Leziune de menisc

10-05-2014
geanina pricop
Nu este medic/terapeut
geanina pricop
Buna ziua!!Am fost la ortoped pt k aveam dureri in spatele genunchiului strang si mi-a recomandat un RMN si rezultatele sunt:
Modificari degenerative gradul 2 corn posterior menisc inten si leziune partiala ligament incrucisat anterior!!
Mi-a recomandat operatie dar intrebarea mea este:exista alta posibilitate sa IMi refac piciorul cu fizioterapie..altceva sau asta e ultima Sansa operatia??k nu vreau!!va multumesc tarate mult!?astrpt un raspuns cand puteti!!
4 comentarii
0
10-05-2014, ora 23:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Necesitatea operatiei nu este cuantificata in functie de examenul RMN, ci numai de examinarea clinica directa.
O leziune meniscala importanta nu se poate vindeca spontan, prin fizioterapie sau ceva similar, ci necesita o interventie artroscopica.
Refuzul interventiei artroscopice conduce la distrugerea masiva, rapida si ireversibila a articulatii (gonartroza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2014, ora 23:39
geanina pricop
Nu este medic/terapeut
geanina pricop
Multumesc din suflet!!am inteles deci nu scap de operatie dar cat pot sa o aman??am fost la doctor si el tot asa mi-a zis k doar artroscopia e solutia!!eu tot damn din cauza munci ca dupa operatie trebuie sa stau acasa cel putin o luna doua ca sa ma refac!!multumesc pentru raspuns!!
0
13-05-2014, ora 10:55
nicoleta46
Nu este medic/terapeut
nicoleta46
buna ziua
eu sunt operata de meninsc as vrea sa aflu daca oreratia de ruptura lia se poate face in acelasi timp cu operatia de meninsc
0
13-05-2014, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre aceeasi interventie, artroscopica:
- are un rol diagnostic (evidentiaza cel mai bine leziunile articulare;
- se poate rezolva o leziune de menisc;
- se poate rezolva o leziune ligamentara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: