Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 24 25 Înainte ›
0
07-07-2011, ora 20:34
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
are ganglion la gat? sau cum si-au dat medicii seama ca e limfom???? i s'a recomandat biopsie?
0
07-07-2011, ora 21:50
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
Pentru florintyl da de la ABVD mi-a cazut parul cam la 3 saptamani de la prima sedinte (la 2 sapatmani m-am tuns ca aveam parul pana la brau si l-am tuns pana la barbie ) se incurca rau la spate parul care imi cadea zmoculete se incalcea si am decis sa-mi fac o chelie deasa.imi sta chiar bine sa sti...familia ma sustine.este imortant


Pentru dudette83 este la suspiciunea de limfom cred fratele tau mai are multi pasi de strabatut mai are biopsiile din noduli si poate din maduva osoasa nu disperati ca totul va fi bine aici pe forum sunt foarte multi oameni cu inima buna care pot impartasi pareri cu voi veti depasi si voi aceasta problema indiferent de situati fiti alaturi de el este ffff important
0
07-07-2011, ora 22:04
Elena60
Nu este medic/terapeut
Elena60
pentru dudette83: ganglionii se inflameaza din multe motive! Pana la diagnostic de limfom sunt multi pasi. Se poate face un ecograf de parti moi, apoi un computer tomograf, daca ganglionii sunt accesibili se face o biopsie si medicul anatomo-patolog pune vedictul de ce tip este limfomul. Ceea ce eu am invatat pe propria-mi piele e ca trebuie sa va miscati rapid ptr.ca e important sa aveti un diagnostic corect cat mai repede si sa se poata incepe tratamentul intr-un stadiu incipient al bolii. Raspunsul la tratament in cazul limfoamele e foarte bun cu un procent de peste 95% de reusita asa ca mult succes si adresati-va unui medic hematolog, caci ei se ocupa de aceste boli!
0
07-07-2011, ora 23:30
dudette83
Nu este medic/terapeut
dudette83
multumesc tuturor.
limfomul il are in partea dreapta inghinal
i-au zis k e posibil sa fie si din prea mult efort, el ridicand foarte mult la servici
ffff sigur o sa incercam si in alta parte. sperietura si mai mare a fost cand am vzt ce este de fapt limfomul in sine.
0
08-07-2011, ora 17:14
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
exact cum spune Elena60, pana la verdictul final de limfom mai sunt multi pasi. Ganglionii se pot inflama din mai multe motive. Parerea mea este sa va mai calmati si urmati sfaturile unui medic hematolog. Dudette83 iti urez bafta si sa va ajute Dzeu sa nu fie limfom ci doar de la efort. Sa ne tii si pe noi la curent. Multa sanatate
0
08-07-2011, ora 17:15
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt deduoana, joi ai terminat cele 3 zile, cum te simti??
0
08-07-2011, ora 17:24
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Ma simt binisor...parca mai bine decat la primele 2 cure.
Tu cum te simti, cum suporti tratamentul BEACOPP?
Multa sanatate tuturor!
0
08-07-2011, ora 17:51
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt deduoana. Eu ma simt bine de la BEACOPP, cel mai rau e dimineata cand am starea de greata de la Procarbazine (presupun ca si tu le iei seara inainte de culcare). Ma simteam mai rau de la ABVD, dar sunt ok, marti imi spune si mie medicul daca asta e ultima cura sau o sa o fac si pe a4-a. eu sper sa nu ca deja ma dor venele destul de tare.
Tu iei si prednison? sau alte tipuri de pastile?
0
11-07-2011, ora 11:38
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Da iau prednison, biseptol, aciclovir, milurit, omez.
0
11-07-2011, ora 11:40
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
si seara procarbazine primele 8 zile din cura.
0
11-07-2011, ora 11:44
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
mai avem maine de facut bleomicina dupa care avem si noi o pauza de 2 sapt. Tu ce mai faci? esti ok?
