Lichid acumulat dupa timpan

19-04-2013
AndreiAlex
Nu este medic/terapeut
AndreiAlex
Buna ziua! As avea nevoie de sfatul dumneavoastra! Acum 1 luna de zile mi s-a infundat urechea si imediat a inceput sa ma doara si sa curga din ea un lichid roz (in cantitate mare). Asta s-a intamplat dupa ce am stat intr-o zona in care era un vant (curent) puternic. A doua zi am plecat direct la ORL in Iasi la Sf. Spiridon. Medicul care m-a consultat mi-a spus ca e de la raceala (curios pentru ca nu eram racit si nu aveam simptome) si sunt sanse 90% sa imi treaca cu picaturi pentru nas (olynth sau bixtonim) si nurofen pentru durere in 2-3 zile. Situatia nu s-a schimbat si dupa 3 zile am fost iar la ORL. De aceasta daca mi-a prescris augmentin 4-5 zile si picaturi pentru nas. Am luat 4 zile de antibiotic si situatia s-a schimbat astfel: lichidul care curgea si-a schimbat culoarea si a devenit galben (curge foarte putin de aceasta data), urechea a ramas infundata si a disparut durerea. In aceasta perioada a inceput sa ma doara foarte tare gatul si mi-a trecut dupa a saptamana si ceva dupa tratament cu strepsils si ceai medicinal din plante naturale pentru raceala. Am uitat sa precizez ca in tot acest timp auzul mi s-a diminuat mult, aud un sunet incontinuu in ureche si pocneste aproape de fiecare data cand inghit. Mentionez ca timpanul are o perforatie minuscula de cativa ani care nu s-a schimbat in timp si nu ma afecteaza cu nimic doar ca nu am voie sa introduc apa in ureche (ceea ce nu se intampla). Revin la situatia mea si spuneam ca dupa 4 zile de antibiotic am mers iar la control si medicul mi-a spus sa intrerup tratamentul cu antibiotic sa nu fortez si sa iau doar picaturi pentru nas si nurofen. La fiecare consult mi-a spus ca nu ar trebui sa fiu foarte ingrijorat fiindca urechea este uscata, nu e nimic anormal. Mi-a mai precizat ca s-a adunat lichid dupa timpan care ar trebui sa se absoarba dupa ceva timp in mod natural si s-a continui sa pun doar picaturi pentru nas. Situatia nu s-a ameliorat foarte mult timp de 1 saptamana dupa ultima vizita (a incetat sa mai curga dar e tot infundata, auz diminuat, pocneste cand inghit, si sunetul din ureche) si am fost din nou la consult. Acelasi raspuns si acelasi tratament (picaturi pentru nas). In prezent am aproape 2 saptamani de la ultimul consult si de 4-5 zile au aparut unele ameliorari: urechea este inca putin infundata (vorbesc pe nas desi nu am nasul infundat), si in unele momente aud aproape de normal (situatia fluctueaza). In perioadele cand auzul imi revine simt un disconfort in ureche (la nivelul timpanului) si de asemenea ieri a inceput sa curga foarte putin lichid incolor. (am facut greseala sa ma curat foarte des in ultima perioada desi nu e indicat). Imi cer scuze pentru lungimea postarii si sper ca imi puteti da un sfat cu ce ar trebui sa fac in continuare.
1 comentarii
0
19-04-2013, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa faci o endoscopie nazala...sa se examineze rinofaringele si trompa lui eustachi
2. urechile trebuie incalzite cum am mai scris pe forum
3 trebuie facuta audiograma si timpanograma..pentru a afla starea auzului si prezenta lichidului
daca nu reusesti in iasi...poti veni la pascani sa facem investigatiile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.