Laringita?

31-05-2010
lol-la
Nu este medic/terapeut
lol-la
Buna ziua.de 10 zile sunt bolnava.initial m-a durut gatul, apoi s-a instalat raguseala care nici acum nu a trecut, si tusesc in continuu.tusea este seaca si foarte suparatoare. pur si simplu nu ma pot opri. diagnosticul a fost laringotraheita.ca si tratament mi s-a dat vitamina A, Homeovox, Tussin forte, eurespal.Dupa toate astea am inceput sa fac si diaree.nu s-a obesrvat nicio imbunatatire, am mers la urgenta mi-au facut o injectie intravenoasa cu Ca, Mg si corticosteroizi si mi-au adaugat la tratament si amoxicilina 1000mg(2/zi). pentru ca de la atata tusit m-a durut f tare pieptul am ajuns din nou la urgenta. Mi-au facut injectie cu clamante, radiografie pulmonara a carui rezultat a fost bun ( interstitiu pulmonar accentuat) si din nou alt tratament.Am continuat cu amoxicilina si amschimbat eurespalul si tussinul cu Theo si bromhexim.Tot nu se vede nicio imbunatatire si in plus sunt ingrijorata si din cauza diareei care nu a trecut desi am mancat numai paine prajita, banane si ceai de menta.Ba chiar am luat si 2 tablete de Imodium. Sa fie oare altceva mai complicat?sa nu fie doar o laringita?
1 comentarii
0
12-10-2019, ora 10:36
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă diareea persistă mergeți la boli infecțioase e posibil să aveți o colită cu Clostridium difficile. Pentru tuse încercați Koflet sirop în asociere cu Septilin comprimate. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.