Lapte praf de calitate

08-12-2009
d_iulia
Nu este medic/terapeut
d_iulia
Care lapte praf credeti ca este cel mai de calitate pentru bebelusii de pana la 6 luni? Mie din spital mi-a recomandat novalac iar doctorita de familie mi-a recomandat nan. Astept pareri.
13 comentarii
0
08-12-2009, ora 22:37
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
eu i-am dat humana ca asta i-a dat in spital si am zis sa fie continuitate dar cred ca toate sunt bune ( milupa, humana, nan, etc) pt ca sunt supuse unor standarde stricte cu ce trebuie sa contina fiecare ( in special fier care e f important) nu iti face prea multe griji in privinta alegerii, pur si simplu da-i unul si gata iar daca nu mananca poti sa-ti pui problema sa-l schimbi sau sa cauti unul special adaptat nevoilor lui.

stiu, la inceput stresul e mare:) multa sanatate la bebic!
0
08-12-2009, ora 22:41
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
sunt bune oricare, special făcute pentru a îndeplini nevoile bebeluşului şi sănătoase îmbogăţite cu toate mineralele şi vitaminele de care are nevoie, important este cât de mult evitarea laptelui de vacă!!

multă sănătate şi o seară bună în continuare!

v-am lăsat şi un mesaj privat
0
08-12-2009, ora 22:43
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
trebuie să daţi clic pe modificaţi profilul dumneavoastră şi vedeţi acolo mesajele private
0
14-12-2009, ora 16:36
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
iulia, nu mai minti lumea cu televizorul cum se zice, in cazul asta cu pc-ul...numai prostii zici in legatura cu laptele praf, NUMAI CEL CARE NU STIE SA CITEASCA POATE ZICE CA LAPTELE PRAF E EXTREM DE BUN.mamicilor, lapticul de vacuta e cel mai bun, eventual diluat daca e prea gras.eu am experiente cu laptele praf, fetita mea se intoxicase de la atatea chimicale si cum am dat laptic de la vacuta i-a revenit pofta de mancare si chiar se dezvolta mai bine.a mea are 10 luni imi pare rau ca nu i-am dat mai devreme...uitati-va pe cutie si vedeti ce contine acest laptic bun cum zice iulia.pe cand lapticul de vacutza contine vreun chimical? s-a mai discutat pe forum despre lapte praf...uitati ce contine in textul de mai jos-
Argumentele aduse pentru laptele praf sunt :
- laptele de vaca ar alergen
- laptele de vaca nu ar contine tot de ce are nevoie copilul
- nu exista pericol de infectii de la laptele praf
- laptele praf ar contine tot de ce are nevoie copilul

Toate aceste argumente sunt ridicole si neadevarate caci:
- laptele praf contine tot produse din lapte de vaca si mai ales lactoza. Lactoza este componenta din lapte care creeaza cele mai multe alergii
- cu laptele praf se face un profit urias
- laptele praf este plin de toxine si medicamente, chiar droguri si excitante nervoase (taurina) sunt prezente in lapte praf
- exista pericolul de a intoxica corpul copilului cu multe minerale anorganice (fier, calciu, magneziu) care nu sunt absorbabile in aceasta forma
- copilul este determina in mod autumat sa consume mai tarziu cu predilectie mancare artificiala

Mai jos o analiza despre substantele continute in laptele praf "Milupa Aptamil HA 2"

Datele au fost extrase de la linkurile urmatoare:
http:// www.kommt-gleich.de/product_info.php/info/p1456_Milupa-Aptamil-HA-2-Hypoallergene-Folgenahrung.html
si
http:// www.dooyoo.de/babynahrung/milupa-aptamil-ha-2-pulver-600-g/1337769/

Milupa Aptamil HA 2 este un lapte mai bun, un lapte hipoalergen ! (deci exista si lapte praf care face alergii !!)

-
ATENTIE, O SA VA SPERIATI DE CONTINUTUL LA LAPTELE PRAF SI O SA VA FACETI CRUCE
DACA NU IL CUNOASTETI INCA !!!!!
Firmele care produc un astfel de lapte sunt culmea pervesitatii umane
-

Zer concentrat -ghici din ce ? DIN LAPTE DE VACA
Lactoza - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
ulei (rafinat) - Ce cauta ulei rafinat in laptele de mama ?
Amidon -Ce cauta amidon in laptele de mama ?
Galactooligosaccharide (din lapte) - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
Fructooligosaccharide,
sirop de glucoza, -un produs care nu se gaseset in laptele de mama
Emulgatori (Ester dein acid citric de la Mono- si Diglyceride din acizi grasi ),
- ce cauta emulgatori artificiali in laptele de mama ?
Fosfat de potasiu
Clorura de calciu
Fosfat de calciu
Vitamina C,
Clorid de Cholin - o combinatie de amoniac, toxica ca orice alta din amoniaca si recunoscut ca fiind toxica !! Se foloseste ca medicament. Link : de.wikipedia.org/wiki/Cholin
Carbonat de calciu - indeosebi la copii produce dereglarea asimilarii calciului din alimentatie, blocand canalele de calciu din celula

Taurina, - substanta similara cu hormoni de tauri. Ce cauta in laptele de ama substanta principala din Red Bull ?
Lecitina din soia - straina corpului si provine din plante manipulate genetic,
Uridin-
Cytidin-
Adenosin- - Adenosinul blocheaza producerea la toti neurotransmiterii ca Dopamina, Acetylcholina sau Noradrenalin. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Adenosin. Ce sanatos trebuie sa fie pentru un bebelus acest lucru !!!

Inosin-, -substanta produsa de corp insa nu este cunoscuta inca bine si nici ca ar exista in laptele de mama. Este foloisita ca medicament. A fost incercat si fabricat dar care nu se cunosc efectele lui prea bine. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Guanosin-5-monophosphat
Sulfat de fier - fier anorganic, toxic pt. om
Vitamina E,
Sulfat de zinc - - zinc anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza boli de nervi si ale aparatului reproducator in speciala, creeaza ticul de a da din picioare.

Inositol, - se foleste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependtii de cocaina si N-Methylamphetamin ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante, are efecte similare ca si cocaina. Cu aceasta substanta se creeaza la copii o predispozitie la droguri (
L-Carnitin,
Niacin,
Pantothensäure, -
Biotin - vitamina toxica cand depaeste anumite nivele (inca necunoscute) si care deregleaza nivelul de estrigeni
Sulfat de cupru - cupru anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza epilepsie, crampe, spasme
Vitamin A, - toxica
Acid folic, - toxic ( dupa cum spuneam in alt posting)
Vitamin B12,
Vitamin B 1,
Vitamin D, - toxica (blocheaza calciul)
Vitamin B 6,
Iodat de potasiu -nu se gaseste in laptele da mama. FOARTE TOXIC. Se pune si in sarea iodata. Se aduna din desuri industriele (unele si radioactive dupa ce au fost folosite in medicina.)
Mangan-II-sulfat,
Vitamina K,
Natriumselenit

-
Canittatile la 100 gramme
*Proteine 1, 6g
*Kohlenhydrate 8, 2g
*Lactoza 5, 7g
*Polysaccharide 0, 7g
*Stärke 1, 4g
*Fett 3, 2g
*gesättigte Fettsäuren 1, 4g
*Ballaststoffe 0, 8g
*Natrium 26mg
*Kalium 78mg
*Chlorid 43mg
*Calcium 64mg
*Phosphor 35mg
*Magnesium 5, 4mg
*Eisen 1mg
*Zink 0, 52mg
*Kupfer 41ug
*Mangan 7, 7ug
*Selen 1, 5ug
*Jod 13ug
*Fluor 15ug
*Vitamin A 60ug
*Vitamin D 1, 4ug
*Vitamin E 1, 1 mg
*Vitamin K 5, 1ug
*Vitamin B1 0, 05mg
*Vitamin B2 0, 12mg
*Vitamin B6 0, 04mg
*Niacin 0, 44mg
*Pantothensäure 0, 34mg
*Folsäure 8, 5ug
*Vitamin B12 0, 2ug
*Biotin 1, 9ug
*Vitamin C 9, 3 mg
*L-Carnitin mg
*Cholin 10mg
*Inositol 3, 4mg
*Taurin 5, 4mg

-
Credibilitatea si naivitatea umana este IMENSA iar perversitatea concernelor este cel putin la fel de mare.

Daca oamenii ar sti sa citeasca ingredientele de pe medicamente si alimente, ar poseda internet si si-ar folosi cele cateva celule cerebrale ramase in stare de functionare ar putea sti si ei toate astea si fara facultate. Am impresia insa ca cei mai multi nu stiu sa citeasca si nici nu au internet.

Traisca Nestle si Milupa, traisca doctorii care ii cred, traiasca profitul si mancarea artificiala de laborator cu droguri si hormoni in ea !

Cel mai bune lapte care se poate da copilului in caz ca toleraza laptele (in ordinea calitatii):
a) lapte de capra proaspat
b) lapte de vaca de la tara proaspat
c) lapte de vaca pasteorizat numai (cel omogenizat, la cutie trebuie evitat caci prin omogenizare a fost distrus)
0
14-12-2009, ora 19:07
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
taurina ha! e conţinută şi în laptele de mamă!!! şi e o componentă importantă care ajută în digestia grăsimilor!

tu nu ai făcut decât să copiezi ce a zis scarface mai demult nici măcar nu ai căutat informaţii sau ceva de una singură- ai luat direct de bună şi gata nu mai studiem nimic.

există forme hipoalergene pentru că sunt oameni alergici la lapte în general şi atunci trebuie să faci formulă hipoalergenică.

lactoza din lapte nu e în aceeaşi stare ca în cea de vacă, special ca să evite producerea de alergii- şi mai există şi multe alte componente ale laptelui de vacă care produc alergii şi alte reacţii autoimune

evident că toate substanţele din lapte sunt absorbabile pentru că de asta sunt făcute- spre deosebire de cele din laptele de vacă care nu pot fi digerate, datorită imaturităţii din organismul bebeluşului.

cât despre restul afirmaţiilor nici nu mă obosesc să mai comentez- pentru că nu au nici cea mai mică validitate ştiinţifică- sunt aproape de demne de cine ştie ce secte care se ascund în peşteri şi fug de doctori...

suplimentarea vitaminei D la copii sub 2 ani este 100% necesară pentru prevenirea rahitismului, iar iodarea sării şi a altor produse este necesară într-o ţară atât de lipsită de iod cum este românia- poate vă aduceţi aminte de acele pastiluţe pe care trebuia să le luăm mereu la şcoală... eh acum nu mai e nevoie pentru că au fost suplimentate aceste lipsuri prin această măsură destul de eficientă


d_iulia, nu te speria de aruncătura de informaţii cu denumiri chimice de mai sus, pentru că nu au absolut niciun fundament, logică sau bunăvoinţă.
0
14-12-2009, ora 19:09
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
oricum problema e la copiii sub 1 an cu laptele de vacă! după această vârstă (poate şi un pic mai devreme 10-11 luni) poţi să începi să îi dai cantităţi mici. Dar nu când e chiar atât de mic
0
14-12-2009, ora 20:12
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
în plus informaţiile mele nu sunt copiate cu nesimţire de undeva şi nu încerc să trec lucrurile drept adevărate fără să le fi citit şi căutat şi eu la rândul meu. tot ce susţin susţin pentru că am studiat nu pentru că mi le-a băgat cineva pe gât.

copiii mei nu or să bea lapte de vacă înainte de 1 an. Clar. Şi dacă în mod studiat, conştient şi nesilită de nimeni, cu capul pe umeri şi îÅ„ deplină cunoştiinţă de cauză fac asta pentru copiii mei, e clar că nu e în interesul meu să îi otrăvesc sau ceva.
0
17-12-2009, ora 10:35
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
se vede ca citesti cam mult ca nu mai vezi bine...hellooo nu vezi k am scris ca s-a mai discutat subiectul in alta parte si am dat textul???am zis ca e scris de mine??? boldeste ochii aia bine...ca nu am copiat nimic cu nesimtire de undeva, ofticato!!!!!!!!!! a zis cineva ca refuza doctorii??????? hellloo.people wake up!!ai timp sa te razgandesti ce ai sa le dai copiilor tai pan pe la 50 de ani ai tot timpul din lume.e normal ca taurina este si in laptele de mama dar tu ai impresia ca ce e in exces si poate nu are organismul nevoie de un supliment nu strik?traieste in lumea ta..ai timp sa mai inveti esti tinerica inca
0
17-12-2009, ora 11:43
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Chiar mă întrebam când vei începe să vorbeşti nepoliticos :)). În fine- de învăţat învăţ eu că am timp destul, dar şi dumneata pari destul de tinerică şi cu toate asta cred că eşti un caz pierdut.

Apropo- nu ai văzut titlul subiectului? (poate şi tu ai probleme cu citititul) Doamna de mai sus voia un nume de lapte praf nu voia "Saga- anti lapte praf" continuată. Pentru că din fericire există şi oameni care ştiu ce e bine.
0
19-12-2009, ora 10:53
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
iulia, ai mesaj privat
0
19-12-2009, ora 20:20
d_iulia
Nu este medic/terapeut
d_iulia
myreille nu am gasit nici un mesaj. poate nu m-am uitat eu unde trebuia. te rog daca vrei sa-mi scrii pasii pe care treb sa-i urmez pt a vedea mesajul
0
22-12-2009, ora 19:28
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
mie îmi trimisese mesaj myreille, pe care l-am şi citit.
Sărbători fericite tuturor!
0
02-03-2011, ora 12:26
rboy
Nu este medic/terapeut
rboy
Buna. Nu cred ca o marca sau alta de lapte praf este mai buna decat alta. Este normal ca un medic sau la maternitate sa va recomande o marca, pentru ca, de la anumiti furnizori au anumite bonusuri pentru a promova o marca sau alta. Bebe meu mananca lapte praf de la 2 luni (acum are 3) si i-am facut schimbare de lapte praf la 3 luni. Singurul lucru pe care l-am avut in vedere la achizitionarea laptelui praf a fost sa fie HA - HipoAlergenic si evident categoria de varsta pentru care este. Gustul NU este diferit de la o marca la alta. Baby meu mananca cantitati diferite in functie de cat de mult doarme. Aveti o mostra aici: http://www.youtube.com/rboy1974#p/a/u/0/a9HpLnlAQ9M
Toate cele bune, si crestere !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Formulele pentru sugari din lapte de vacă nu cresc riscul pentru diabet tip 1
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • STUDIU: Evitarea laptelui de vacă la copiii susceptibili genetic nu reduce riscul de diabet tip 1
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Formulele pentru sugari pe bază de lapte de capră: sigure și la fel de benefice ca și cele pe bază de lapte de vaci
  •