Lichen plan diseminat

23-11-2007
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Ajutor!!!!!!!! Am fost la doctor dermatolog si aparent am o boala autoimuna din cate am inteles: lichen plan diseminat!
Desi doctorul mi-a spus ca pentru aceasta boala cauzele sunt necunoscute, eu cred ca stresul este de vina, pentru ca fusesem cam stresata o perioada inainte de aparitia acestor licheni.
Tatal meu a prezentat aceasta boala si el acum 10 ani tot pe fond nervos, i s-au administrat niste calmante si i-a disparut.

Mie doctorul vrea sa-mi administreze prednison, care sunt niste steroizi, hormoni, care aparent nici nu te-r lasa noatea prea usor sa adormi, deci dupa ce ca eu nu adorm usor oricum acum probabil nu o sa mai adorm deloc.
Ce imi recomandati? si mai important, pot lasa aceasta boala netratata? practic pe mine nu ma deranjeaza deloc, rar imi produce mancarime, eu m-am dus la doctor pentru ca eram curioasa sa vad ce reprezinta bubitele aparute subit.

Astept raspuns, multumesc anticipat
13 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
ACEASTA BOALA, CAND NU ERUPE LA SUPRAFATA, SE LOCALIZEAZA IN PREAJMA GLANDELOR ENDOCRINE, E UNA DIN CAUZELE APARITIEI DIABETULUI, DESI CAM CONTROVERSATA, DAR TE ROG SA FI ATNTA, CONSUMA MULTE CEAIURI MEDICINALE FARA ZAHAR, SI LACTATE NUMAI COMBINATE, NU SIMPLE.
0
02-12-2007, ora 00:00
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Eu am citit despre aceasta boala si nu spune nicaieri ca ar aparea diabetul din cauza ei.Dar ce trebuie sa recunosc este ca da m-am gandit ca ar putea fi si din cauza zaharului ptr ca in perioada respectiva am consumat multe dulciuri...dar la intrebarile mele tot nu am primit raspuns.

Pot sa ii las netratati? Am citit ca este o boala auto-limitanta si dupa un an ar disparea...
0
08-12-2007, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
buna,
si eu am probleme f.mari pt.ca in urma cu 1 luna m-a diagnosticat cu lichen scleroatrofic vulvar, sufar de 11 luni si tin sa-ti spun ca e groaznic tot timpul ma jeneaza ceva pe vulve si sunt inflamata am fost la vreo 12 medici pana sa-si dea seama de boala care o am si acum imi administreaza o injectie cu corticosteroizi, nu stiu daca ar fi voie la virsta mea (37) dar nu am ce face incerc tot felul.sa sti ca si la mine cred ca s-a declansat din cauza stresului pt.ca de 4 ani iau zilnic medicamente pt.insomnie fara ele nici nu dorm si-acum mi-a aparut si chestia asta!
eu zic sa nu lasi boala la voia intimplarii tine-o sub control!
daca sti ceva remedii scrie-mi te rog!
0
12-12-2007, ora 00:00
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Asta e reclama pe fatza! Daca stii care sunt medicamentele naturiste care ne pot ajuta da-ne numele acestora si gata!

Poate ramane netrat?
0
10-02-2008, ora 00:00
miovasi
Nu este medic/terapeut
miovasi
este incredibil cum isi dau cu parerea unii fara sa stie nimic. Eu am inceput un tratament acum un an cu un unguent dermovane se cheama, e bine atat timp cat il folosesc cum nu e groaznic, Din pacate la noi nu prea se stie nimic despre asta intrati pe forumuri din franta sa vedeti ce complicatii spun femeile ca au si ele vorbesc despre interventii chirurgicale de care ai nostri nici nu au auzit.
0
21-01-2009, ora 19:33
petremkn
Nu este medic/terapeut
petremkn
Am primit de la medicul dermatolog o reteta in care mi sa prescris diprophos 5 injectii in 2luni si jumatate.
Mi se pare foarte mult.Nu stiu ce sa fac foarte mult.Cine ma poate indruma ?
0
22-01-2009, ora 11:57
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Buna,


Nu ai spus pentru ce ti=a recomandat doctorul acest medicament.
0
22-01-2009, ora 14:34
petremkn
Nu este medic/terapeut
petremkn
lichen plan cornos diseminat
0
22-01-2009, ora 14:37
petremkn
Nu este medic/terapeut
petremkn
lichen plan cornos diseminat
0
22-01-2009, ora 15:29
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Eu nu pot sa iti spun sa iei sau nu acest medicament. Cel mai bine este sa citesti pe internet despre aceast tip de lichen plan.
Eu am avut lichen plan diseminat dar nu cornos, si conform datelor de pana in prezent boala aceasta dureaza 9 luni-1 an si trece de la sine, dar poate recidiva oricand. Mie mi-au prescris corticosteroizi, dar nu am luat ptr ca citesem ca boala trece de la sine si decat sa iau hormoni am renuntat la medicament.

Singura problema este daca ai mancarimi si cat de puternice sunt. La farmacie exista multe creme (care contin un procent mic de hormoni) care de ajuta. O sa iti scriu mai tarziu numele al cremei care l-am folosit eu pentru mancarime. Ceea ce pot spune este ca la mine a trecut fara sa iau mai nimic.
0
23-01-2009, ora 22:08
petremkn
Nu este medic/terapeut
petremkn
Mutumesc pentru sfaturi.

Am luat prednison 8 pastile pe zi circa 1 luna jumate si mi-a fost bine cit am luat, dupa care totul a revenit ca inaine.Am folosit si Advantan crema, dar nu a avut nici un efect
0
25-01-2009, ora 04:01
anaverab
Nu este medic/terapeut
anaverab
Buna,

Exact, aceleasi lucruri mi-ai fost prescrise si mie; eu in schimb nu am luat prednison de loc iar cu Advantan imi dadeam numai cand ma scarpinam. Eu am observat ca atunci cand eram nervoasa starea de prurit se inrautatea, dar banuies ca depinde. Nu te steria, marcheaza in calendar cand au aparut primele pete, in jur de 9-12 luni ar trebui sa iti treaca. Eu am aflat ulterior ca sunt si alte creme (produse chiar in farmacie) care pot fi folosite. O sa incerc sa gasesc numele.
Numai bine!


PS: Important e sa nu te scarpini ptr ca poti sa si sangerezi.
0
25-01-2009, ora 21:11
petremkn
Nu este medic/terapeut
petremkn
Indiferent de denumire toate cremele sant pe baza de cortizon doar ca unele sant mai slabe iar altele mai puternice.Eu le-am evitat pentru ca nu au efect si am inteles de la altii ca dupa ce nu le-au mai folosit le-au aparut si mai multe pete.

Mai astept vesti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.