Leusteanul : inamicul grasimii ???

08-10-2009
GiuliaGiulia
Nu este medic/terapeut
GiuliaGiulia
Daca stie cineva detalii despre ceaiul de leustean ? Mama unei prietene a slabit 8-10 kg in doua luni cu ceai de leustean, 3 cani / zi. Am vazut-o cu ochii mei deci stiu sigur ca a slabit dar ma gandeam daca a mai incercat cineva asa ceva.Din cate am citit prin sapaturile de pe goagal rau nu face, din contra e destul de sanatos. Astept comentariile voastre.
10 comentarii
0
08-10-2009, ora 21:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uite ce a scris calugarita Hildegard von Bingen acum 100 de ani de la Dzeu despre leustean:

"Leuşteanul crud dezbină natura omului şi o distruge. Când se fierbe fără alte ierburi în mâncare el face mintea şi trupul leneş. Fiert în mâncare împreuna cu alte ierburi (bune) nu dăuneaza prea mult."

Deci prea sănătos nu este leuşteanul şi trebuie evitat de bolnavi. Ca remediu se foloseşte la căteva reţete (impreuna cu vin si altele. Insa vinul are niste calitati care nu se pot inlocui cu apa).
.
0
08-10-2009, ora 21:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
O femeie a auzit de la cineva ca se poate slabi cu otet. A inceput sa bea in fiecare zi o mica cantitate. Dupa cateva luni a murit intr-un chin graznic. Este un exemplu dintr-o carte de homeopatie, despre efectul otetului la organsim. Otetul usuca ca un foc organele, asa cum scrie Hildegard.. Si aici intrase odata cineva care dorea sa slabeasca cu otet.
Femeia aceea a slabit la inceput intradevar. Asa poate fi si cu leusteanul... la sfarsit se vede daca i-a folosit intradevar, nu cumva ca aceasta pierdere in greutate sa fie exact dezbinarea pe care o numeste Hildegard. Eu unul nu as incerca leusteanul.

Tot ce ascris Hildegard este f. adevarat si cele mai multe retete sunt testate.
0
08-10-2009, ora 21:39
maia24
Nu este medic/terapeut
maia24
am baut si eu ceai de leustean dar in afara de faptul ca ma durea burta de nu puteam face mai nimic toata ziua nu am slabit niciun kg
0
09-10-2009, ora 00:19
GiuliaGiulia
Nu este medic/terapeut
GiuliaGiulia
Multumesc.
0
09-10-2009, ora 09:37
maia24
Nu este medic/terapeut
maia24
Pentru slabit iau capsula de slabit de la arpharm care este buna.Multe persoane au reactii adverse, eu ma simt bine de la ea, depinde de organism, daca esti sanatos nu cred ca patesti ceva.
0
10-10-2009, ora 17:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pastilele de slabit au toate efecte daunatoare, indiferent daca il simtiti sau nu. Tocmai pe acest efect se bazeaza slabirea indusa.
Si eu daca doriti va pot face o pastila de "slabit" din toxine chimice.
Numai in Romania si tarile estice se vand astfel de pastile de slabit cu succes, in occident oamenii nu sunt asa de navi sa apeleze la aceste servicii.
0
10-10-2009, ora 17:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ma refer bineinteles numai la produse chimice si nu naturale.
0
11-10-2009, ora 14:10
ceransela
Nu este medic/terapeut
ceransela
Eu am slabit cu ajutorul unui medic nutritionist, acesta are la cabinetul dansului un sirop din plante de la care am slabit 15 kg intr-o luna si 2 saptamani, ma simt minunat.Acest sirop este adus din Anglia, este singurul produs natural care da rezultate.da rezultate foarte bune, cine doreste sa slabeasca
0
21-10-2010, ora 14:02
rodastrid
Nu este medic/terapeut
rodastrid
Buna, Ceransela!
Ne poti dezvalui si noua numele siropului minune adus tocmai din Anglia?
0
22-10-2010, ora 11:22
rodastrid
Nu este medic/terapeut
rodastrid
Am un comentariu si pentru Scarface:
1.CalugaritaHildegard von Bingen nu a trait acum 100, ci cam acum 900 de ani.
2.S-a ocupat intr-adevar si de medicina(printre cartile ei cu caracter mistico-religios se gaseste si "Liber simplicis medicinae"), dar mi se pare exagerat ca in sec.XXI sa faci referire la lucrarea cuiva care a trait in plin ev mediu si care nu a beneficiat(N.B.) nici macar de studii de medicina la nivelul cunostiintelor din epoca.De altfel, din cate stiu, cartea ei nu a fost tradusa in romana, crede-ma ca am serioase indoieli despre acuratetea latinii tale si chiar am convingerea ca nu ai citit nimic scris de aceasta femeie, de altfel remarcabila pentru epoca in care a trait.
Acestea fiind spuse, cine a experimentat totusi, pe pielea lui, cura cu ceai de slabit care are ca ingredient principal leusteanul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu e suficient sportul pentru a slăbi?
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •