Lichen Planus este o boala grava?

05-03-2010
mishike
Nu este medic/terapeut
mishike
Dupa ce v-am scris in cursul zilei de astazi m-am uitat peste diagnosticul meu si era scris Lichen Planus.As dori sa stiu daca este o "boala"grava ce ar trebui sa iau ca sa imi treaca si care este perioada de vindecare daca se poate.Momentan iau vitamina E si o crema care se numeste dermovate ointment care contine clobetasol17-propionate.Va rog sa ma ajutati.Va multumes mult, Mihaela.
6 comentarii
0
06-03-2010, ora 00:08
tatonipal
Nu este medic/terapeut
tatonipal
Lichen Planus (LP) este o boala inflamatorie care afecteaza pielea, mucoasa bucala, sau ambele.Cauza LP este necunoscuta insa majoritatea teoriilor considera aceasta boala a fi una autoimuna (adica este provocata de sistemul imunitar propriu care incepe sa atace parti ale corpului). Sunt cazuri de Lichen Planus- tip eruptiv - care apar ca reactii alergice la medicamente pentru hipertensiune arteriala, boli de inima si artrite. In cazul LP la nivel bucal dermatologul trebuie sa se asigure ca aceste iritatii nu sunt produse de ciuperci, infectii sau alte afectiuni. Pentru confirmarea diagnosticului poate fi necesara
prelevarea unei biopsii. Uneori, tesutul prelevat trebuie studiat printr-o tehnica speciala si de
asemenea pot fi necesare teste de sange pentru a exclude alte boli. Exista cazuri de LP - ca reactie alergica la materiale dentare, dar sunt foarte rare.
Tratament: nu exista tratament pentru vindecarea LP oral, ci doar tratamente care sa inlature simptomele (vitamina E care are rol in mentinerea integritatii mucoaselor, sau diverse antiinflamatoare). Daca boala nu produce durere sau arsura, tratamenutl nici nu este necesar. Ca orice alta boala ce afecteaza mucoasa bucala, LP poate conduce la o igiena defectuoasa si afectiuni ale gingiilor. Igiena orala zilnica este foarte importanta.
Riscuri: pacientii cu LP oral pot avea risc usor crescut de a dezvolta cancer oral. Datorita acestui risc este
indicata renuntarea la fumat si alcool. De asemenea se evita consumul de alimente condimentate, sucuri din citrice, bauturi cafeinizate cum ar fi cafea si cola, mancaruri prajite (paine prajita, chipsuri). Datorita acestor riscuri este recomandata vizita periodica la dermatolog pentru a depista aparitia unor complicatii si inclusiv posibila aparitie a cancerului (daca este depistat din timp tratamentul poate fi foarte eficient si riscul de complicatii scazut). Oricum nu vreau sa va sperii si repet... aparitia cancerului in acest caz e putin probabila insa in ca in orice caz in care exista leziuni ale mucoaselor e bine sa evitati orice ar putea duce la cresterea acestui risc.
0
06-03-2010, ora 13:52
mishike
Nu este medic/terapeut
mishike
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.foarte prompt.Va rog sa imi spuneti daca crema cu care ma fac acum zilnic si anume:Dermovate Ointment cu compozitia urmatoare:clobetasol17-propionate trebuie
foflosita pe timp mai indelungat am cinci zile de cind o folosesc dimineata si seara sau trebuie oprita?!Sunt 4 luni de cind am aceasta problema cam in cit timp ar trebui sa imi dispara acele bubite de pe limba si din git?Nu trebuie sa mai iau nimic medicamentos sau unguent?
Va mul;tumesc mult Mihaela.
0
06-03-2010, ora 22:09
tatonipal
Nu este medic/terapeut
tatonipal
Dermovate este un produs din clasa corticosteroizilor si are rol antiinflamator (am scris despre ei in postarea de mai sus). In cazul acestui produs nu se recomanda depasirea unei perioade de 4 saptamani la adulti si o saptamana la copii. Asadar 5 zile nu este problema.

P.S. Medicul dumneavoastra nu v-a recomandat o anumita perioada de administrare?
0
06-03-2010, ora 22:24
mishike
Nu este medic/terapeut
mishike
Mi-a spus dupa doua saptamani sa il sun sa ii spun daca se vad ceva modificari.Deci sa inteleg ca pot sa folosesc aceasta crema pina la o luna.Nu am usuturimi am dureri citeodata in locurile respective dar usoare.Va rog mult sa imi spuneti aproximativ cind imi va trece aceasta neplacuta problema?Deja am patru luni!!!!!!.Daca considerati ca acest tratament nu este suficient de bun va rog sa imi recomandati dvs.
Astept cu nerabdare vesti care sa ma linisteasca sper eu despre perioada de vindecare.

Va multumesc.
0
28-03-2010, ora 10:10
mishike
Nu este medic/terapeut
mishike
timp de trei saptamini am folosit Dermovate.Nu observ nici o imbunatatire.Nu stiu ar fii bine sa incerc Locasalen?
sau nu are rost sa folosesc alta crema?!probabil ca nu am ce sa fac decit sa las sa imi treaca de la sine!dar nu stiu daca aceasta este cea mai buna solutie! Nimeni nu imi poate spune cu aproximatie cind voi scapa de aceasta boala?
Un an ? doi? luni?
Multumesc astept un raspuns de la dumneavoastra.
Mihaela.
0
23-06-2010, ora 20:38
mishike
Nu este medic/terapeut
mishike
Va rog sa imi explicati si mie aceste analize medicale.Au fost facute cind am fost internata cu Pyelonephritis.
creatinina 1.19H
potassium 3.48L
CRP(WIDE RANGE) 293.54H
glucoza 125H
leucocite 17.1H
MCV 96.6H
neutrophils % 84.5H
limphocite 8.8l
neutrophils no 14.4H
AStept raspunsul dumneavoastra si va rog sa imi spuneti daca este cazul sa mai iau ceva tratament medicamentos in functie de aceste rezultate.Am primit in timpul spitalizarii antibiotice intravenos din ce va pot spune eu deoarece eu ma aflu in straintate acuma si tot aici am fost si internata:pembritin si gentamicin.Dupa extenare am mai urmat un tratment medicamentos si anume ciprofloxacin timp de zece zile.De asemenea am facut si o cotiscopie la vezica deoarece urinez prea des.Din fericire nu am nici un fel de probleme dar am primit de la medicul urolog de aici un medicament:Detrusitol, deoarece asigurarea mea nu subventioneaza acest medicament a trebuit sa imi cumpar eu si mi-i s-a recomandat:novitropan sper ca este o alegere buna.Va multumesc mult.
O alta problema cu care ma confrunt acum este o uscaciune in git si o durere dar nu pe mijloc ci unde sunt cei doi noduli limfatici.Nu sunt umflati mereu ma palpez.orice beau este doar de moment si nu stiu ce sa iau si ce sa fac.Va rog sa ma ajutati.Am facut examen de cultura din git de doua ori si au iesit bune de fiecare data.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.