Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 24 25 Înainte ›
0
15-06-2011, ora 19:50
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
buna, agent 007, nu te descuraja ca asta e ceva normal.nu e iesit din comun.asa si noi am avut.Asta depinde de organi si de doza, la fiecare pacient se calculeaza aceste med in functie de kg.asta inseana ca ai putine leucocite.eu luam niste pastile pt ridicarea leucocitelor, timp de 3-4 zile, dupa care dadeam analiza doar la leucocite, dar eu insistam sa fac analiza generala a singelui.nu e de lasat, treb de luptat.Mi-e mi-a zis ca tratamentul va dura c-am 6-8 luni, dar din pacate un an a duratt, din cauza analizelor amanam curele.Multa radare trebuie.nustiu, dar as recomanda sa va plimbati sa iesiti, daca aveti cu cine, si unde.asa trece mai repede timpul.Eu nu prea am avut unde, stateam mai mult in casa sa nu ma vada cunostintele.Dar daca esti in Anglia e mai bine.NU ca as fi vrut sa ma izolez, dar nu vroiam intreberi prea multe si explicatii ca imediat incepeam sa plingz.Vreau sa-ti fiu alaturi.ca asa am avut si eu nevoie/rabdare si vointa si curaj si optimism.O sa inceapa sa cada si parul.sa nu te sperii.mai rar pacienti la care nu le-a cazut.daca ai parul lung sa-l scurtez sau il tunzi din timp.decit sa traiesti acest moment in fiecare zi, vazind din ce in ce mai rar si chelii.Hai ca va fi bine.doamen ajuta.sa fie bune analizele pt a introducerea 2.
0
17-06-2011, ora 02:15
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Parca prea repede ti-au scazut leucocitele. Fiul meu inainte de a incepe tratamentul avea peste 13.000 de leucocite iar dupa doua saptamani scazuse la vreo 7.000. Daca aveau sub 2.500 de leucocite nu se facea chimio, se injecta subcutanat Neupogen pt a stimula producerea leucocitelor. Fiul meu a facut 8 sedinte de chimio dar nu a trebuit sa faca Neupogen. Radioterapia l-a dat peste cap, cand ii scadeau foarte tare leucocitele incepea sa aiba frisoane si temperatura ii crestea brusc.
0
19-06-2011, ora 14:38
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
Va multumesc mult de tot nu am cuvinte sa va multumesc ca ma incurajati ca sunteti alaturi de mine.
Injectiile care mi le-au dat se numesc Granocyte 34 million IU/ml am facut 3 injectii dupa care m-am oprit asa mi-au spus de la spital, pentru ca am facut analize la sange si au iesit bune, luni fac alt set de analize si miercuri sigur fac sedinta 2 de chimioterapie cel putin asa mi-au spus la telefon.
A inceput sa-mi cada parul foarte tare am gasit si niste esarfe frumoase pe aici si oricum cred ca o sa-mi stea bine si cu o chelie deasa ( glumesc sa am incurajez singura).
Dupa sedinta 2 oare cum o sa ma simt?? tot aceleasi simptome ca dupa prima sedinta??
0
20-06-2011, ora 02:55
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Granocyte si Neupogen au acelasi rost, stimuleaza cresterea leucocitelor. Urmareste-ti si tu rezultatele de la analize. Eu luam de fiecare data o copie. In prinicipiu, dupa fiecare sedinta de chimioterapie, te vei simti rau. Practic, organismul tau este otravit si nu ai cum se te simti bine. Venele tale vor fi "arse", se vor subtia si vor fi tari ca niste sarme. Cel putin asa era la copii. Dar se vor reface dupa cateva luni. La ultimele cure, fiul meu se palngea ca al treilea citostatic il ustura si avea un gust metalic in gura. Stiu ca e greu de suportat tratamentul, o cunostinta imi povestea de o tanara care vroia sa renunte la tratament pt ca nu mai rezista psihic, doar gandul ca se apropi "ziua" o ingrozea. A reusit sa-l duca pana la capat si acum e bine-mersi. Cate sedinte ti s-au recomandat?
0
20-06-2011, ora 09:56
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
multumesc mult
4 sedinte in 2 luni dupa care fac un pet scan si dupa mai vedem a spus in principiu ceva de 8 luni
0
26-06-2011, ora 17:36
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
Dupa sedinta a 2 a din ciclul inatai pot sa spun ca m-am simtit mai bine, oboseala persista, nu pot manca orice, stari de voma am avut, parul 80%a cazut(ma doare de fapt pielea capului)sunt inca optimista, gandesc pozitiv.
Saptamana ce urmeaza seturi de analize la sange, control sa vada cum ma simt si dupa pregatirea de ciclul a 2 a.
Sper sa nu va stresez ca tot scriu pe aici, dar va impartasesc cat de cat trairile mele.
O zi buna tuturor.
0
26-06-2011, ora 22:44
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
Si pe mine ma doare pielea capului dupa ce mi-a cazut parul in totalitate. poti sa scrii cat vrei si nu ne stresezi. e bn k esti ok, stari de voma si oboseala o am si eu. Gustul metalic in gura nu tine decat o zi si dispare. Daca toata lumea impartaseste tin sa anunt ca vineri cu toata boala asta crunta care s-a abatut asupra noastra am avut taria si am avut cununia civila. vreau sa fiti si voi tari ca mine si 100% optimisti.
0
26-06-2011, ora 22:50
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
Nu te stresa de par, am vauzt multe fete optimiste si vesele cand terminau chimioterapia. dupa tratament o sa iti creasca mai frumos. Alte fete se tund singure la chelie pentru a le creste mai frumos. TOT CE CONTEAZA E SA FII OPTIMISTA 100% pentru ca asta te vindeca in proportie de 70%.
0
27-06-2011, ora 09:47
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
sal la toata lumea!
ma bucur enorm cind scriti aici, si povestiti cum va simtiti in timpul si dupa tratament.Ma bucur pt voi ca va simtiti bine, asa si trebuie.Oboseala o sa persimte mult si bine.Chiar si dupa tratament.Ca organismul se va recupera inca mult timp dupa terminarea tratam.Asta nu e nimic.Sa aveti doar rabdare.
Agent 07, nu te-ai tuns?daca zici ca parul 80 % a cazut.Eu am 5 luni de cind m-am tuns zero.E maricel deja c-am de 5-6 cm.Dar eu l-am chinuit prea mult tot tratamentul si l-am tuns dupa treminarea tratam la 3 luni.Asa ca o faceam mai bine la inceput, dar nu-mi inchipuiam asa ceva, aveam par foarte mare.Si cadea treptat.Dupa care incepuse sa creasca ala care a cazut si nu arata bine ce e parul.Si m-am hotarit de buna voie.Asa ca va trebui intr-un final tuns.Sigur ca il masor din privre zilnic: ))In orice trebuie rabdare.Si optimism
acest forum este pt pacienti si sa ne expunem fiecare opinile, parerile, sentimentele, durerile, simpnomele, asa ca unora le este de folos.si unii asteapta cu nerabdare sa mai citeasca impartasirele altora cu acest diagnostic.
asa e normal sa ai stari de voma, e neplacut intr-adevar, dat cum vrei sarmanul organism sa lupte.Aveam si eu un gust neplacut citeva zile.sa ma scuzati ca zic, dar si urina avea un miros specific.NU vroiam sa merg nici la baie.
Florynel, casa de piatra, si fii fericit, si bravoo ca ai putut face acets pas important in asa moment a vietii.Esti curajos si ai oamneii buni linga tine.
va dorescin continuare tratamnetul sa-l suportati usor si cu rezultate bune.Doamne ajuta.o saptamana buna
0
27-06-2011, ora 10:55
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
florintyl casa de piatra si multa multa sanatate, gandim pozitiv pana la capat
capitolina m-am tuns dar...cred ca trebuia mai scurt dar, , , , niciodata nu e prea tarziu cred ca o sa ma prinda si o chelie mai deasa.
gust rau in gura am si eu nici nu mai simt mancarea mananc pur si simplu, iar cu baia la fel am impresia ca am medicamente in baie.
OPTIMISTI 100% PANA LA CAPAT.
0
28-06-2011, ora 01:49
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
va multumesc pentru urari. Sanatate multa si voua, va doresc numai bn si faceti fata tratamentului puternic si cand intram in remisie sa sarbatorim cu o apa plata cu lamaie
0
28-06-2011, ora 10:03
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
ce mai face dedoana?nu a mai scr, era speriata.sper ca e bine si continui tratamentul care iti prieste.Scr cum te simti?sanatate
0
28-06-2011, ora 16:00
tatiana 26
Nu este medic/terapeut
tatiana 26
Acum 3 ani cand am descoperit boala sotului meu am crezut ca se termina lumea pentru noi, dar cu optimism si citind pe forum despre experientele altor oameni am trecut mult mai usor. Dupa remisie si recadere, iar am crezut ca numai sunt sanse, dar cu multa lupta si stari din cele mai rele a trecut si peste un transplant autolog, acum are un an de remisie, este bine, arata bine, are sistem imunitar foarte bun, ba chiar a mai fost lovit de masina acum o saptamana si nu a patit nimic...doar pagube la masina. Va doresc multa sanatate si sa nu uitati ca este o boala care poate fi invinsa!
0
28-06-2011, ora 22:02
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Ma pregatesc sa incep al 3 lea ciclu de beacopp...ce sa spun..ma dor foarte tare oasele dar asta este normal de la inj pt stimularea maduvei.cel mai rau ma simt in zilele cu perfuzii cand nu pot inghiti nimica si vomit mereu, dar sunt constienta ca nu este un tratament usor si sunt dispusa sa indur orice chin numai sa ma fac bine.
Cel mai frica imi este de evaluarea care va urma cand voi afla daca raspund la tratament.evaluarea care va avea loc probabil la sf a 4 cicluri.
Imi pun speranta in Dumnezeu ca pana la urma ma voi face bine si doresc asta tuturor care lupta cu aceasta boala,
0
29-06-2011, ora 12:52
C.C.C
Nu este medic/terapeut
C.C.C
Deduoana ma bucur ca ai scr, si ca urmezi tratamentul indiferent cit de greu este.Gindeste pozitiv si spune ca reactionezi bine la acest tratament.Asa este, oasele te dor, e de la tratamentul asta dur.Ma gindesc oare cum unii pacienti nu au nimic de la acest tratament, nu se simt rau.Am intalnit cazuri ca si cum nu aveau nimic si in timpul tratamentului si dupa.Erau frech.oare chiar asa organism puternic.Ma bucur ca ai putut sa ne scr raspuns la mesaj.Te sustinem mai departe.Mai scr si tu.Probabil ca urmaesti mereu mesajele de aici.unde faci tratamentul?cite cicluri treb sa faci?ai sa vezi ca va trece repede cu ajutorul lui Dumnezeu si cu sustinerea la toti.treb sa luptam si sa invingem.Rabdare si tratamentul sa va prieasca.
0
30-06-2011, ora 00:13
Elena60
Nu este medic/terapeut
Elena60
Buna tuturor !
Nici unul din tratamente nu e usor! Dar avem o sansa sa luptam pentru viata noastra! In aceasta lume nimeni nu-ti poate da vreo garantie pentru ziua de maine sau cea de poimaine, oricat de sanatos ai fii! Dar avem o datorie sa luptam pentru viata aceasta care ne-a fost data!
Pentru agent 007: Eu am facut tratament ABVD din febr.-mai 2010. Dupa primul a fost bine, la al doilea deja mi-au scazut leucocitele si am facut filgrastim inainte de toate cele 7 cure. Mi-am tuns parul la zero( de fapt fiica mea m-a tuns chiar de 8 martie pt. ca deja pica tare de tot). Am purtat apoi baticuri sau esarfe legate. Si cred ca gasesti o multitudine pe acolo. Pe net gasesti si tot felul de modalitati de legare! In iulie-august am facut iradierea.
De la 1 oct. 2011 m-am reintors la catedra si tocmai se termina anul scolar !
Acum 3 saptamani am fost la fiica mea in Germania-am mers cu masina-e drept ca a condus sotul meu. Ma simt bine. Sigur ca avand o varsta(50 ani) probabil ca tratamentul a grabit alte carente ale organismului meu - am facut o artroza la ambii umeri si asta ma chinuie momentat! Voi incerca sa o rezolva in saptamanile urmatoare!
Dar nimic nu ma mai poate opri sa ma bucur de fiecare clipa pe care o petrec alaturi de cei dragi mie!
Numai ganduri bune pentru noi toti! Fiti puternici dragi prieteni!
0
01-07-2011, ora 00:04
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt Deduoana. dc faci 4 cicluri de BEACOPP?? mie mi s-a spus ca fac doar 3!!! si eu astept sa incep a 3-a cura. si eu am dureri de oase si de spate destul de puternice. ganglioni la gat ai ?
0
01-07-2011, ora 17:43
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Asa mi s-a spus...4 cicluri beacopp escaladat apoi urmeaza o evaluare si apoi alte cure de citostatice dar nu stiu daca tot beacopp sau altceva. Eu nu am avut ganglioni mariti la gat. la mine doar la ct s-au vazut ganglionii din mediastin mariti si tumorile din plaman.
0
01-07-2011, ora 17:46
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
curele de citiostatice le faci la municipal nu ?? daca raspunzi bn tratamentului dupa ct de la final nu ar mai trebui sa mai faci chimioterapie!! cel putin mie asa mi s-a zis!!! cand incepi a 3-a cura?
0
01-07-2011, ora 23:18
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
CT-ul pe care trebuie sa il fac dupa a 4 a cura nu e ct-ul de final, ci ca sa vada daca raspund la trat. oricum dupa cele 4 cicluri mai urmeaza si alte cicluri de citostatice...asa mi s-a spus. Trat il fac la municipal si marti incep al 3 lea ciclu.
0
02-07-2011, ora 00:21
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
ne luam de mana, si eu incep tot.marti a3a cura. mai poti?
0
02-07-2011, ora 10:24
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Ce sa zic...mai pot...as indura orice chin pana la urma numai sa stiu ca o sa fie bine...dar ma sperie ca am stadiul 4 (din cauza diseminarii in plaman).
Tu unde faci trat?
0
02-07-2011, ora 11:04
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
eu fac la militar. din cate am inteles eu nici stadiul 4 nu e asa grav ca in alte tipuri de cancer. eu zic sa fii in continuare optimista si vei trece peste si inca ceva, eu zic ca va fi bine, in general acest tip de limfom in general raspunde tratamentului. Tu ai inceput curele direct cu BEACOPP::
0
02-07-2011, ora 11:05
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
beacopp???
0
03-07-2011, ora 20:26
deduoana
Nu este medic/terapeut
deduoana
Da eu am inceput direct cu BEACOPP
0
07-07-2011, ora 09:56
agentul oo7
Nu este medic/terapeut
agentul oo7
Am facut ieri sedinta 2A(a3a sedinta) ma sint bine pana acum stari de greata am ca si inainte, am un apetit la mancare de nu pot crede am inceput sa ma ingras s-au bucurat cei de la spital nu am alte reactii inafara parului care l-am tuns zero iar din partea spitalului primesc o peruca pe care mi-am ales-o deja, sper ca la PET scan sa sprimesc vesti bune atunci cand il fac gandesc pozitiv pana la capat.
Ironia sortii am aplicat la un job aici si compania chiar azi cand sunt asa si asa m-a chemat la interviu dar am credinta ca Dumnezeu nu ma lasa.
0
07-07-2011, ora 12:26
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt agentul 007. de la ABVD a inceput sa iti cada parul??? Sau l-ai tuns prevenitv?
0
07-07-2011, ora 18:50
dudette83
Nu este medic/terapeut
dudette83
buna tuturor, puteti sa ma ajutati va rog cu un sfat ceva?
fratele meu tocmai a fost diagnosticat cu limfom. cum e prima parare as vrea sa mai aud si o a 2 a parere.
unde m-ati indruma sa incercam??
in ce orase?? la ce spitale??
multumesc mult
0
07-07-2011, ora 20:15
Anton2012
Nu este medic/terapeut
Anton2012
pt dudette83. din ce oras esti? ce tip.de limfom?
0
07-07-2011, ora 20:28
dudette83
Nu este medic/terapeut
dudette83
din olt, nush ce tip, doar a fost la control si asa i-au zis 2 medici

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 24 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: