Leziune nodulara toracica

28-02-2009
ClaudiaD
Nu este medic/terapeut
ClaudiaD
mama mea dupa un CT a primit urmatorul rezultat: " prezenta la nivel de parti moi toracale posterioare paramedian de partea dreapta cu dezvoltare posterior de scapula cu extensie din partile moi paravertebrale intra-toracic printre arcurile costale C3-C4 dreapta o formatiune cu contururi policiclice prezentand structura mixta pe un fond grasos, prezenta a numeroase calcificari amorfe, leziunea nodulara masurand aprox. 5cm diametru".

ma poate ajuta cineva cu o eplicatie pe intelesul meu?
s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
2 comentarii
0
28-02-2009, ora 18:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa efectuarea analizei nu s-a formulat un diagnostic? Este vorba cred de o formatiune tumorala, chistica partial calcificata, destul de veche, care poate fi un schwanom, neurofibrom, fibrosarcom, limfom, lipom, ganglioneuroblastom etc..Cu rezultatul trebuie sa te adresezi unui chirurg toracic sau unui neurochirurg.Numai bine!
0
01-03-2009, ora 11:39
ClaudiaD
Nu este medic/terapeut
ClaudiaD
Mersi de raspuns.
urmeaza sa mergem cu rezultatul de la CT vineri la un medic chirurg, insa vroiam sa aflu ceva detalii inainte. Probabil ca va urma si o biopsie care sa arate natura formatiunii. mi-e teama sa nu fie tumoare maligna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul