglioni care se măresc datorita iînmultirii necontrolate a celulelor, plăminii sunt probabil ok, neatinşi.
0
01-09-2011, ora 12:25
andaadriana
Nu este medic/terapeut
andaadriana
Medicul a spus ca trb sa scoata doar unul pt biopsie, dar i-a vazut pe ceilalti ca "sunt urati" si i-a scos pe toti. Au fost trei. Acum nu mai am prb. cu operatia in sine. Mi s-a gasit o insuficienta ventriculara. Si acum sunt la terapie Intensiva de luni.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 24 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: