Limba incarcata | Forumul Medical ROmedic

Limba incarcata

27-11-2011
estuera
Nu este medic/terapeut
estuera
Domnului Dr. Flueraru Valeriu,
Buna ziua! Am problema asta de ceva timp...vreo 3 ani cred...de atunci am incercat tot felul de tratamente, am fost la dermatologie, la ORL si inca n-am gasit o rezolvare. Cum a inceput: am facut o infectie urata in gat acum 3 ani. ORL-istul a zis ca am amigdalita si am urmat un tratament cu moldamin 5 saptamni, tantum verde, ceaiuri. Nu-mi amintesc daca aveam limba incarcata inainte de tratament sau doar dupa...majoritatea doctorilor cand le spun asta concluzioneaza direct ca e candidazoa bucala. Am facut exudat faringian si lingual de vreo 4-5 ori..de fiecare data a iesit negativ. Ultimul a fost saptamana asta (Negativ pentru Streptococcus beta hemolitic (grup A, B, C, G, F) Staphylococcus aureus si Candida spp). Am facut si testul pentru Hpyroli chiar daca n-am probleme cu stomacul am citit pe alte forumuri ca ar putea fi una din cauze (negativ). Stiu ca se poate ca la un exudat sa iasa negativ, dar chiar de fiecare data? oricum am facut tratamente pt candida:gargara cu bucarbonat de sodiu, glicerina borexata, nistatina, flucovim 150, iar ultimul a fost micogal 100 timp de 1 luna,...dupa 3 sapt n-am mai luat, nu se schimbase nimik. Imi curat limba cu o lingurita intoarsa dimineatza si seara si dupa folosesc apa de gura Corsodyl, dar dimineatza limba se face din nou alba si simt un gust amar. M-a gandesc ca ar putea fi o problema digestiva..incerc si cu biotics, dar nush cat de mult pot sa sper intr-un rezultat favorabil. Mentionez faptul ca nasul mi se infunda destul de des, desi nu sunt racit, iar in gat parca simt ceva lipicios, Nu am arsuri, deci nu cred ca e reflux esofagian. Inca ceva: la inceputul verii am avut si ganglion inflamat in partea stanga a gatului, dar dupa o luna si-a revenit. Va multumesc anticipat!
Voi atasa 2 poze:
http://img526.imageshack.us/img526/9616/limba1.jpg
http://img638.imageshack.us/img638/5338/limba2.jpg
5 comentarii
0
27-11-2011, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta NU este o problema locala.
gustul anar vorbeste despre o problema la fiere, duaden, pancreas
este necesar consultul la gastrologie si investigatiile recomandate
1
30-11-2011, ora 08:58
estuera
Nu este medic/terapeut
estuera
N-am mai folosit apa de gura inainte de culcare, iar gustul amar a disparut dimineata. Daca spun ca s-ar putea ca limba incarcata sa fie din cauza ca am intrat in contact cu zona intima feminina, iar persoana respectiva era diagnosticata cu colpita mixta, insa nici acesteia nu i-a iesit candida.. Ce altceva credeti ca ar putea fi? Sau un tratament..?
0
30-11-2011, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.analizemedicale.com/index-medical/ce+este+flora+microbiana
0
30-11-2011, ora 09:35
estuera
Nu este medic/terapeut
estuera
Bun. Deci dumneavoastra spuneti ca totul este o reactie antiinfectioasa a corpului meu, prin aciditatea mucusului sau fagocitoza si ca totul este in regula? totusi nu ar trebui sa fie un microb care a declansat aceasta reactie si care se afla inca acolo?
0
30-11-2011, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista foarte multi microbi, virusi, ciuperci si alte forme din lumea micro.. crae NU o sa iasa niciodata la analize si nu pre areactioneaza la tratamente
corect este sa ai un organism sanatos, odihnit, alimentat corect.. ca sa aiba un PH local si o imunitate generala buna.. care distruge singur microbii contactati
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: