Lichen Scleros Penian, sa fie oare?

03-07-2012
13gravity
Nu este medic/terapeut
13gravity
Buna seara. Ma numesc Boldea Darius am doar 15 ani, si am o mare nelamurire. De 2 ani incoace am o problema la penis, incerc sa nu ma gandesc la chestia asta dar raman cu gandul ca poate nu va trece niciodata. La inceput mi s-a rosit capul penisului putin mai mult eram speriat si nu vroiam sa le spun parintilor. Dupa cateva luni bune 5, 6, 7 luni i-am spus mamei. Bun, mergem la dermatolog. Dupa ce s-a uitat doctorul(dupa parerea mea fara prea multa experianta) m-a diagnosticat cu ciuperca. Tratamentul consta in aplicarea de 2 ori pe zi dupa cate-mi amintesc a cremei Biazol. Timpul trecea iar eu tot nu ma faceam bine, iar aici cred ca am gresit. Fiind foarte disperat ca tot nu ma fac bine am inceput sa aplic mai mult decat trebuie crema pe capul penisului, chiar foarte mult. Dupa ceva timp mi-a aparut o pata mica aproape inofensiva pe corpora cavernova care dupa ceva timp s-a marit. I-am aratat mamei mele care m-a dus la un doctor pe care o vindecase si pe de la o boala foarte rea dupa care a tras 6 luni. Doctorita uimita m-a diagnosticat cu lichen scleros penian. Tratamentul era dimineata aplicare actovegin pe acea pata de 3 cm care se marise de la o mica pata inofensiva si seara aplicam elocom. Pata aproape disparuse de tot iar dupa un timp spre dezamagirea mea a aparut la loc. Doctorita a vazut chestia asta dupa o luna de tratament si mi-a sugerat sa stau fara tratament o luna iar in aceasta luna de cosmar mi s-a largit chiar la 4cm pata rosie. Citisem pe internet ca aceasta boala apare doar la oamenii cu varste inaintate peste 40 de ani. Sunt foarte speriat, confuz si fara speranta. Aveti de spus ceva in privinta povestii mele va astept cu mare drag sa comentati ce am scris mai sus cu sfaturi si indrumari. PS: Inca am aceasta pata, capul penisului este inca rosu...
1 comentarii
0
27-06-2022, ora 17:36
Florin
Nu este medic/terapeut
Florin
Cum mai ești după aproape 10ani ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.