Laurina - intarziere pastila saptamana 3

09-08-2013
pclr
Nu este medic/terapeut
pclr
Buna ziua,

Iau Laurina de minim 2-3 ani, si de obicei nu am patit sa intarzii cu o pastila mai mult de cateva ore (mai putin de 12). Ieri insa, fiind prinsa in niste probleme, nu am auzit alarma si nici nu mi-am amintit faptul ca in ziua respectiva nu am luat pastila.

Este vorba de a 2-a pastiluta alba (saptamana 3). In mod normal le iau la ora 21:00, iar pastiluta pe care trebuia sa o iau ieri la aceasta ora am luat-o la ora 9:35 astazi, ceea ce inseamna ca am depasit cu foarte putin limita de 12 ore.

Cum trebuie sa procedez in acest caz (tinand cont si de faptul ca mai am doar 6 pastilute, inclusiv cu cea luata cu intarziere)? Datorita multitudinii de informatii de pe internet si diversitatii de anticonceptionale nu mai sunt sigura cum trebuie sa procedez pentru cazul meu.

Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
09-08-2013, ora 20:18
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sa te protejezi suplimentar timp de 7 zile de acum inainte.
Am folosit si eu Laurina cu multi ani in urma pentru doua luni, atunci scria diferit in prospect, cum ca daca uiti pilula din saptamana a treia nu inflluenteaza efectul contraceptiv insa acum citesc diferit in prospect, asa ca cel mai bine e sa aplici regula de baza in cazul tuturor contraceptivelor, si anume protectie suplimentara timp de 7 zile daca uiti sa iei pilula in 12 ore de la ora obisnuita.
0
09-08-2013, ora 21:38
pclr
Nu este medic/terapeut
pclr
Da...dar problema mea e faptul ca stiu ca e nevoie de 7 pastile pentru restabilirea protectie, iar eu mai am doar 5 de luat..ceea ce inseamna ca in pauza nu sunt protejata?...sau?..
0
10-08-2013, ora 12:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cu siguranta esti protejata, la urma urmei ai depasit doar cu 5 minute acel interval, plus ca nu esti in perioada fertila inainte si dupa menstruatie. Nu iti fie teama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul