Let me try !

07-12-2010
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
http://www.youtube.com/watch?v=AsTgajjrL04

Sa descoperim leacul si sa ne vindecam.
88 comentarii 12 3 Înainte ›
0
07-12-2010, ora 06:05
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dr. T, Daria,

Sunt in a doua zi de "fara medicamente" si nu am virat nici in manie nici in depresie.

M-am rugat cum a zis Daria.

Cu pace,

Ioana Dana
0
07-12-2010, ora 15:17
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga ioana, nu renunta la medciamente, este periculos!
chiar daca te simti bine cateva zile poti sa te simti mai rau dupa aceea.
sanatate!
0
07-12-2010, ora 20:45
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Ioana Dana, , nu stiu cat de adevarate sunt informatiile pe care le citesc - nu stiu care este cauza care a produs imbolnavirea unuia sau altuia -

daca poti sa lasi in urma un anumit mod de gandire/ de viata despre care ai constientizat ca nu e favorabil sanatatii tale sufletesti, continua sa accesezi pe "inainte" - si desprinde-te treptat, cu prudenta de medicamente. Dar sa le ai in casa, sa iei cand simti ca te mai incearaca acele stari. Daca simti o atractie naturala spre Dumnezeu, daca simti nevoia sa vorbesti cu El prin rugaciune - fa-o regulat. Daca ai putea sa te faci utila in societate pe termen lung, ar fi minunat. Sa gasesti un post unde sa faci ceva - cunosc o fata oarba, care scrie f frumos poezie si eseuri, si face masaj la o sectie de fizioterapie intr-un spital - E inca f tanara, pare fragila - dar se descurca atat de bine...M-am intrebat: cum reuseste ea?

Iti doresc tarie si biruinta ! Doamne ajuta !

http://www.youtube.com/watch?v=wHWQpbRX3sUfeature=related

cateva cuvinte despre autor - Ovidiu Liteanu artist profesionist, interpret de muzica populara in trecut, canta si compune muzivca crestina in prezent; este la a doua casatorie - prima parte a vietii, lasand-o la spate...
Poate nu place oricui stilul acesta de muzica, dar vaznadu- l personal si auzindu- l vorbind am vazut multa forta / tarie spirituala la el...
0
07-12-2010, ora 21:31
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
" Daca va rugati lui Dumnezeu, cereti- I un suflet sanatos intr-un corp sanatos, cereti-i un suflet puternic ferit de spaimele mortii, un suflet care suporta greutatile vietii, pe care mania nu-l poate atinge, nici dorintele desarte. -- Juvenal, satireX, 335

" Omul sanatos este armonios construit si aceasta armonie este implinita prin exercitiu si VIATA ECHILIBRATA.
Omul armonios nu este numai sanatos, dar este si frumos, iar calea carea duce catre frumusete, TRECE prin sanatate.
Dar armonia nu este completa decat atunci cand corpul sanatos este purtatorul unui suflet sanatos."
- H.E.Sigerist, Introduction a la medecine

Uneori nu am luat in seama sfatul bun al celor mai in varsta, -oameni atat de simpli - dar care au stiut sa -si gestioneze cumpatat energia/ potentialul. Imi fac aici autocritica - sorry.
0
08-12-2010, ora 09:33
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dragii mei,

In primul rand am fost cam nesmerita si o sa las totusi acest titlu topicului, pentru ca am crezut ca din titlu topicului ar rezulta ca ma bazez pe mine in aceasta incercare.

Nicidecum. Incerc din rasputeri sa ma smeresc cat mai mult, fara a nu marturisi insa adevarul.

Astazi a nu stiu cata zi de "Nu medicamentelor". Stie preabunul nostru doctor T. Ca pe el l-am atentionat si m-a tinut sub observatie pe mess. Nu i s-a parut ca am intrat in episod psihotic.

M-am gandit si la premisa ca fostul meu sot cred (ca personal nu mi-a marturisit niciodata ca auzea voci; pentru ca si-a facut singur rani pe corp). A fost la doctor bineinteles, va dati seama ca nu stiu exact ce i-a spus, asta fiind cu mult timp in urma. Dar diagnosticul a fost de distonie neurovegetativa.

Sa recapitulam daca voi considerati ca este necesar si sa va dau mai multe amanunte.

Fostul sot CRED ca auzea voci din moment ce si-a facut singur rani pe corp. Doctorul i-a dat diagnosticul de distonie neurovegetativa, nu altceva. Ultima oara cand am vorbit cu el saptamana trecuta, imi spunea "nasica" la telefon dar avea serviciu, munceste probabil de aproximativ 40 de ani.

Deci ?

Sa va spun despre mine.

Sunt in a n-a zi de "fara chimicale" si ma simt aproape eliberata. Imi apar din cand in cand dureri de cap, dureri musculare, carcei pe la picioare dar nu am intrat nici in manie, nici in depresie.

Am fost ieri la Taina Sfintei Spovedanii unde spune religia ortodoxa ca Mantuitorul sta de fata si vorbele duhovnicului trebuie ascultate pentru ca, prin el, vorbeste de fapt Mantuitorul.

Am facut tot ce am facut ieri incat sa respect ce mi-a indicat duhovnicul la spovedanie. M-am rugat cat si cum am putut.

Daca in urma cu vreo saptamana nu prea ma puteam ridica din pat si nu prea puteam iesi din casa acum sunt ca o "mioara".

Dar: nici nu sunt trista, disperata, nici nu sunt prea vesela, euforica.

Concluzia: pina acum e totul ok

Mai departe va tin la curent.
0
08-12-2010, ora 18:09
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Ioana: nu e neaparat nevoie sa auzi voci pentru a iti face rau propriului corp. Astfel de evenimente pot sa apara si la psihotici, dar si la tulburarea de personalitate de tip borderline - fapt ce e foarte probabil la sotul tau avand in vedere ca e posibil sa fi fost foarte stresat, moment cand apar au loc asemenea episoade in borderline.

Probabil ca stii ca TAB poate remite extrem de bine ani de zile, asa ca e psoibil la tine sa fie in faza de remisiune pentru o perioada lunga si astfel sa nu mai fie nevoie de medicatie.

Rugaciunea ajuta, si eu cand am fost deprimat, asa ateu cum sunt, am simtit nevoia sa merg in confesional si sa ma spovedesc, si chiar sa ma rog putin asa cum simt eu.
0
09-12-2010, ora 17:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

D-nă Ioana-Dana, nu pot decât să vă urez multă sănătate.
Continuaţi să vă rugaţi, pentru că rugăciunea este unul dintre cele mai eficace medicamente, poate cel mai eficace, după cum bine ştiţi şi dvs., dar nu ignoraţi nici necesitatea a a continua medicaţia prescrisă.
În cazul în care observaţi că simptomatologia revine, consultaţi medicul!
_


Cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi sărbători minunat de fericite,
Nicuşor
0
10-12-2010, ora 08:14
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dragii mei,

@ Doctore

Buna, Nicusoare !

Sunt sigura ca sotul meu a fost foarte stresat in acea perioada indepartata dar am credinta ca isi va reveni.

Da, cred ca TAB este intr-o faza de remisie pentru o perioada mai indelungata. In continuare nu iau medicamente si ma simt excelent. Imi functioneaza mintea mai bine ca niciodata.

Mi-am gasit o noua functie (de conducere). Lucrez de acasa prin intermediul computerului. Totul merge struna zic eu. Ma bucur mult ca te-ai rugat Doctore. Sa o mai faci. O sa vezi ce mult o sa te ajute. Pune-ti nadejdea in Dumnezeu.

O sa ma rog sa ma rog si eu pentru voi toti, prietenii mei de pe acest forum.

Multumesc, Nicusoare, si eu iti doresc tie multa sanatate si sa te simti bine din absolut toate punctele de vedere.

Continui sa ma rog si cred foarte mult in puterea de vindecare a rugaciunii. Bineinteles ca doar in caz de ceva am medicatia la indemana. Si pentru manie si pentru depresie. Nu am aruncat medicamentele.

In caz ca simptomatologia revine va dati seama ca o sa ma duc la medic si o sa imi prescrie el exact ce trebuie sa fac.

Pina atunci va comunic in fiecare zi starea sanatatii mele.

Cu aceeasi iubire ortodoxa as zice eu, respect pretuire, dorindu-va toate cele bune si sarbatori minunat de fericite, drum drept si lumina in viata :-)

Ioana Dana
0
11-12-2010, ora 06:35
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dragii mei,

Raport de activitate:

Dupa "n" zile fara tratament ma simt absolut minunat.

Cred ca am descoperit si iubirea vietii pe care o cunosteam de nu stiu cand numai ca nu am avut curajul niciodata sa discut cu el in mod serios despre acest lucru.

Eram cam suparati unul pe altul, desi, atat de zapaciti am fost (eu de la pastile probabil, etc, el de la profesia lui, etc) ca nici nu stiam de ce.

Dupa ce am vorbit si ne-am impacat aproape complet (mi se pare mie ca se mai incrunta el asa deci vindecarea nu este tocmai desavarsita), am avut urmatoarele senzatii in timp ce ma intorceam acasa:

a. intai o energie si o bucurie
b. pe la jumatatea dealului unde se afla blocul m-a luat cu lesin dar era un aer rece afara, am respirat si mi-am revenit
c. apoi am ajuns acasa, am mancat (tineam post aproape negru de nu stiu cand), mi-am facut curat in camera, am spalat vasele etc...

Sunt cu totul si cu totul alt om.

Cu pace,

Ioana Dana

http://www.youtube.com/watch?v=qFObrjHWt9sfeature=related
0
12-12-2010, ora 18:11
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
ioana?Dumnezeu sa fie cu tine, sa incepi tratamentul de urgent, nustiu ce te-a facut sa renunti la tratament, poti sa-mi spui tot?
0
12-12-2010, ora 18:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Foarte bine ca ai eliminat medicatia. Mai nou am inteles ca din lipsa de fonduri, pedepsele pentru diverse delicte nu vor mai fi detentia pe diferite perioade de timp, ci administrarea de antidepresive, neuroleptice, sau alte bunatati in concentratii specifice pentru fiece infractiune.
Ai dat in cap cuiva ? Ar fi pacat sa te martirizezi fara rost...

Oricum... trebuie sa cauti cauzele reale, altfel ajungi de unde ai plecat.

Succes !
0
15-12-2010, ora 15:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, Daria.

Iti spun tot ce pot sa iti spun pe acest forum.

Intreba-ma si iti raspund.

Ce m-a facut sa renunt ? Faptul ca intr-o noapte mi-a fost asa de rau dupa ce am luat medicamentele.
Inainte ma simteam bine si apoi dupa ce le-am luat nu am mai dormit si m-am chinuit cu dureri cenestopate, stari de voma, mancarimi, constrictii ale gatului (nu stiu cum sa le denumesc, poate ne spune distinsul dr. T) etc.

Cu ce va place sa postez mai mult cu numele meu adevarat Ioana Dana sau cu Clara ?

Va imbratisez pe toti cu mult drag.

Tu vorbesti serios Germoante ?

Pup.
0
16-12-2010, ora 00:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

D-nă Ioana-Dana, nu pot decât să mă bucur nespus de mult pentru dvs. - pentru faptul că statusul dvs. mentalo-psihic este nealterat de lipsa medicaţiei. Felicitări din adâncul inimii!
Dumnezeu să vă ajute să NU mai luaţi niciodată tratament, să vă simţiţi bine cu ajutorul sacroterapiei (a terapiei cu rugăciune, post, multe, multe, multe fapte bune şi a tot ce este bineplăcut Lui) şi să nu mai aveţi niciodată parte de manifestările neplăcute ale TAB.
_
M-aţi făcut curios! Cine este iubirea vieţii dvs.? Hmm...
Nu sunteţi obligată să-mi răspundeţi.
_


Toate cele bune şi multă prosperitate spirituală :)
Pup!
0
16-12-2010, ora 05:49
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Buna, Nicusor,

Si eu ma bucur dar sa stii ca am avut multe de dus pentru asta si inca mai am.

Iubirea vietii mele o sa ti-o trimit pe mail, ca e persoana publica si nu vreau sa vada toata omenirea.

Dar mi se pare ca v-am mai trimis eu o data. In fine.

Nicusor,

Am nevoie de tine.

Sunt din 1999 printre multe altele vicepresedinte al Ligii Studentilor din cadrul Facultatii de Litere - Universitatea din Bucuresti.

As vrea sa pun icoane in fiecare sala de curs a Facultatii si in fiecare camera.

Doneaza cineva ? Stii de unde pot face rost de ele ?
0
16-12-2010, ora 12:49
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Ioana: cum sa pui icoane in fiecare sala, nu e voie...invatamantul e laic, nu religios. Icoanele nu au ce cauta in facultati, unii studenti atei ar lua-o ca pe o insulta.
0
16-12-2010, ora 16:34
tulburare_anxios_depresiva
Nu este medic/terapeut
tulburare_anxios_depresiva
@ drT

D-le Dr T,
Nu cred ca nu e voie.
Probabil ca unii care sunt atei, vor avea de obiectat, asta va fi pierderea. Castigul va fi mult mai mare.Nimeni nu le impune nimic cu forta. Icoana pentru ei va fi un simplu tablou, eventual.
Asa nu e o jignire pentru elevii care nu sunt atei ? Nu cumva minoritatea incearca sa impuna decizii majoritatii ?
Daca elevii ar intelege ca omul in casa lui poate sa -si puna ce doreste pe pereti, atunci nu ar mai fi jignire. Omul, fiind "Ministerul Invatamantului " dintr-o tara crestina, cel putin declarativ, la nivel de Constitutie.

@ Ioana

Iti doresc multa sanatate si mi-as dori sa pot sa fiu si eu in stare sa ma las de "chimicale ". Esti un exemplu pentru mine.
0
16-12-2010, ora 16:51
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
tulburare_anxios_depresiva, continua-ti tratamentul, nu te lua dupa persoane care se lasa de medicamente fara stirea si recomandarea medicului. cu bolile psihice nu e de glumit. ioana dana poate sa fie si intr-o manie si sa nu constientizeze acest lucru. imi pare rau ca trebuie sa spun asta, dar asta e adevarul.
0
16-12-2010, ora 17:30
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Orice om sanatos poate avea un moment de exaltare naiva, de euforie. Asta nu inseamna ca trebuie brusc sa-l trateze obligatoriu ca pe un episod maniacal. Hop cu Depakinu ca i-os bolnav pe viata, si trebuie sa ma "stabilizez" ! Daca dupa 16 ani as as incerca sa schimb fundamental optica eliminand chimicalele, mi se pare normal sa fiu tulburat, sa trec printr-o perioada instabila emotional.

Adica viata asta poate fi mai mult decat niste cutii cu chimicale si efectele lor secundare ? Oameni buni, daca recurgeti din nefericire la varianta medicamentoasa, o faci cu speranta ca va fi o perioada relativ scurta. Dar sa te cramponezi pe mentalitatea asta ani intregi, inseamna ca degeaba ai bostanul pe umeri.

Este normal sa mananci un mar, sa te plimbi prin parc, sa faci sport.
Buline ? WTF !
0
16-12-2010, ora 18:13
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
de acord.
0
17-12-2010, ora 11:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu cred ca este nevoie de icoane in scoli, licee si facultati si nu numai.

Ce parere aveti domnule Nick ?
0
17-12-2010, ora 12:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnule Germont, te rog sa vorbesti frumos in public si sa nu te mai iei de domnul Steve.
0
17-12-2010, ora 14:09
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nu au ce cauta icoanele in institutiile laice de invatamant, locul lor e in biserici si atat; eu sa vad o icoana as da in judecata institutia pentru lezarea demnitatii mele, prozelitism si atentat la tibertatea religioasa.
0
17-12-2010, ora 22:17
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
DrT:o parere, icoanele nu ar deranja nicidecum atentia anumitor grupuri, icoana ar fi un simbol de reamin tire de Tatal ceresc, orice vede ochiul, sau se aude:sa fie din partea sfanta, Avem nevoie de mintuire, Avem nevoi de El, oricat de departe am fi de sfintenie avem nevoi de El.
0
17-12-2010, ora 23:38
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Ioana, deja sunt 10 zile de cand nu mai iei tratament. In mod normal efectul medicatiei se mentine inca o luna de la oprirea tratamentului, asadar Mr. Nick sa nu spunem "hop" pana nu sarim gardul...terapia prin rugaciune si post sunt apa de ploaie pentru bolnavii psihic, pentru ca originea bolii nu se afla in psihic (locul de manifestare), in "software-ul" omului, ci in partea fizica, in creier.
0
18-12-2010, ora 05:09
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Distinse domnule doctor,

Eu as baga icoane ORTODOXE in toate institutiile publice din lume.

Le-as face eu cadou daca as avea bani.

Ca multumire a faptului ca ma simt din ce in ce mai bine si boala mea merge inspre vindecare 100 %.
0
18-12-2010, ora 10:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Ioana-Dana,

Vă donez eu o icoană litografiată cu Preasfânta şi Pururea Fecioară Maria, în format A3 (mai mult de o icoană nu pot, pentru că nu-mi permit din punct de vedere financiar). Nu ştiu cine v-ar putea ajuta să faceţi rost de mai multe, din păcate! Lăsaţi-mi puţin timp să mă gândesc, pentru a găsi o soluţie, ok?
_
Bineînţeles că este nevoie de icoane în şcoli, licee, facultăţi şi orice instituţie (în Grecia există o icoană ortodoxă în fiecare instituţie, amplasată la intrare, de cele mai multe ori!).
Cui nu-i convin icoanele ortodoxe, fără doar şi poate, să înghită în sec, şi punto en boca! Păcat că nu sunt eu Ministrul Educaţiei şi Cercetării, hmm... :) Aş fi transformat învăţământul românesc într-o oază de spiritualitate ortodoxă. Cui nu i-ar fi convenit, i-aş fi arătat uşa de ieşire din sistem, cu tot respectul.
_
În rest, cum vă mai simţiţi, d-nă Ioana-Dana?
.

Vă doresc numai bine!
Cu iubire creştină şi respect,
Nick

Post Scriptum - DrT, sacroterapia - terapia prin rugăciune şi post - NU este deloc apă de ploaie, ci este o bineCuvântare pentru toţi oamenii care ştiu să o uzeze corect, în timp şi spaţiu, cu credinţă, smerenie şi răbdare.
P.P.S. - Medicul tratează, dar numai DUMNEZEU vindecă, pentru că El este singurul Vindecător.
0
18-12-2010, ora 11:24
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Ioana Mr. NIck: ceea ce spuneti voi e impotriva drepturilor omului si din fericire bine ca se respecta, astept ziua cand ortodoxismul romanesc va fi pus la punct asa cum merita. Nu mi se pare corect ca un evreu sau musulman sau sectar sa vada idolii pe peretii scolilor.

@Mr.Nick: nu exista dumnezeu, inca nu s-a demonstrat stiintific...credinta e un delir frumos si acceptat. Sacroterapia e la granita cu ceea ce se numeste delir mistic pentru un bolnav psihic.
0
18-12-2010, ora 11:58
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Distinse domnule Nicusor alias Mr. Nick,

Accept cu cea mai mare bucurie o icoana din partea dumneavoastra.
Va rog trimiteti pe privat ora si locul unde ne intalnim sa mi-o inmanati.
Eu m-am gandit sa apelez la membrii seniori ai Ligii Studentilor pe Romania, de exemplu la domnul Marian Munteanu.
Am fost la pangarul Manastirii Antim din Bucuresti.
O Icoana frumoasa costa intre 25 si 30 de lei.
30 lei maxim x sa zicem 50 de sali cate o avea Facultatea de Litere.
Ne trebuie maxim 1.500 lei.
As fi avut nevoie de cineva cu care sa merg la domnul Munteanu, ca nu se face, domnisoara singura...
Ce parere aveti ?
Aranjez sa mergem impreuna sa il rugam pe domnul Munteanu sa doneze 1.500 de lei.
E multimilionar in dolari dupa cate stiam si a vrut sa construiasca o biserica a studentilor din Universitatea Bucuresti, in dreapta Facultatii de Drept.
0
18-12-2010, ora 16:56
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Draga Clara, e atat de greu cu banii, mai bine imbracati un copil orfan sau luati alimente/ medicamente pt batrani - Va veti face comoara in cer, unde nu o strica molia. Iar studentii, deschizand ochiul interior al sufletului lor, pot vedea pe Dumnezeu cel viu mai mult decat in poze, cautand in jur, intre cei vii.
0
18-12-2010, ora 20:43
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Doamna Elena:findca ca doamna Dana, prefer numele acesta, are o imbracaminte mai curata sau chiar impodobita, investiitile care se pot fac in icoane ajuta mai mult :putin sunt cei ce fac lucrul acesta, iar cu ajutatul copiilor e cine sa se ocupe de ei, rolul nostru a crestinilor este :expunerea unor tablouri, muzica, scris, etc care sa simbolizeze sfinta divinitate, si un simplu scris "Dumnezeu este cu noi", sa ne apreopiem mai mult de El, sa ne mintuim prin credinta noastra in El.
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •