Laparoscopie pt chist ovarian

18-09-2011
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Buna ziua.Acum 2 ani mi s-a descoperit un chist de 4cm.Pana in prezent a crescut la 6 cm.Nu am facut niciun fel de tratament in acest timp si nu ma deranjeaza, dar ma ingrijoreaza ca a crescut.Am hotarat sa ma operez fara sa mai analizez si alte optiuni si nici nu mi s-a propus alteva de catre ginecolog.Este gresit sa aleg aceasta varianta?Testul cu markeri tumorali CA125 este de 15.52u/ML.
10 comentarii
0
18-09-2011, ora 15:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, CA125 este in limite normale, ar fi fost bine daca ai fi facut ceva tratament acum 2 ani.acum este deja la trecut.alege-ti medicul ginecolog sa fie si chirurg(ginecolog -chirurg), asa vei avea doi care te vor urmari dupa interventie.ce varsta ai ??si din ce localitate??recuperarea dupa laparasc. se face mult mai repede, decat dupa interventia clasica.iti doresc multa bafta si putere.
0
18-09-2011, ora 18:15
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Multumesc.Am 41 ani si sant din Arad. Am optat pt operatie intr-o policlinica privata, din oras, unde am facut si controlul, ecograful vaginal, CA 125.Initial, am mers la spital pentru dureri abdominale si la ecograf, dna doctor mi-a recomandat control ginecologic.Imi tratez problemele gastro, nu foarte grave, dar vreau sa rezolv si cu acest chist.Am sa fac si o biopsie.In sinea mea, simt ca are sa fie bine si, tare mult as vrea sa mai am un copil.Am sa revin cu detalii si dupa operatie.Multa sanatate tuturor.
0
18-09-2011, ora 20:05
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu iti doresc sa ai multa bafta in rezolvarea acestor probleme de sanatate.cred ca ar trebui sa faci si biopsie.eu am avut tot probleme legate de ovar, am 7 luni de la operatie, m-am operat la Medlife Grivita, sunt din Bucuresti.te sfatuiesc sa ti alegi un medic in care sa ai deplina incredere, conteaza f. mult.la mine ginecologul a fost si chirurg si acesta este un lucru important.astept sa mai scri, acum este perioada cea mai grea si stresanta (pana la operatie)mult curaj...ai copii???pe curand.
0
19-09-2011, ora 09:39
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Da am o fata de 22ani si un nepot de 3ani si jumatate care locuiesc in Bucuresti.De multi ani imi mai doresc un alt copil si regret mult ca atunci cand s-a putut am renuntat la sarcina(acum 21 ani) si nu am mai ramas insarcinata.
0
19-09-2011, ora 11:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
sa-ti traiasca fata si nepotelul, sa fie sanatosi, iar pentru tine, sfatul meu este sa te ocupi in modul cel mai intes de sanatatea ta.acum sa fie prioritatea NR.1.acel chist este maricel...astept vesti de la tine, multa sanatate.
0
20-09-2011, ora 09:53
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Multumesc.Maine sant programata pt preanestezic, iar joi pt operatie.Cat a durat recuperarea la dvs?
0
20-09-2011, ora 10:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Tudura, iti doresc multa bafta, nu te teme ca sunt convinsa ca va fi bine.eu am 7 luni de la operatie, in momentul de fata, daca n-ar fi semnul operatiei as zice ca nu a fost nimic.am fost vineri la control si totul este ok.acum sa sti ca totul depinde si de taria si lupta organismului tau, de starea psihica...eu n-am crezut nici macar o clipa ca este cancer de ovar, desi diagnosticul acesta a fost.la tine, faptul ca ti-au propus laparoscopie, vreau sa cred ca este vorba de un chist, celelalte organe genitale fiind sanatoase.recuperarea ta va fi mult mai usoara, n-ai o taietura asa mare cum am avut eu, pe tot abdomenul.am avut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, deci a ramas un gol acolo, restul organelor urma sa se reaseze
.ti-am spus, in acest moment sunt ok.n-am facut nici citostatice, am avut curajul sa decid singura, daca cei 3 oncologi au fost indecisi, sa fac sau nu.asa ca mult curaj si te rog sa mi dai vesti, ma voi ruga pentru tine, eu am o fata de varsta ta si o nepoata de 20 de ani, este studenta din acest an.te pup, te imbratisez si Bunul D umnezeu sa fie cu tine si ci familia ta in aceste momente.
0
28-09-2011, ora 14:43
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Buna ziua.Operatia mea a fost putin amanata, asa ca abia luni m-am operat si azi am venit acasa.In principiu, ma simt bine.Odata cu chistul de 5/8cm mi-a fost scoasa si trompa ca altfel nu se putea.Ce sa zic, astept sa ma linistesc citeva zile si apoi am sa analizez mai bine situatia.Am prolaps de valva mitrala, care la preanestezic nu a parut sa fie nici o problema, dar si-a aratat "coltii" dupa anestezie.Important este ca acum sant bine, slava Domnului.
0
28-09-2011, ora 18:14
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
bine te-ai intors, ma bucur sa aud vesti bune.da, problema cardiaca este o mare problema pentru tine si anestezist, dar totul este bine cand se termina cu bine.ti-au trimis piesele la analize???ai grija de tine, sa nu faci efort, sa mergi la control ori de cate ori este nevoie.te imbratisez si multa sanatate.
0
29-09-2011, ora 09:42
tudura
Nu este medic/terapeut
tudura
Multumesc asemenea si dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: