Lichidul de ascita

13-05-2013
Llaryssa
Nu este medic/terapeut
Llaryssa
Problema mea este lichidul de ascita. Aveam dureri in partea dreapta cam sub coaste, ma simteam umflata in burta mai ales in dreapta ca atunci cand zici ca ai ficatul marit, mancam putin si simteam ca am mancat prea mult, simteam o apasare in burta si mai ales in partea dreapta, cand dormeam pe dreapta ma durea si apasa pe ceva. La o eco acum vreo 6 ani mi s-a spus ca am pietre mici la fiere si in viitor vor trebui operate asa ca banuiala mea s-a indreptat spre fiere, pb la ficat.Am facut o eco abdominala rez-chist ovar stang(6cm) si lichid de ascita in abdomen prezent din dreapra sus unde aveam dureri pana jos(in prag) si in dreptul ovarului stang cu chistul.M-am internat la chirurgie cu o frica mai mare ca mine.Am inceput analizele. Multe (precizez ca nu am cunostinte medicale, nici studii superioare) FIBRINOGEN 437 ; TQ 100 ; INR 1 ; (analize lucrate pe DIACHECK);TGO(ASAT) 28 ; TGP(ALAT) 21 ; ALP 82 ;CREATININA 0, 82 ; UREE 35 ; GLUC 76 ; T-BIL 0, 42 ; DIRBIL 0, 11 ; CALCIU TOTAL 8, 5 ; Fe-me 18 (analize lucrate pe AUTOLYSTER); LEUCOCITE neg ; NITRITI neg ; PROTEINE trace ; PH 6 ; ERITROCITE neg ; DENSITATE 1, 020 ; CORPI CETONICI neg ; BILIRUBINA neg ; GLUCOZA norm ; UROBILINOGEN norm ;(anal lucr pe DIALAB); CA125 4 ; ASLO TEST RAPID =200 ; (anal lucr IMUNO_MAN:ASLO TEST RAPID ; ELFA:CA125(antigen tumoral) coment. Epitelii plate frecvente, Leucocite rare.; Leucocite(WBC) 7, 82 ; Hematii(RBC) ; 4, 16; Hemoglobina (HGB0 8, 42 ; Hematocrit(htc) 27, 6 ; MCV 66, 35 ; MCH 20, 23 ; MCHC 30, 5 ; RDW 14, 99 ; Trombocite(PLT) 187; MPV 8, 87 ; Neutrofile% 66, 4 ; Limfocite% 26, 3 ; Monocite% 6, 1 ; Eozinofile% 1, 1 ; Bazofile% 0.1 ; Neutrofile# 5, 19 ; Limfocite# 2, 06 ; Monocite# 0, 48 ;
Eozinofile# 0, 09 ; Bazofile# 0, 01 ; (anal lucr pe ACT5DIFF) ; VSH 38 ( lucr pe HEMATO_MAN) ; ALBUMINA 47, 9 ; ALFA1 4, 7 ; ALFA2 11, 7 ; BETA 13, 9 ; GAMMA 21, 7 ; Albumine/Globumine 0, 92 ; T-PROT 7, 24 ; (lucr peAUTOLYSER) ; CA19-9 3 ; CEA 0, 5 ; ( lucr pe ELFA); radiografie plamani: N-EPP(parca) radiologic normal ; radiologie
pelviperitonita rez: minima scolioza dextro(nu inteleg cuv) osteofitoza lombara incipienta, hernii intrasp?fioase( iar nu inteleg) T12-L1-L3 ; eco abdominala+endov :FICAT dimens lob stang 66 lob drept AP 118 ecostructura refle(??) normale, cai biliare intrahepatice (??)lat; CALEA BILIARA PRINCIPALA diametru (?)edel(?) ; VENA PORTA 9 ; COLECIST continut dimorfic fara calculi ; SPLINA dimens 102/45 ; RINICHI DREPT dimens 122/30(cred ca e 30 sau 50) indice parenchimatos 20 sistem pielo-caliceal fara del(?) fara
calculi RINICHI STANG dimens 120/49 indice parenchimatos 20 sistempielo-caliceal fara del(?) fara calculi ; VEZICA URINARA repli(?) normale ; UTER dimens 102/44/53 cavitate uterine goale mismetru(?) omogen endometru 7 ; OVAR DREPT dimens H ecostructura H; OVAR STANG ecostructura chist seros 2 cm ; CAVITATE PERITONEALA OBS Ascita in cantitate medie pos(?) 42(?) in pelvis. REC CT sau RMN. CT rez : Ficat cu structura omogena nativ si postcontrast.Cai biliare intrahepatice nedilatate.Colecist fara calculi vizibili CT.Vena porta in hil 14 mm, permeabila.

Pancreas-dimensiuni, structura normale.Splina 120mm, structura omogena.Vena splenica in hil 9mm, permeabila.Traiecte de circulatie colaterala perisplenic.Fara modificari vizibile CT la nivelului tubului digestiv.Ambii rinichi cu secretie si excretie prezenta, simetrica. Glande suprarenale de aspect normal CT. Fara adenopatii retroperitoneale patologice.Vezica urinara in repletie, contur net. Uter 38/52/70 mm, structura omogena.Ambele anexe de aspect normal. Lichid liber in cavitatea peritoneala localizat in toate spatiile supra si submezocolice. Analize lichid ascita: BKM negativ ; ALBUMINA 58, 9 ; ALFA1 2, 5 ; ALFA2 7, 9 ; BETA 16, 7 ; GAMMA 14 ; Albumine/Globuline 1, 44 ; LDH-P 184 ; GLUC 88 ; CHOLES 75 ; T-PROT 4, 02; (anal lucr pe AUTOLYSER) ; la concluzii mai scrie ceva dar chiar nu inteleg.Mi-a spus domnul doctor ca lich nu are bacterii, nici celule canceroase sau altceva, fiind limpede si steril;

Examen lich ascita: flora microbiana-ascita CULTURA: sterila la 24 de ore; sterila la 48 de ore ; Froliu(?) sarac celular cu izolate limfocite si celule mez(?) liale fara modificari citologice ; a doua zi - Fro(?) cu izolate celule mezoteliale(?), fara modificari citologice. Am mai facut un marcar tumoral ceva cu (sau pentru) tesut de colagen. Rez a iesit bun. Nu am hartia pt ca a iesit dupa ce m-am externat (30 aprilie), iar la sfarsitul lunii imi vine rez de la TBC pt cultura lich de ascita dar d-nul doctor a zis ca iese bun pt ca lich e limpede. Acestea sunt analizele. Am o anemie mare, nu e de acum ci de 10-11 ani, dupa ce am nascut si nu prea am tratat-o.E drept ca in ultimul timp m-am simtit din ce in ce mai slabita.Am reumatism articular acut de la 16 ani (acum am 40).Acum am VSH 38 dar atunci l-am avut 70, am facut un an moldamin. Am facut si control gineco.Mensrtuatia mi s-a oprit sau mai bn zis imi vine din an in paste. Anul trecut in ian-febram avut ciclu abundent mai mult ca de obicei si ca timp si cantitativ si cu cheaguri dar fara dureri.Apoi aveam la 2-3 luni dar in mod normal adica 1 zi culoare inchisa, 2-3 zile rosu apoi 1zi mai inchis si gata.

Pe 23 decembrie2012 mi-a venit si apoi pana pe 2-3 aprilie nu am mai avut de loc si atunci a fost f putin.Nu aveam dureri, eu in general la ciclu nu am dureri. Am crezut ca e menopauza ca se mai intampla si la varsta asta mai ales ca am avut de cateva ori si calduri asa cum am auzit ca se intampla.Acum la spital medicul gineco mia zis ca din pc de vedere gineco nu am pb.Pt pb cu ciclul nu poate interveni acum pana nu se rezolva cu lich de ascita (cauza si tratam).Datorita lui organismul sufera si e posibil ca de asta sa se fi oprit ciclul, nu e sigur ca e menopauza, iar tratam fiind harmonal nu mi-l pote da acum. Asa pare sa fie pt ca pe 9 mai mi-a venit. Dupa externare am luat spironolactona 20 pastile 2 pe zi date de doctor. Probleme am mai avut cu nervii pe stomac. De vreo 20 de ani.Aveam dureri din ce in ce mai mari, o doctorita mi-a dat odata extraveral si a avut efect un
timp, apoi s-au marit necazurile, o casnicie numai cu suparari, un copil suprasolicitant, necazuri, lipsusi, lipsa unui loc de munca si sunt o persoana care se consuma mult. Cum spuneam extraveralul nu-l mai simt.Am simtit de multe ori falfaieli in stomac, am nascut stiu cum e sa miste ceva in tine, dar in ultimul timp simt ca se strange, ca ma fac covrig si durerea se duce spre dreapta.Si cand am avut durerile alea inainte de prima eco, de cate ori ma certam sau ma enervam simteam cum se amplificau.Nu simt asa chiar oricand ci doar la o disputa care ma afecteaza mult sufleteste, in special la cele cu fiica mea, ea fiind foarte incapatanata, indaratnica si rebela.Cat am stat la spital incepusem sa ma simt mai bn, mai linistita, durerile m-au lasat, am facut antibiotice si antiinflamatoare si in afara de faptul ca eram slabita (si sunt) m-am simtit bn. De aici si gandul ca pb
mea sa nu fie pe fond nervos.L-am intrebat pe d-nul doctor si imi-a spus ca lich de ascita nu se poate forma pe fond nervos, este hepatic adica de la ficat si analizele cica sunt bune, sau arata existenta unor tumori, iar marcarii tumorali care i-am facut toti sunt buni, inclusiv cel la stomac si aparat digestiv.Ce am uitat sa-i spun e ca mama mea a murit de cancer sa san in 1986. Cum spuneam m-am simtit mai linistita in spital, cand am venit acasa aceleasi pb, aceleasi discutii si am avut acum vreo 2 zile si aceleasi dureri dar nu asa de mari, incerc sa ma controlez intr-un fel - e ca atunci cand ai rau de masina si te controlezi
prin respiratie, asta se poate intr-o oarecare masura, eu reusesc de un
timp, dar nu pe dist mari, avand rau de masina de cand ma stiu.Cu durerea e
mai greu. Acum cand spuneam ca nu a mai fost asa de mare am luat si o
pastila SEDOCALM pe baza de plante, poate m-a mai ajutat si asta, dar ma
chinui prea mult sa nu ma enervez si ma simt cu nervii intinsi la maxim.
Nu ma consider o prea mare desteapta, nici pe departe sa pun la indoiala ce
mi-a zis doctorul (sa-i dea Dumnezeu multa sanatate ca este un MEDIC si un
OM de exceptie-am fost la un spital din Galati), dar stiu cum si ce simt si
intrebarea mea este de ce am durerile astea de la stomac mai mult spre
partea dreapta sus si coboara in jos? De ce ma tine in partea ficatului si
parca ma apasa ceva si cand ma intind sa cand ma aplec si analizele mi-au
iesit bune? Poate citeste un medic de specialitate si
'romanul' meu si imi da unele lamuriri daca nu cer prea mult. Stiu ca
trebuie sa merg mai departe, dar nu stiu unde. VA MULTUMESC
ANTICIPAT !
1 comentarii
0
13-05-2013, ora 20:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Iti doresc SANATATE MAXIMA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: