Leziune demielinizanta

09-04-2013
Iulia1981
Nu este medic/terapeut
Iulia1981
Buna ziua


Va rog sa -mi explicati si mie angio rmn -ul cerebral

Rezultat

Sistem ventricular situat pe linia mediana, simetric, cu volum normal.
Arie micronodulara subcorticala parieto- occipitala dreapta, in hipersemnal T2, FLAIR, fata corespondent pe restrictia de difuzie.
Si la nivelul jonctiunii bulbo- pontine se observa un hipersemnal T2 neregulat linear central, fara corespondent pe celelalte secvente.
Fara alte modificari de semnal la nivelul substantei cerebrale din etajul infra sau supratentorial.
Fara modificari patologice la nivelul nervilor cranieni vizibile pe sectiunile cu pas fin ale secventei hiperponderate T2
Fara modificari patologice certe pe reconstructiile MIP ale secventei de angioRM
Regiune sellara si parasellara, regiuni oto-mastoidiene cu astepct RM normal
Globi oculari, spatiul retrobulbar, nervi optici fara modificari patologice
Fara modificari de trasparenta la nivelul sinusurilor cranio -faciale, exceptand o usoara ingrosare a mucoasei celulelor etmoidale
Usoara deviatie spre dreapta a septului osos nazal, insotita de hipertrofie moderata de cornete nazale inferioare si usoara de cornete mijlocii
Adenopatii latero-cervicale bilaterale, de maxim 1, 2 diametru

Concluzii

Hipersemnal T2 bulbo-pontin in observatie etiologica(artefact?) - necesita supraveghere imagistica
Leziune demielinizanta nespecifica pario- occipitala dreapta
Usoara deviatie de sept osos nazal
Hipertrofie de cornete nazale inferioare si mijlocii


Mentionez ca am fost la medic dupa o durere de cap ingrozitoare insotita de stare generala de rau, ameteli stari de voma, vedere intetosata, tensiune mica (8.5)
aLTE BOLI : SPONDILITA ANCHILOZANTA ( in tratament cu arcoxia ), urmeaza sa incep humira luna aceasta
gusa polinodulata in tratament cu eutirox
mastoza fibrochistica in tratamnet cu orgametril

Problema este urmatoarea, trebuie sa incep tratamentul cu humira si are destule efecte secundare si imi este teama daca mai am si ceva la cap. DR neurolog la care am fost mi-a spus ca ce am pe rm acesta este din cauza spondilitei anchilozante. Dar sunt totusi nedumerita ce treaba are spondilita anchilozanta cu leziunea demielinizanta ?


Va multumesc
1 comentarii
0
01-05-2013, ora 00:01
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Doctorii nu ti-au zis nimic de lyme sau SM? In urma unui RMN, prietenului meu i s-a spus ca are leziuni demielinizante si i s-a zis ca acest lucru reprezinta un semn al bolii lyme sau al SM. In urma analizelor a aflat ca sufera de lyme. Incearca sa-ti faci niste analize sa vezi daca nu cumva boala lyme ti-a produs aceste leziuni.

Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.