Levuri sau infectie?

22-07-2010
c_cozo
Nu este medic/terapeut
c_cozo
Buna
De aproximativ 6 zile pe piele mi-au aparut un fel de besici care dadeau o senzatie de ardere la atingere. Ele nu stau mai mult de 1-2 ore dupa care se desprind si ramane o urma rosie cam cat o arsura de tzigara care din cand in cand mai provoca mancarimi. Am fost la farmacie de unde mi-au dat Elocom, am folosito de 3-4 ori in 2 zile.Nu a avut efect. Au tot continuat sa apara. La dermatolog mi-au spus ca este un fel de infectie si mi-au dat fucidin, pe care il folosesc deja de 2 zile si nici o urma de ameliorare. Nu poate fii din cauza antibioticului? Eu de regula 1 data la 2 luni cam folosesc antibiotic, deoarece am sistemul imunitar slabit. Daca e din cauza antibioticului fucidin este decizia corecta? Pentru ca si el este pe baza de antibiotic.Eu in 2 zile ar trebuii sa merg la mare si vreau sa fiu sigur ca pot pleca.
Informatii suplimentare
17 ani, alergic la iod, am caine in apartament, nu am pe nimeni in anturaj sau in familie cu astfel de infectie, nu am fost la strand de 1 luna, ultima data cand am folosit antibiotic timp de 7 zile a fost acum 5 saptamani.
Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.