Legat de creatinina

03-02-2007
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Numele meu e Popa Vlad si am 24 de ani. Pe data de 10.11.2006 am efectuat analizele medicale uzuale, creatinina a fost 123. Sunt curios daca este a valoare deja mare pt varsta mea sau normala.
Legat de nodul meu de viata : consum in mod regulat, (adica in ultmul an)
desi nu exagerat, bere, si foarte rar cate un vin. Tuica am consumat cam 3, maxim 5 paharele pe saptamana si de 15/20 de zile nu am mai baut deloc.
De 3 zile nu am mai baut nici bere.
Nu mananc multe dulciuri, nici grasimi, carne de porc nici atat si nu beau deloc sucuri, cafea, fac chiar si sport (desi doar de 2 ori pe luna, cu toate ca intens).
Ce ma sfatutiti sa fac, in caz ca este o problema?
16 comentarii
0
07-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Esti sigur de aceasta valoare?Nu lipseste o virgula pe undeva?Nu este o greseala de laborator?Te sfatuiesc sa repeti urgent creatinina sa mai faci si ureea si eventual si alte analize.Daca ies tot prost trebuie sa te adresezi unui medic nefrolog.
0
07-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Sarut mana, doamna!
Am scris in graba, imi cer scuze- 1, 23 este. Eram doar curios daca asta e o valoare mare pt. varsta mea.
0
07-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Este putrin cam mare dar s-ar putea sa fie din cauza consumului mare de carne cu o zi inainte sau din cauza consumului insuficient de lichide.Bea mai multa apa si tatusi mai repeta analiza
0
07-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Cred ca, cel mai curand o repet. Beau apa cam 1.5-2 litri pe zi, si in ziua aceea chiar nu mancasem mult, 3-4 sandvisuri cu salam si cascaval si pui cu paste.
Va multumesc frumos!
0
07-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Ce parere aveti, sa fac si ureea? (Scriati mai sus)
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Da
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Da
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Da
0
10-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Am inteles. In caz ca apare ceva, va anunt. Multumesc!
0
19-02-2007, ora 00:00
ionela_22
Nu este medic/terapeut
ionela_22
creatinina are valoare mare si in cazul aparitiei unei inflamatii sau a unei infectii in organism
de ex creatinina si vsh-ul daca au valori mari te poti trezi si cu dureri articulare
eu am avut artrita si am depistat-o asa
cam tarziu dar mai bine si asa
0
20-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Ma mira, doamna - ce varsta aveti? Nici chiar la 70 de ani nu se pot plange multi oameni de artrita. Faceti miscare-nu glumesc, atarna totul pe mine pana acum un an cand m-am repus pe miscare-acum e cu totul altceva... Nu am mai racit de 1.5 ani, pana acum o saptamana cand am avut viroza.
Legat de creatinina, in mod sigur nu e o infectie- mi-ar fi spus doamna doctor sa fac si alte analize sau si-ar fi dat seama. Trebuie sa beau mai multa apa, am inceput deja de 15 zile, mai ales ca am avut si viroza si am baut ceaiuri. Ceaiul de tei este excelent, poate fi baut ca englezii.
O saptamana cat mai buna!
0
03-09-2007, ora 00:00
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
1, 23 este o valoare normala a creatininei.La barbatzi limita superioara este de 1, 40 deci nu cred ca este cazul sa itzi faci griji. Este bine sa bei multa apa, cel mai bine ar fi daca ai putea bea intre 2, 5 si 3 litri.Numai bine.
0
16-10-2007, ora 00:00
Hetaira
Nu este medic/terapeut
Hetaira
cu creatinina 123 ai fi atins recordul dar mi-e teama ca post mortem. e imposibila valoarea. in caz de e 1.23, e normal :)
0
20-10-2007, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
dar cand e vorba de val a creatininei de 2 la un bolnav de 76 ani cum credeti ca ar putea scadea aceasta valoare, asta pe langa un regim adecvat si un consum de apa mare zilnic?
Multumesc
0
10-11-2010, ora 11:02
melania sanda
Nu este medic/terapeut
melania sanda
buna ziua, sunt Sanda, am 29 ani si sunt insarcinata(luna a 3-a). deabea am facut analizele si am vazut ca valorile creatininei sunt sub limita normala 0.38 mg/dl. am verificat si rezultatele analizelor de acum 2 ani si am vazut ca valoarea creatininei a fost la fel de mica dar nimeni nu m-a alarmat. cautand valori normale, am inceput sa mi fac griji.in trecut aveam exact aceasi greutate..dar aratam altfel(aveam "forme")..acum sunt foarte slaba..si parca tesutul muscular s-a diminuat...va rog sa mi spuneti daca are vre-o legatura cu valoarea creatininei.
va multumesc anticipat.
0
26-03-2011, ora 01:25
chrismcboy
Nu este medic/terapeut
chrismcboy
Bună ziua !
Domnule Doctor puteţi să-mi interpretaţi aceste rezultate de laborator, ţin să menţionez că am repetat analizele deoarece în urmă cu 3 luni am făcut o colică reneală şi pentru deoarece câteodată apare durerea abdominală, dureri de cap şi in general o stare de oboseala. Consum zilnic minim 2 l de lichide (când am timp ceai de cozi de cireşe şi barbă de porumb)
Biochime :
Creatinină serică : 1, 90 mg-dl
Analize de urină :
Densitate : 1005
pH : 7, 0
Leucocite : Negativ
Hematii : Negativ
Nitriti : Negativ
Corpi cetonici : Negativ
Bilirubină : Negativ
Urobilinogen : Negativ
Proteine : Negativ
Glucoză : Negativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Explorarea funcției renale - ureea și cretinina
  • Ureea și creatinina crescute - explicații, interpretare, cauze
  •