Leucoplazie verucuoasa - va rog ajutati-ma cu un sfat!

10-05-2007
Kathya
Nu este medic/terapeut
Kathya
Am 26 de ani si de cand eram mica sufar de o afta care imi apare de cate ori gingia este traumatizata sau imunitatea scazuta, sub forma unei mici pete albicioase de cca 5mm.
Acum 3 ani mi-am inceput viata sexuala cu un partener purtator de HPV (inclusiv tulpinile cu risc oncogenic crescut) cu care am practicat sex normal si oral neprotejat. La acel moment lucram intr-un centru medical si am reusit sa scap de orice urma de papilom genital intern si extern in cateva luni. De atunci nici o simptomatologie nu a fost prezenta. De 5 luni de zile am un nou partener si la nici unul dintre noi nu a aparut nici un semn sau simptom.Eram chiar linistita ca pot tine totul sub control daca voi fi atenta la cel mai mic semn si ca pot reveni la o viata normala.
Acum 2 zile mi-a aparut o afta "obisnuita" pe partea dorsala a limbii si incercand sa observ evoultia ei am vazut aparitia unor excrescente de-a lungul pliurilor sublinguale de la baza spre varf de cca 1-2 mm. Nu stiu exact daca acestea au fost prezente inainte si acum doar s-au inflamat de la afta (aceasta aflandu-se pe pliul din partea dreapta) insa cert este ca inclin sa cred ca nu au existat. M-am speriat in momentul in care am citit despre leucoplaziile bucale care pot fi si datorate HPV-ului. Leziunea nu pare a fi o placa si este de culoare obisnuita cu cea a mucoasei poate un pic mai rosiatica cand afta a fost mai prezenta, doar ca acele mici excrescente chiar daca sunt foarte foarte mici si nu dor au marginea neregulata si imi este teama ca seamana cu "creasta de cocos" a vegetatiilor veneriene:(..Stiu ca gura se comporta ca si organul genital daca a fost folosita ca atare, dar sunt foarte speriata ca as putea avea aceasta leziune premaligna si daca mai e si de natura papilomatoasa sa nu aiba vindecare si sa recidiveze sau sa se extinda din nou foarte mult.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca poate fi totusi altceva avand in vedere ca nu cred ca exista o incidenta mare a cazurilor ca si in cazul celor genitale si ca pana acum chiar daca am neglijat niste infectii dentare am urmarit fiecare semn si nu a existat nici un simptom suspect timp de doi ani jumate. Poate HPV-ul recidiva din senin in cavitatea bucala si duce la complicatii sau sa fie doar afta si neglijenta danturii?
Va multumesc din suflet!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.