Leziuni coarne menisc, condromalacie si chist sinovial - mai pot alerga la maraton?

18-04-2012
floriandend
Nu este medic/terapeut
floriandend
Buna seara,

Numele meu este Florian, am 37 ani si sunt din Bucuresti. Acum cativa ani am inceput sa particip la maratoane montane. Anul trecut dupa 3 maratoane consecutive cu pauza intre ele de doar 2-3 saptamani ( in care m-am antrenat si mai intens in loc de rapus ) am simtit dureri la ghenunchiul stang in timpul ultimului maraton (octombrie 2011). Am fost la 3 controale medicale de specialitate ( Decembrie, Ianuarie si Martie), diagnosticul fiind - suprasolicitare. Mi s-a recomandat de fiecare data repaus 2-3 saptamani si ceva antiinflamatorii. Dupa repaus si antiinflamatorii durerea a persistat. Am fost la Medlife la ortopedie sportiva si mi s-a recomandat genoflexiuni cu greutati pentru intarirea musculaturii piciorului si un complex de vitamine pentru articulatii. Intre timp durerea a persistat (nu este o durere intensa), drept urmare ieri am facut un RMN al carui rezultat este urmatorul:
1. Leziuni grd I-II coarne anterior menisc extern si posterior menisc intern
2. Leziune de acrtilaj platou tibial extern si cartilaj rotulian in compartimentul intern (condromalacie)
3. Mic chist sinovial compartiment intern, fosa poplitee
Va rog sa imi spune-ti daca este grav diagnosticul si daca pot sa mai alerg in continuare.
Pe 24 iunie este maratonul de la Muntele Olimp la care m-am inscris inca din ianuarie 2012.
Tinand cont de diagnosticul de mai sus si de faptul ca saptamana trecuta am alergat 20 de km din 2 in 2 seri fara dureri la picior (avand doar aceea mica 'jena'), credeti ca este recomandat sa imi continui antrenamentul si sa particip la acest maraton sau este cazul sa renunt la visul de alerga pe Muntele Olimp (21 km urcare - 21 km coborare)?
Va multumesc anticipat pentru opinia dvs.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul