Limba inflamata

08-04-2012
Mihaela.Mihaela
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Mihaela
Buna ziua!De aproape o saptamana am limba si sub limba foarte inflamat.Am fost si la urgente intr-o noapte pentru ca mi se umflase si gatul atat de tare incat nu mai puteam inghiti, mi s-a administrat 100ml de hidrocortizoni si gatul si-a revenit.La orl mi s-a zis ca nu e nimic neinregula cu mine dar limba si sub limba e in continuare foarte inflamat iar pe limba sunt cateva papile marite si se vad mai tare decat celelalte.Nici la stomatologie nu au gasit cauza pentru ca nu e de natura stomatologica dar mi s-a recomandat clatire si gargara cu apa cu sare, folosire de apa de gura si rabdare.imi puteti da un sfat?
2 comentarii
0
08-04-2012, ora 18:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simptomatologia prezentata de tine este sugestiva pentru un edem Quincke ;etiologia este alergica;mai este nevoie sa iei un antihistaminic, de exemplu, Claritine -2tb pe zi, timp de 7 zile; consulta si un medic alergolog, trebuie sa faci si un test la alergeni pentru a depista la ce alergeni esti sensibila si pe care trebuie sa-i eviti; numai bine
0
09-04-2012, ora 00:14
Mihaela.Mihaela
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Mihaela
Multumesc frumos.Macar acum stiu in ce directie sa ma indrept.Multa sanatate ca e mai buna decat toate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •