Leziune menisc

21-11-2015
alexlipo
Nu este medic/terapeut
alexlipo
Buna seara!
in urma unui accident(am cazut cu bicileta) am suferit o entorsa la genunchiul stang, am urmat tratament antiinflamator, imobilizare cu atela gipsata timp de o satpamana, iar in urma cu o saptamana am facut un examen RMN cu urmatoarele rezultate:

Lame lichidiene intraarticulare cu aspect normal
Chist Baker retrocondilian intern, cu doua componente, una anterior de la fascicolul medial gastrocnemian, cealalta postero-lateral de acesta, avand cea ma mare dezvoltare in dreptul interliniei articulare, cu dimensiuni maxime de cca. 30 mm antero-posterior, 7 mm axial si 41 mm cranio-caudal.
Aspect neomogen al intregului menisc intern, cu arie liniara oblic-orizonala cu semnal intermedial STIR si PD predominant la nivelul corpului, extinsa partial si la nivelul cornului posterior meniscal.
Aspect neomogen al ambelor coarne menisc extern cu arii liniare oblice cu semnal intermediar STIR si PD la aceste nivele.Aspect usor hipertrofiat, difuz conturat si mai neomogen al LIA cu arii inflamatorii adiacente, fara semne directe sau indirecte de ruptura toala ligamentara.
Arie inflamatorie in portiunea craniala ligament colateral extern fara modificarea traiectului ligamentar.
Arie de edem osos difuz in portiunea posterioara a epifizei tibiale, mai pronuntat in zonele subiacente ambelor coarne posterioare meniscale, cu traiect neregulat al trabeculelor osoase la aceste nivele
Fara modificari de traiect la nvelul ligamentelor incrucisate, colaterale si rotulian.

CONCLUZII EXAMEN RMN
Chist Baker retrocondilian intern
Aspect neomogen al intregului menisc intern, cu leziune gr. III la nivelul corpului extinsa partial si la nivelul cornului posterior meniscal.
Aspect neomogen cu leziune grd. II si III ambe coarne menisc extern
Contuzie edematoasa LIA si portiune superioara ligament colateral extern
Arie de edem osos difuz in portiunea posterioara a epifizei tibiale.

Medicul ortoped mi-a recomandat fiziokinetoterapie si daca nu da rezultate, va trebui sa fac artroscopie.
Este chiar necesara operatia artroscopica sau se poate face recuperarea doar prin fiziokinetoterapie?
Mentionez ca sunt alergic la unele antiinflamatoare, mai ales la medicamentul Mydocalm, de la care am avut de curand o reactie alergica severa.Asta ar putea ingreuna o eventuala artroscopie si recuperarea cu antiinflamatoare?

Va multumesc pentru un raspuns.
2 comentarii
0
29-11-2015, ora 14:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca la examenul clinic se constata o leziune meniscala, este indicata interventia chirurgicala artroscopica.
Prezanta chistului popliteu Baker schimba, insa, fundamental situatia: chistul Baker reprezinta martorul distrugerii cartilajului articular (gonartroza), distrugere provocata de greutate excesiva si de efortul exagerat.
Va rog sa ma scuzati, dar nu ne-ati precizat tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-11-2015, ora 17:45
alexlipo
Nu este medic/terapeut
alexlipo
Buna seara,
Am precizat detaliile referitare la varsta, greutate, antecedente traumatice, status ocupational, etc. intr-un alt subiect mai actual in acest topic unde m-ati lamurit in ceea ce priveste problema mea.
Va multumesc pentru efort si timpul acordat.
Cu stima,
Alexandru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.