0
11-07-2011, ora 17:00
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Maine ma duc si eu pt bleomicina si vincristina...sunt ok, pot sa mananc. Cred ca la sf acestei cure o sa fac un CT sa vad cum evoluez, si in functie de CT o sa vada daca raman pe acelasi trat sau osa urmez unul mai usor.
0
14-07-2011, ora 13:04
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
salut la toata lumea de pe acest forum
poate sa imi spuna cineva cu limfom in mediastin daca a fost diagnosticat dupa prima biopsie ganglionara
daca, ca simptome a avut dureri in zona lombara stari de rau cu stare de moleseala si greata
eu am fost diagnosticat cu sarcoidoza la MARIUS NASTA cu multiple blocuri adenopatice in mediastin cel mai mare ganglion 50/30mm am fost diagnosticat in noiembrie 2010 in urma biopsiei ganglionare dupa ce mi-a fost facuta mediastinoscopie
nu mi sa dat tratament de atunci starea mea de sanatate sa agravat continu nu pot sa mai merg la servici am stari de rau groaznice nu pot sa ma ridic din pat ma doare zona lombara si spatele am stari de greata nu pot sa maninc mia aparut si un tiuit in urechi continu am ajuns la disperare
am facut si analize de singe la coltea pe hematologie mi-au iesit bune
pina sa imi apara aceste adenopatii am avut probleme pe gastro cu balonari dereglari de tranzit si acele dureri in zoma lombara am facut tot felul de investigatii si nici un medic nu avea prea multe de spus
vreau sa intreb voua cum va ies analizele de singe daca cineva a facut si analiza de singe angiotensin converteaza si daca ia iesit marita
daca poate cineva sa imi trimeata si descrierea la biopsie
va multumesc
0
14-07-2011, ora 23:05
Elena60
Nu este medic/terapeut
Elena60
pentru cony 71: Eu am avut formatiuni ganglionare in mediatistin, supraclavicular stanga, laterocervical stanga si putine si dreapta; am avut sansa sa am un ganglion accesibil supraclavicular si care nici nu era prins de vena jugulara, asa ca pe acela l-am extirpat si mi s-a facut biopsia. Asa incat diagnosticul a fost sigur de limfom Hodgkin.
Si eu am trecut de la un prurit cumplit, stari de oboseala, traspiratii la o stare din ce in ce mai proasta- din septembrie 2009 pana in februarie 2010 cand am fost diagnosticata corect! Am inceput analize in septembrie si initial in afara VSH-ului si-a leucocitelor usor marite nu am avut alte semne. In ianuarie am facut investigatii foarte multe, fiind internata si deja aveam scadere de greutate, dar nu se evidentia nimic agravant. In inceputul de februarie pe cand starea mea s-a agravat aproape ca am renuntat sa mai merg la medici! In timp ce vorbeam mi se taia respiratia din cauza ganglionilor din mediastin; de abia atunci mi s-a prabusit si tabloul hematologic si au aparut ganglionii supraclavicular!
Nu ai facut nici un CT? sau ecograf (pentru ca si aceste ii vede) ?
Poate ca nu intotdeauna medicul gaseste calea corecta de diagnosticare, dar nu renunta pana nu ai un diagnostic corect si sa simti ca tratamentul isi face efectul! Primii medici la care am fost m-au diagnosticat cu psoriazis si tratamentul imi facea mai mult rau!
Iti doresc multa putere si tarie sa reusesti sa invingi boala!
Doamne ajuta!
0
15-07-2011, ora 07:44
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
Buna tuturor,

florintyl casa de piatra, multa multa sanatate, bucurii, fericire si tot ce ti-ai propus in viata sa se indeplineasca.
deduoana e normal sa iti fie frica de fiecare cura, dar gandeste-te ca totul e spre binele tau si incearca sa fii mereu optimista, puternica si sa lupti pentru tine.
E greu pentru toti, aceasta boala dar cu ajutorul lui D-zeu si al vostru ve-ti reusi sa treceti cu bine peste tot.
Eu cand faceam tratamentul cu ABVD, doamna asistenta mi-a recomandat sa i-au OSETRON pentru starile de voma.
Incercati si voi si poate va veti simti bine.
Eu de vineri ma simt un pic mai rau, dar din cauza limfomului (multumsc lui D-zeu), ci din cealalta boala pe care din nefericire o am, asta e. Mi-a fost rau, era sa cad de cateva ori prin casa, in balcon si in baie, azi ma duc la medic si sa vedem daca imi schimba tratamentul.
In rest toate bune, ma bucur de viata in fiecare zi si cand ma uit la ingerasul meu cum creste si cate bucurii imi aduce, imi umple si mai mult inima de bucurie si imi doresc sa fiu sanatoasa pentru el.
Va doresc tututor multa sanatate, putere de a trece cu bine peste tot, optimism, incercati pe cat puteti ca in zilele dupa tratament sa uitati un pic de boala, sa iesiti la aer curat (daca puteti) si pe cat posibil sa aveti moralul ridicat tot timpul chiar daca boala e grea.
weekend placut!!!
0
15-07-2011, ora 10:08
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
Pentru Elena60:La mine toate analizele de sange ies bune mai putin monocitele care au iesit putin marite, insa si-au revenit la normal fara nici un tratament.Ai avut dureri in zona lombara si stari de voma?Cam cat timp te tineau starile de rau si cum se manifestau?Dureri abdominale aveai?
0
16-07-2011, ora 02:43
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt anita_31, te rog, daca nu sunt prea indiscret, de ce boala mai suferi din pacate?
0
17-07-2011, ora 09:59
Elena60
Nu este medic/terapeut
Elena60
cony 71: eu nu am avut dureri fizice, de muschi sau de oase; aveam numai stari cumplite de prurit care au inceput in zona dorsala si s-au generalizat, stari de oboseala si pierderea poftei de mancare. Apoi au aparut si senzatia de pierdere a respiratiei in timp ce predam lectia- era o senzatie ca diafragma imi apasa plamanul si ramaneam fara aer. Si in ultima parte dimineata la trezire aveam transpiratii reci puternici. Dupa ce am fost diagnosticata si am mai citit acestea sunt semnele "ca la carte" pt. limfom Hodgkin. Limfoamele non-Hodgkin pot sa nu de-a nici un semn sau sa aiba semne diferite la fiecare pacient!
0
18-07-2011, ora 07:10
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
Buna tuturor,

pentru florintyl. Sufar de o boala de care multi care aud de numele ei fug de acei oameni. Este vb de epilepsie. Am dobandit-o in urma divortului, m-am suparat foarte tare si s-a declansat aceasta boala.
Am si cazut de caeva ori, dar numai in casa, am fost si internata in spital. Totul e ok, i-au tratamentul dar ar trebui sa nu ma enervez de nici o culoare (dar in ziua de azi nu se prea poate), sa stau linistita dar..
Asta e viata, trebuie sa mergem inainte.
Va urez sa aveti o saptamana minunata, multa sanatatate si fiti OPTIMISTI.
0
26-07-2011, ora 10:09
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
va rog trimetetimi si mie descrierea de la biopsie la un limfom
0
27-07-2011, ora 01:15
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
@ cony 71
Eu nu am o "descriere" a biopsiei, doar mi s-a spus ca diagnosticul e limfom Hodgkin. Am vorbit cu anatomo-patologul care a facut biopsia si mi-a zis atunci ceva despre tipul de celularitate, ceva destul de complex pt cunostintele mele, dar m-a asigurat ca nu e foarte grav si va raspunde bine la tratamet.
Din ce ai scris tu aici, inteleg ca ai alt diagnostic. Daca ai dubii poate ar trebui sa mergi la alt laborator cu blocul de parafina.
0
27-07-2011, ora 12:34
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
sabina
la orice investigatie se da obligatoriu un rezultat scris mai ales in cazul unei biopsii cu semnatura si parafa medicului respectiv
si respectiv tipul de celule gasite in piesa recoltata
0
27-07-2011, ora 12:40
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
deexemplu la mine sa scris limfoganglion care include numerosi noduli granulomatosi izolati si confluenti constituiti din epiteloide, mononucleare si celule gigante fara necroza
0
27-07-2011, ora 12:42
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
deaia vreau sa vad o biopsie de limfom sa vad felul de celule care apare la biopsie sa pot face si eu o comparatie
0
27-07-2011, ora 15:48
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
salut la toti de pe forum,
Cony, m-am uitat pe toate documentele mele, si mie la fel nu mi s-a eliberat nici un un rezultat la biopsie cu descrierea celulelor.Doar atat a scris Limfon Hodgkin variat nodular scleros cu unice celulele clare, iar pe a o alta foaie scria Celule limfoide de diferite stadii de blastransfornate(Majoritatea celulelor cu semne de lisa, rare celule de tip epitelioid..Stii cum scriu astea ca la retete de medicamente nimic nu intelegi. Dupa aceea am avut nevoie de un act doveditor ce fel ce celule sa-u depistat si am fost la laborator si mi s-a extras lamela si au descris-o uite asa: Limfom Hodgkin varianta scleroza nodulara cu unice celule clare si Rid Hodgin.C-am asta.sanatate
0
27-07-2011, ora 16:20
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
pt Cony 71 eu am o descriere a biopsiei dar e in engleza am sa incerc sa o traduc pe cat de bine pot
0
27-07-2011, ora 16:42
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
arhitectura ganglinului limfatic este complet stearsa de catre o populatie reed sternberg avand nuclee lobulate si nuclee euzinofilice mari.celule clasic reed sternberg sunt identificate, dar majoritatea celulelor neoplazice sunt de tip lacunar.un fundal reactiv de mici limfocite neutrofile histocite si euzinofile/tumoarea are o arhitectura nodulara cu dens sclerotic bande fibroase care separa tumoarea nodulara////
celule neoplastice exprese CD 30 si focale si slabe CD 15
CD45 SI CD 20 nu sunt exprimate
diagnostic ;;limfomul hodgkin clasic nodular sclerosis type
Aste scrie pe buletinul meu histopatologic, scuze am incercat sa fac traducerea cat mai exacta dar in mare asta scrie pe un buletin histopatologic cu diagnostic clar de hodgkin
0
27-07-2011, ora 17:51
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
daniela ce simptome aveai si unde tia aparut ganglionii
0
27-07-2011, ora 18:31
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
din pacate cony eu m am aflat printre acele persoane care nu au nici un simptom clasic mai putin marirea ganglionului subclavicular stg care la inceput a fost pus pe seama faptului ca m am ingrasat fff mult {cam 10 kg in 6 luni }si la inceput au zis ca e vb de lipom, deoarece toate analizele de sange erau bune {inclusiv VSH fibrinogen proteina C reactiva etc}singura problema pe care am avut o si asa i am si convins sa facem un CT a fost durere pe mana stanga din cauza ca ganglionul facea compresie pe nervul brahial stg si aveam dureri cumplite de mana stanga {cu care am si ramas de altfel }
0
27-07-2011, ora 18:40
daniella28
Nu este medic/terapeut
daniella28
ganglioni la mine au fost subclaviculari stg si dr axilar stg si mediastinul anterior, iar in baza histopatologicului am fost st 2 nefavorabil.
sunt surprinsa ca nu ti sa prescris nici un tratament pt sarcoidoza pt ca tratamentul standard pe aceasta boala este prednisonul
si iti mai spun un lucru eswte imrosibil ca histopatologia sa greseasca asa mult incat sa greseasca la diacnosticarea limfomului pt ca are niste caracteristice unice
pe langa faptul ca am avut aceasta boala sunt si as medicala, cred ca ar trebui sa te mai interesezi

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 24 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: