Laringita cronica infectoalrgica adult de 62 de ani

03-04-2014
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua Dl Doctor,

Tatal meu in varsta de 62 de ani din luna noiembrie 2013 in urma unei raceli a ramas cu o tuse seaca, care nu ii mai trecea desi a luat difeite pastile di siropuri ptr tuse, mentionez ca el este si hipertensiv si la momentul respectiv lua Atacand ptr tensiune.Inceperea tratamentului cu Atacand a fost tot in luna noiembrie cam cand a inceput sa tuseasca.In feb pe 22 si-a facut o radiografie pulmonara ca sa excludem riscul unei pneumonii, si nu avea nimic la plamnanii, si-a facut si analizele de sange luna trecuta si acolo era evidentiata o infectie in organism, i s-a mai repetat la o luna radiorafia pulmonara si tot nimic, sapt trecuta a fost internat si vazut de medicul ORL-ist care l-a diagnosticat cu larimgita cronica infect alergica, i-a fost facut tratam cu Ampicilina, Dextametazoana, Erdomed si Omeran timp de 7 zile.In tot acest timp el nu a mai tusit, doar a fost ragusit.De marti a venit acasa iar ieri a inceput din nou sa tuseasca si azi la fel.Mentionez ca are si o stare generala proasta, nu are pofta de mancare, se simte obosit in schimb nu face febra si nu ii curge nasul.Ce am putea face in acest caz?Oare tusea sa nu fie de la laringita.Acum ia ptr tensiune Tritace 2, 5 mg dimineata.Nu se stie sa aibe vre-o alergie la ceva anume.
Va rugam sa e ajutati cu un sfat!!!!
Va multumim!
Numai bine
4 comentarii
0
05-04-2014, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se scot din alimentatie complet TOATE LACTATELE, toate fructele citrice, toate sucurile si apa minerala, tot ce poate provoca un reflux gastric sau este gras si poate afecta ficatul si vascozitatea sangelui
2 se consuma mulet bauturi calde..cat mai des...
3 se fac inhalatii reci cu ulei volatil de eucalipt sau aerosoli cu diverse medicamente depinde de forma tusei
4 se foloseste voseptol de supt sau si faringo.sprey.. pentru faringe de 5-6 ori pe zi
0
05-04-2014, ora 23:32
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara Dle Doctor!

Multumesc ptr raspunul dvs pe care il asteptam cu mare interes!
Cum anume se fac inhalatiile reci?(cele la cald stiu, facem infuzie din 2 l de apa si sta cu prosopul desupra ligheanului in care am pus uleiul sau ceaiul de musetel)Tusea lui este una seaca care nu se manifesta pe timpul noptii, ci doar ziua.Mentionez ca i s-a facut si o radiografie la sinusuri cat a fost internat si nu se vede nimic "grav".Tatal meu ia acum tritace de 2, 5 mg dimineata si 1 tamsol tot dimineata ptr prostata dar si inainte sa il internam si dupa externare se simte slabit, nu are pofta de mancare si este molesit, i-am cumparat si un supliment de vitamine-Vitamax ptr a-i mai intari imunitatea.

O seara buna!
Multa sanantate!
0
06-04-2014, ora 19:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uleiul volatil..se pune pe un servetel si se miroase cate 5-10 minute
ca energizant se poate si POlen, fiole cu Ginseng si royal jeli
0
07-04-2014, ora 14:48
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •