Limba alba, saliva galbena, respiratie urat mirositoare

16-05-2013
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Buna ziua,

De ceva timp ma confrunt cu o problema, care usor usor, imi distruge toata activitatea sociala. Respiratia mea are un miros urat, care nu poate fi acoperit in totalitate nici de produsele pentru respiratie proaspata (guma, bomboane etc), ba din contra.
Dimineata cand ma trezesc, am limba albicioasa, iar cand scuip, de la baza limbii 'extrag' o saliva galbena. Uneori dupa somn, am in gura un gust acrisor. Am fost la 2 ORL-isti, am facut analize (exudat faringian, doua exudate nazale, helicobacter pylori, doua radiografii SAF, CT cranian) si nu mi-a iesit nimic. Am avut in acelasi timp si secretii post nazale, dar mi-a fost prescris Claritine si s-au mai diminuat. Deseori am in gat o 'flegma' lipicioasa. Mentionez ca respiratia neplacuta este nu numai cand deschid gura, la vorbire, ci si cand expir aerul pe nas, cu gura inchisa.

Ce poate fi?
Multumesc
6 comentarii
0
19-05-2013, ora 10:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Mergi la consult si la un medic internist si la un medic homeopat. Poti sa iei remediu homeopat, Mercurius solubilis 9CH - 5 granule de 3 ori pe zi, inainte de masa cu 30 minute, sublingual - 2 saptamani, in plus, ce-ti mai recomanda ceilalti medici. Numai bine
0
30-04-2014, ora 21:38
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Ar putea fi infectie cu Helicobacter Pylori, nu neaparat digestiv-itestinala, ci (si) bucal-dentara, sau amigdalita cronica criptica.
0
30-04-2014, ora 21:43
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Ar mai putea fi lichenul plan ori infectii bacteriene, streptococice sau stafilococice.
0
01-05-2014, ora 22:30
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Salut Xanthippa,

Cred ca am mai avut raspunsuri de la tine si prin alta parte, cand am intrebat de operatia de deviatie si cauterizarea cornetelor.

Am facut exsudat nazo-faringian pe 7 martie, mi-a iesit stafilococ auriu. Am luat antibiotic 10 zile, conform antibiogramei si am repetat pe 24 aprilie exsudatul: acelasi stafilococ auriu.
Nu imi explic cum poate da un astfel de miros. Sa inteleg ca in mod normal mucozitatile post nazale nu miros, dar se amesteca mucusul cu bacteria in nazo-faringe si de aici mirosul? Daca scap de tot de stafilococ, dispare mirosul indiferent daca mai imi curg secretii posterior sau nu?

Multumesc.
0
09-05-2014, ora 16:40
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Totusi, cred ca e vorba de amigdalita. Se poate face operatie cu radiofrecventa. Si lasa in pace cornetele, ca nu ele dau mirosul. Nici stafilococul auriu neaparat, caci il au multi si nu au simptomele astea; ar putea fi de la vreun streptococ care sa fi suprainfectat amigdalele.
0
09-05-2014, ora 16:41
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Saliva poate fi galbena de la sinuzita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •