Laringe

28-04-2010
eu12
Nu este medic/terapeut
eu12
De sambata am inceput sa am frisoane si febra, luni avusem 39, 3 iar, marti 39, 5 defiecare data luand agocalmin dupa care m-a mai lasat febra. tot marti m-am si dus la doctor si sa uitat daca am ficatul marit, la rinichi, plamani, totul parea in regula, numai la gat aveam faringele inflamat. Se poate ca din cauza asta sa fi avut eu febra si frisoane ?
19 comentarii
0
28-04-2010, ora 10:22
eu12
Nu este medic/terapeut
eu12
am gresit la titlu am scris laringe inloc de faringe
0
28-04-2010, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o Viroza.. se caracterizeaza.. prin rosuin gat si febra.. chear si cu ficat marit temporar.
Stai la Pat... te hidratezi bine cu lichide calde
antitermice.. si in 5 zile trebue sa fii bine.. daca nu faci vreo complicatie.
asa ca peste cateva zile tre sa mergi la control la medic.
0
28-04-2010, ora 12:08
eu12
Nu este medic/terapeut
eu12
scuze, stau cam prost cu anatomia, cred ca este vorba de laringe, pe mine ma doare in gat iar din cate stiu faringele e mai sus dar pe foaie de trimitere care am primito de la medicul de familie scrie exudat faringio sau poate gresesc ca nu prea ii inteleg asa bine scrisul un lucru e cert ca incepe cu F
0
28-04-2010, ora 22:57
valy84_xxx
Nu este medic/terapeut
valy84_xxx
SA TRAITI DOMN DOCTOR!cu o problema va deranjez si eu sa ma lamuriti, eu vorbesc ragusit de cand ma stiu, uni medici mi-au zis ca am laringita cronica, dar la consultul medical cu oglinda nu au reusit sa vizualizeze nimic se aburea oglinda, si m-au sfatuit ca ar fi bine sa fac o laringoscopie, nu am reusit pana acum sa fac o laringoscopie pentru ca la noi in oras nu au aparatura necesara, mentionez ca nu fumez, nu beau, bauturi acidulate beau foarte rar, nu am dureri in gat, nu am usturimi, nu respir greu, doar ca vorbesc ragusit, sa fie vorba oare de laringita cronica cum au zis ei?va multumesc anticipat!cu stima!
0
29-04-2010, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Termenul Laringita cronica.. vorbeste de o inflamatie a corzilor vocale.
adic ar trebui sa fii mai ragusit un timp.. sa.ti mai treaca si iarasi sa se acutizeze.
O raguseala persistenta.. poate vorbi despre o formatiune pe coarda vocala ( nodul, polip).. poate chear o pareza de coarda vocala de la un traumatizm din copilarie.
trebue sa mergi la un alt medic ORL.
0
29-04-2010, ora 17:23
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
pt DR.FLUERARU am trimis un mesaj pe adresa de la contact primesc raspuns sau trebuie sa scriu si aici?
0
29-04-2010, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am raspuns.
0
29-04-2010, ora 18:52
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
multumesc. cred ca se poate cand trebuie sa faca cava face dar i sa facut ceva asemanator la botosani dar nu a vazut nimic acum 2 ani si anestezia totala ce efecte adverse are? si daca faceti la cabinet
0
29-04-2010, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu fac la copii in conditii de cabinet anestezie totala.
NOrmal Nu ar trebui sa fie riscuri.. dar totusi este o interventie asa ca medicii de la ATI.. o sa va spuna mai multe.
IN 2 ani.. copilul a crescut.. cu siguranta se vede laringele mult mai bine.
0
29-04-2010, ora 19:19
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
am fost si la Iasi si am facut teste alerg. si a iesit alergic la praful de casa putin si la tantari, si am facut si ph metrie si a iesit ca ar avea un reflux gastroesofagian i sa dat trat atunci (3ani)dar na avut nici un efect am incercat sa-l tin un pic la regim(fara sucuri cu acid nu muraturi, acrituri, etc).bine acum nu mai ajungem la urgente ca m-am invatat ce sa-i dau si ce sa-i fac si nu le mai face asa grave raguseste cateodata mai tuseste si cu medrol (ca asta e baza) ii trece.si le face si mai rare.dar nu stiu cat timp le va mai face si totusi de ce le face?
0
29-04-2010, ora 19:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta iritatia faringelu si laringelui.. vine in mare parte de la acest reflux gastroesofagian.
ar trebui regimul alimentar sa fie mult mai strict..
sa faceti tratamente naturiste cu Redigest, ceaiuri gastrice.. ca sa excludeti acele refluxuri a acidului gastric care este foarte iritant local.
deasemenea trebue facute tratamente antiparazitare.. indiferent daca ese la analize ca are sau ca ""nu"" are vermi intestinali..
va asigur ca are.. si acest fapt este un factor de alergizare a organizmului.
0
30-04-2010, ora 13:36
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
Multumesc mult d-le dr Flueraru am sa incep trat cu redigest si pt viermi cred ca are ca mananca cam multe dulciuri i-am mai dat parazitol si propolis dar nu cred ca e de ajuns.am si o fetita de 6 luni si nu prea am timp sa intru aici dar imi fac si poate ajungem si pe la Pascani.Multa sanatate si inca odata multumesc.
0
07-06-2010, ora 16:32
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
Buna ziua d-le doctor.iar avem probleme.baiatul meu(5anisi8luni) ARE CATEVA SAPTAMANI DE CAND STRANUTA ZILNIC DE 8, 9, 10, ORI PE ZI SI TRANSPIRA FOARTE F F MULT.NU TUSESTE NU FEBRA.IA DE CATIVA ANI CU MICI INTRERUPERI XYZAL SAU ZYRTEC SAU AERIUS.acum e pe aerius 5 ml dimineata.daca puteti sa-mi spune-ti de la ce sau ce are iar si ce trebuie sa fac.va rog mult
0
07-06-2010, ora 22:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce tratament ati facut pentru parazitii intestinali???
0
08-06-2010, ora 11:31
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
de 3 luni nimic pana atunci parazitol acum am terminat o cutie de redigest
0
08-06-2010, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas.. faceti inhalatii si spalaturi nazale.
pentru paraziti.. cititi pe osteopatie.ro
0
08-06-2010, ora 12:16
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
folosim sprei cu apa de mare nu e de ajuns?inhalatii cu ce?va multumesc
0
08-06-2010, ora 12:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am zeci de postari cu diferite retete.. pentru inhalatii si spalaturi nazale ( cititi la rinite, sinuizte. s.a)
0
18-11-2010, ora 12:52
simi-oltean
Nu este medic/terapeut
simi-oltean
Domnule doctor sunt la pamant, sunt disperat.Tatal meu a fost diagnosticat (dupa biopsie si computer tomograf )cu un cancer extins la gat.Are 86 de ani si a acceptat soarta.Problema mare este alta:am avut probleme de inghitire si raguseala si am mers la medic.Am luat penicilina, gentamicina si decasept injectabil 7 zile si parca s-au mai ameliorat.Medicul O.R.L din oraselul meu care mi-e prieten (am fost de trei ori la control)a spus ca nu mai am nimic.Intre timp a reaparut iarasi problema, adica disconfort la inghitire, raguseala si cum eram in Cluj Napoca cu tata am rugat-o pe doctorita care l-a depistat sa se uite si la mine dupa ce i-am spus istoricul.Aceasta, mi-a spus ca gatul este rosu, foarte circumspecta mi-a dat hexoral si mi-a spus sa ma duc la ea peste trei saptamani.Banuiesc ca poate am ceva dar nu mi-a spus fiindca doua diagnostice de cancer pe zi sunt prea mult pentru o familie.Cand am revenit in orasel m-am dus la medic care iarasi afirma ca nu am nimic.I-am spus ca am disconfort cand inghit saliva si persista raguseala.Tot el l-a diagnosticat gresit pe tatal meu, iar la Cluj Napoca in 10 minute doctorira i-a spus ca are tumoare canceroasa dupa care analizele au confirmat.Ca istoric va spun ca am mai avut probleme cu amigdalele, am bronsita astmatica, deviatie stanga de sept si hipertensiune arteriala.Dupa medicamanetele doamnei ma simt o idee mai binisor, dar persista probleme de inghitit.In rest azi mi-a am frisoane de caldura, ma doare corpul iar din cauza stresului nu mai pot manca.Am un serviciu unde vorbesc destul de mult, mai stau si prin frig.Medicul de la institutie mi-a mai dat si augmentin azi e prima zi.Ma simt bine dupa gargara cu sare.Simt ca innebubesc pana pe 6 decembrie cand merg la control ca tot parca nu pot inghiti, daca am cancer la gat si eu, imi ramane pe drumuri fetita, ca in rest la dracu cu viata asta de mizerie.Fie-va mila fiti sincer!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •