Limba rosie

06-03-2014
anastasia.
Nu este medic/terapeut
anastasia.
Buna ziua.Sper sa ma poate ajuta cineva in problema pe care o am. De 2 luni, aproape jumatate din partea dreapta si varful limbii sunt de o culoare roz deschis spre rosu.Portiunea era mai mica la inceput insa s-a extins. Varful limbii ma ustura ca si cum m-am fript cu ceva ferbinte iar la inceput chiar simteam durere in partea laterala dar acum nu. Mi-am facut analize, au iesit bune, printre care Helicobacter pyroli- Negativ, Raclat lingual- Levuri absente la 48 de ore, Exudat faringian- prezenta flora microbiana fara semnificatii patologice. Nu pot face badijonari cu glicerina sau sa-mi clatesc gura cu bicarbonat de sodiu pentru ca limba ma ustura si ma arde. Am tinut si regim fara lactate si condimente. La recomandarea medicului de o saptamana iau Fluconazole insa nu observ o mare diferenta. Ce as mai putea face? Astept un raspuns. Va multumesc.
3 comentarii
0
06-03-2014, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa medicina veche..
limba este oglinda tractului digestiv si a organelor interne
http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sanatate/scoate-limba-sa-ti-spun-ce-boala-ai-1011687
poate te ajuta aceste informatii sa cauti cauza
iti mai suerez sa faci un consult si investigatii la Ginecologie
0
06-03-2014, ora 21:54
anastasia.
Nu este medic/terapeut
anastasia.
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine. Ma scuzati ca va mai deranjez cu o intrebare pentru care imi fac griji: problema pe care o am poate fi transmisa prin sarut? Multumesc din nou!
0
07-03-2014, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa ce o sa faci investigatii la ginecologie si analizele respective.. o sa stii concret daca DA sau NU
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •