Libidou scazut

07-01-2015
PaulaP
Nu este medic/terapeut
PaulaP
De aproape un an de zile am libidoul scazut (aproape absent). Nu mai am chef sa fac sex, nu ma mai excit. Odata inceput contactul sexual e ok, dar nu imi vine deloc sa fac sex. Nu stiu la ce medic sa merg (endocrinolog, psiholog). Care ar putea fii cauzele.
5 comentarii
0
07-01-2015, ora 15:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
STRESUL, problemele de zi cu zi, monotonia zilnica, ai suferit vre-o trauma in trecut, sau pur si simplu unele persoane asa sunt ele cu libidou scazut si daca se adauga si lipsa partenerului care nu tia gasit inca punctele sensibile prin care sa te excite si sa iti creeze senzatia de placere rezulta LIPSA chefului.
0
17-03-2015, ora 09:38
SoniaIonescu
Identitate neconfirmată
SoniaIonescu
Buna!
Daca din punct de vedere fizic, dupa un set de analize si o vizita la endocrinologie poate, totul este ok, atunci da, ai putea merge la un psihoterapeut. Exista posibilitatea de a avea nsite blocaje la nivel psihic, neconstientizate, in legatura cu actul sexual sau poate cu partenerul. Sunt doar cateva presupuneri. O psihoterapie te-ar putea ajuta sa descoperi de unde vin aceste probleme.
Toate cele bune,
Psiholog Sonia Ionescu
0
10-04-2015, ora 13:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@paula - E un aspect cunoscut ca adesea barbatii au tendinta de a sari peste etapa de exprimare a afectiunii prin mangaieri, atingeri, cuvinte tandre si multi sar cat mai repede in actiunea sexuala. Se intampla asta si in cazul vostru?

Sunt multe aspecte de discutat pentru ca de obicei atunci cand unul dintre parteneri dezvolta o problema sexuala este inevitabil ca si celalalt sa dezvolte un anumit grad de disfunctie sexuala. In consecinta, in cazul in care te decizi sa apelezi la psihoterapie, e util sa fie una in care sa participe de la inceput si partenerul tau.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
06-10-2016, ora 14:13
mariutzza
Nu este medic/terapeut
mariutzza
Libidoul scazut apare de la stres. Si eu mam confruntat cu asa ceva in urma cu 2 ani cand lucram intr-o firma unde eram stresata. Am plecat de acolo si problema nu a mai fost!!
0
25-10-2016, ora 14:10
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
stresul e doar una din multiplele cauze ale scaderii libidoului.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mi-am pierdut dorința sexuală (cauze, tratament și sfaturi utile)
  • Libidoul crescut
  • Sunt produsele pentru creșterea libidoului eficiente? Ce spun studiile
  • Cercetătorii au descoperit un hormon care acționează ca un afrodisiac
  • Kisspeptin - eficient la bărbații cu dorință sexuală scăzută
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  • Să înţelegem libidoul sexual - când scade şi când creşte (şi de ce)
  •