Leucemia acuta mieloblastica M4 | Forumul Medical ROmedic

Leucemia acuta mieloblastica M4

03-11-2005
Dragos26
Nu este medic/terapeut
Dragos26
Am 26 ani, am fost diagnosticat cu leucemie acuta mieloblastica de tip M4, am urmat 2 cure medicamentoase in urma carora au disparut blastii de cateva zile.As dori sa aflu daca exista posibilitatea de a reaparea blastii si daca este o boala tratabila cu sanse de a nu mai reaparea.
10 comentarii
0
03-11-2005, ora 00:00
Dragos26
Nu este medic/terapeut
Dragos26
va rog daca cineva ma poate lamuri daca medicamentul Gleevec da rezultate si in leucemia acuta mieloblastica de tip M4. Il pot procura de undeva in Romania?
0
14-03-2007, ora 00:00
ella2312
Nu este medic/terapeut
ella2312
http://www.zf.ro/articol_23264/gleevec__calea_catre_anihilarea_cancerului.html
intra pe linkul acesta si documneteaza-te. daca mai ai nelamuriri cauta pe Google.
fac parte din clubul celor napastuiti de aceasta boala deoarece si sotul meu sufera de leucemie
Multa sanatate
0
18-05-2007, ora 00:00
adita27
Nu este medic/terapeut
adita27
am o o forma de leucemie mieloida cronica, as dori sa aflu parerea altor perosane diagnosticate cu aceeasi forma.
am 26 ani si sunt pe tratament cu Glivec de 2 ani si 10 luni.
0
23-09-2007, ora 00:00
picollyy
Nu este medic/terapeut
picollyy
valoarea mare a leucocitelor/16, 500, este un semn sigur de leucemie? Poate fi cauzata si de altceva? la externare nu mi s-a precizat nimic daca as avea aceasta boala sau nu.
0
24-09-2007, ora 00:00
ella2312
Nu este medic/terapeut
ella2312
Ar totusi ar trebui sa intrebi medicul. Sotului meu i-au fost scazute trombocitele (68000), hemoglobina (7.8), dar pana nu i s-a facut punctia sternala si lombara nu s-a stabilit diagnosticul. Apoi a urmat fenotipizarea tipului de leucemie, analize imunologice si nici nu mai stiu sigur cate analize i-au mai facut deoarece am pierdut sirul pt ca cel putin o data pe zi i se recolta sange si fugeam cu el pe la diferite laboratoare prin cluj.
0
24-05-2009, ora 22:39
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
buna seara! am si eu o intrebare, sa mi raspundeti daca a mai trecut cineva prin asa ceva: unchiul meu, in varsta de 34 de ani, e diagnosticat cu LAL. e de 6 luni, internat la spit fundeni. la inceput a rasp f bine la trat cu citostatice insa de 3 sapt, i a facut o doza f puternica de citostatic, dupa care nu si mai revine cu nimic. i au aparut niste bube in gura si pe esofag si stomac, de la care scuipa numai sange, de 3 sapt nu mai mananca nimic, face febra intr una, vomita, are diaree. a mai trecut cineva prin asa ceva? va rog sa mi raspundeti!!! suntem disperati!! nu stim ce sa mai facem. are si o doctora care nu sta de vb cu nimeni din familie. zice sa asteptam si el se stinge pe zi ce trece.PS ne- a spus doara atat ( doctora) are maduva blocata. nu stim la ce s a referit, probabil ca nu mai lucreaza leucocitele, care i sunt bagate prin perfuzie?
0
20-06-2009, ora 01:58
stoprain
Nu este medic/terapeut
stoprain
- daca vrei, mailuieste-ma si iti povesctesc despre toate cate se intampla, despre iadul prin care o sa treaca. Eu fac citostatice de 3 ani!! Sa stii ca nici cu mine (cu nici un pacient al lui de fapt) nu vorbeste medicul decat asa, cand e ffffff bine dispus (si e ffffff rar). S-ar putea sa sufere de oarece sindrom si ei... Maduva blocata???!!! Ma rog, nu am auzit in toata "experienta" pe care o am. Astept. Ciao!
0
23-06-2009, ora 04:04
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
sincer imi pare f rau cei care aveti leucemie este o boala f fatala daca nu o tratezi niciodata nam gasit un raspuns la boala asta nu prea o inteleg tratament cu citostatice defapt ce iti face cn stie imi puteti explica daca doriti bineinteles
0
23-06-2009, ora 17:28
lavinia23
Nu este medic/terapeut
lavinia23
cred ca maduva blocata inseamna mielofibroza cu metaplazie mieloida.este de obicei stadiul final al leucemiilor...si reprezinta pe langa proliferarea anormala de celule si fibrozarea maduvei spinarii
0
23-06-2009, ora 22:39
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
revin din nou, de data asta cu vesti bune. a trecut de acea faza in care va spuneam ca are maduva blocata...doctora ne a explicat ca acea perioada a fost cea mai grea din aceasta boala nenorocita si ca daca scapa din asta va mai trai ani buni. acum se recupereaza, analizele sunt bune, deocamdata, este acasa si se pregateste sa vina din nou la fundeni pt o noua cura de citostatice. va multumesc la toti pt raspunsuri. multa sanatate la toata lumea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.