Laringita acuta la copil de 3 ani

22-11-2012
ioana.suceava
Nu este medic/terapeut
ioana.suceava
Buna ziua,
baietelul meu de 3 ani si 2 luni are laringita acuta Mi s-a prescris: antitermice, Paxeladine pt tuse, Isoprinosine, Ceclor si aerosoli cu dexametazona, ACC si ser fiziologic, cate 1 ml din fiecare. Problema e ca dexametazona nu se mai gaseste in farmacii de vreo 2-3 luni. I'am facut aerosoli numai cu ACC si ser fiziologic, dar are efect doar asupra mucozitatilor din nas (ceea ce nu'i rau nici asa!). Am sunat medicul, care mi'a spus sa folosesc Flixotide, 0.5 ml +ACC+ser. Din cate stiu, Flixotide contine steroizi si e pt astm bonsic (corectati'ma daca gresesc). Intre timp, copilul meu tuseste incontinuu... si nu exagerez:la 3 inspiratii, tuse...iar trec cateva secunde, iar tuse.O tuse seaca, enervanta, iritanta.Nu poate sa doarma bine, nu poate sa manance, nu stiu ce sa'i mai fac si nu stiu nimic despre flixotide, decat ce am citit pe net. Imi puteti da un sfat? a mai folosit cineva?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul