Limba geografica + candida

25-12-2013
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna seara,
De foarte multa vreme am probleme cu limba. In principal este plina de rani, in jurul carora apar margini albe. Este foarte albicita si ma arde. Crapaturi pe margini de parca ar fi un cauciuc de masina. Exista perioade in care isi revine si leziunile trec de la sine dar doar pentru o zi sau doua. Nu cred ca aiba legatura cu regimul pentru ca am incercat TOTUL si nu se repeta simptomele legate de anumite alimente...

Am fost la patologie orala si mi s-a spus ca nu am ce face. De cand ma stiu tot imi iese candida pe limba pentru care am facut si antifungigrama de N ori. De fiecare data iese sensibil la nistatin pe care am luat-o de aceleasi N ori. Fara mari realizari. Mi s-a mai dat si o solutie preparata, care insa parca mai rau o irita...

Am observat o chestie. Am luat Omicral ( itraconazol ) pentru o dermatita seboreica limba si-a revenit. In perioada in care am facut tratamentul limba a fost roz, fara rani, foarte putin albicita, fara sa ma arda SI puteam sa mananc orice. Tratamentul a durat doar 7 zile ( 1 cp de 2 ori pe zi) si aceste schimbari in bine nu au durat decat 1, 2 zile dupa terminarea lui.
Asadar sa inteleg ca ciuperca este cauza restului simptomelor limbii ?! de ce revine si nu scap de ea ?! Ce pot sa fac. Am nevoie de niste pareri !
Craciun fericit
13 comentarii
0
25-12-2013, ora 20:31
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara.
In locul dumneavoastra as adopta o solutie alternativa de tratament. Daca totusi nistatina nu rezolva problema ar putea sa o rezolve un preparat natural.
sarbatori fericite.
0
25-12-2013, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ATI INTELES GRESIT NU ciuperac este cauza problemelor
ciprca este doar micu simptom a altor problme mult mai grave la nivelul intestinului
deasemenea si dermatita are aciasi origine..interna
2.cautati cartea STUDIUL CHINA si cititi-o
3. urgent trebui exclus din alimenttatie toat produsele lactate si redus la minim cantitatea de grasimi animale
se exclud tote fructele citrice.sucuri si, mancarea acra, otet si tot ce duce la acidtae si modificare de PH.
4 facti investigatii seriose pentru paraziti ntestinali
investigatii la Gastrologie cu endoscopie si cel mai important cu Colonoscopie
5 cure de durata de detoxifiere cu ceaiuri, argila,
6 local se face gargara dupa fiecare masa..cu apa de gura, ceai de pelin, galbenee..s.a
vit A uleioasa, vit E, ulei de in, de catina s.a local tinut in gura
0
25-12-2013, ora 22:26
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara,
Domnule Dr. care este cauza care presupuneti dumneavoastra a fi?
In ceea ce priveste aciditatea diferitelor fluide ar fi posibila prelevarea de probe pentru analiza ph-ului salivar si urinar.
Fructele nu provoaca aciditate din cate stiu.
0
28-12-2013, ora 18:27
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna seara,

Revin cu multumiri pentru raspunsuri. Si de asemenea niste completari.
Analize de sange: perfecte intotdeauna (si le fac destul de des). Ficatul, rinichi, totul bine
Legat de dieta: lactate nu mai mananc de aproape un an (mi-am dat seama ca am intoleranta si-mi provoaca rau).
Am tot facut endoscopii si in ultimul timp nu a iesit nimic: nici reflux, nici rani. Am facut biopsie: NIMIC.
Am facut si o colonscopie cu biopsie la sf lui 2012. Iarasi nimic.
Am citit si cartea recomandata. Carne oricum nu mananc foarte mult. Vegetarian totusi nu cred ca o sa ajung...

(http://www.scribd.com/doc/77227312/Studiul-China)

Se poate ca stresul, anxietatea sa aiba vreo legatura?! Mi se recomanda sa merg la psiholog... Chiar si doctorul gastro care mi-a facut ultima endo si colonoscopie, a lasat sa se inteleaga ca poate fi pe baza de stres
Am sesizat cateodata cand sunt foarte stresat ca o ia razna stomacul si m-am gandit ca ar trebui sa incerc dar e destul de costisitor.
*am incercat la un moment dat sa fac o ph-metrie ( se introduce un tub pe nas cu care stau 24 de ore si se poate determina pana unde ajunge sucul gastric pe esofag si altele) dar mi s-a refuzat pentru ca nu mai aveam simptome de reflux si doctorul nu a vrut pur si simplu...

Si inca o chestie. Eu am nasul cam uscat de obicei Daca las apa foarte fierbinte si fac dus, se formeaza mult abur. A doua zi limba este intotdeauna mai albicita decat de obicei. Poate un nas uscat sau aburul din baie sa influenteze ?! (umiditatea din casa este Ok, am statie ). Dar o deviatie de sept si un cornet inflamat ?!

Multumesc,
O seara buna!
0
29-12-2013, ora 01:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
micoza..se dizvolta la cald, umezeala si intuneric..ar explica acutizarea dupa dus...
cred ca nu e cazu de psiholog
se poat controla situaia si singur.
trebuie exclus so dulcele si tot aluatul care ontine drojdie..care inretin si ele micoza
0
29-12-2013, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alistair

Pastile pentru gat care sa contina propolis ati incercat ?
0
01-01-2014, ora 18:06
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
@clara_p
Da am incercat si propolis... si cam toate pastilele... Cum se numesc exact ca sa citesc un prospect sa vad despre ce medicament vorbiti dumneavoastra si la ce foloseste.
Problema este ca am dificultati in a-mi da exact seama ce intretine aceasta ciuperca...
0
01-01-2014, ora 18:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alistair

Mergeti la farmacie si cereti pastile cu propolis pentru gat. Pastile care se sug. Ca sa ramana propolisul pe limba si sa inchida crapaturile.

Renuntati o perioada la dulciuri. Dulciurile favorizeaza dezvoltatea candidei.
Cel putin de doua ori pe zi (dimineata si seara), cu o lingurita ascutita, va curatati depozitele albe de pe limba.

Dupa ce sugeti pastila cu propolis, nu mai beti, nu mai mancati 2 ore. Lasati propolisul sa va inchida crapaturile.

* sa nu cumva sa fi facut o depresie; asta mai intretine problemele cu sistemul imunitar.
0
01-01-2014, ora 19:15
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Problema nu este numai la nivelul limbii este si intern si la nivelul pielii. In cazul in care doriti un tratament ma puteti contacta pe privat. E nevoie de o cura complexa pentru problema aceasta. Sanatate.
0
07-06-2014, ora 01:12
voios23
Nu este medic/terapeut
voios23
Buna Alistair, poti sa-mi lasi si mie o modalitate de contact?.In ce stadiu mai esti cu problema cu candida?Ce evolutie mai ai? Sunt in aceeasi situatie legat de candida si nu stiu ce tratament sa mai urmez.Multumesc anticipat!
0
07-06-2014, ora 02:16
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
In cazul in care doriti pot sa va recomand un tratament cu proteine antifungice.
0
27-08-2014, ora 22:28
mota
Nu este medic/terapeut
mota
Buna ziua. Si eu sufer de aceeasi afectiune. Am 26 de ani si prima zona depapilata mi-a aparut in urma cu 5-6 ani.Am incercat multe tratamente naturiste fara vreun rezultat. In prezent limba se crapa pe zi ce trece si arata tot mai rau. Istoric medicalrelevant:psoriazis, dermita atopica, aciditate la stomac (posibil reflux). Ati ajuns la un rezultat pana in acest moment careva ? Multumesc.
0
28-08-2014, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt MOta
faci investigatii serioase a tractului digestiv.. ( inclusiv colonoscopie)
acolo este cauza acelor probleme care le ai
treci pe un regim cat se poate de vegetarian.. cu putina carne si peste
dar exclus complet Lactatele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: