Leziune pe col si rezultate analize

05-07-2012
p0ps
Nu este medic/terapeut
p0ps
La examenul ginecologic doctorul a gasit o leziune pe col (endo exo cervicita). Dimensiunea este de sub 25% din col mi-a zis.

Mi-a facut mai multe teste de secretie, dar nu inca si Papanicolau, care urmeaza peste 2-3 saptamani. Ultimul Papanicolau facut este acum 2 ani, nu aveam nicio leziune si a iesit perfect. Am facut si testul HPV acum 5 ani si a iesit curat, de atunci nu am schimbat partenerul.

Am 26 de ani.

Rezultatele analizelor aici.

Cultura (inclusiv antibiograma)
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena.

Cultura fungi (inclusiv fungigrama)
Pe mediile de cultura nu s-au dezvoltat colonii fungice.

ANALIZE

REZULTATE

Celule epiteliale poligonale frecvente
Celule epiteliale rotunde absente
Celule cu aspect de clue-cells absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri absente
Flora microbiana predomina flora lactobacilara;
rari coci Gram-pozitivi izolati si in perechi.

SECRETIE COL UTERIN

REZULTATE

Chlamydia - antigen Negativ NEGATIV
Mycoplasma hominis Negativ NEGATIV
Ureaplasma urealyticum Negativ NEGATIV

Cultura si identificare bacterii
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena.

Va rog, o parere despre ce ar putea fi? Vad ca este o infectie dar nu apare nicio flora microbiana...
Poate fi cancer sau o leziune precanceroasa? S-ar putea dezvolta un cancer in mai putin de 2 ani?

Multumesc!
2 comentarii
0
05-07-2012, ora 20:54
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
De ce nu ti-a facut si PAP? Era cel mai important indicator al gradului, profunzimii etc a inflamatiei. Din ce ai scris, asta rezulta, ca ai o inflamatie cauzata de cel putin acei coci gram pozitiv. Deci nu te gandi direct la cancer. Rana pe col poate avea n cauze.
Deci PAP este foarte important, inclusiv pentru suspiciunea HPV. La fel, nu uita sa ceri tratament si pentru partener, sa refaci investigatiile dupa tratament, mai ales colposcopie!
Sanatate!
0
06-07-2012, ora 13:13
p0ps
Nu este medic/terapeut
p0ps
Multumesc pentru raspuns. Doctorul nu a vrut sa faca Papanicolau pt ca nu mai era suficient tesut/secretie pe col - a luat f mult ca sa faca toate aceste teste. El a zis ca leziunea (care nu cred ca este o rana, ci doar o inflamatie) nu arata a ceva periculos (cancer), si a amanat testul Papanicolau cu 3 saptamani. O sa il fac si pe acesta, vroiam doar sa stiu ca la ce sa ma astept.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.