Lactatele si dantura

20-08-2009
mirabela_april
Nu este medic/terapeut
mirabela_april
Am auzit ca lactatele afecteaza dantura dupa o operatie (scoaterea infectiei de la radacina dintilor). Este adevarat? De ce? Multumesc!
7 comentarii
0
20-08-2009, ora 21:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Chiar nu am auzit asa ceva, acum depinde si de lapte, daca este pasteurizat nu cred ca va poate face probleme. Verificati-i proprietatile organoleptice si daca se incadreaza in parametrii normali (gust, culoare, miros etc.). Consultati-va si cu un medic stomatolog, va poate da un rsp mai pertinent si 100% clar!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
21-08-2009, ora 08:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, este adevarat. Produsele lactate au prea multe proteine si proteinele in general sunt hrana la cele mai multe bacterii periculoase din corp, indiferent de unde provin aceste proteine, din plante sau animale.

Laptele in plus creeaza o secretie in corp care aduce f. multe boli daca este baut prea des si mult, ceea ce 99, 999% din populatie face.

Laptele este deci o sursa de infectie si boala, la fel ca si prea multe produse lactate.
Omul este singurul "animal" care bea laptele la un alt animal.

Produsele lactate, alunele, nucile, laptele de soia, (soaia are 40% proteine, de 2 ori mai mult decat carnea) fasolea, carnea si orice contine multe proteina trebuie evitate in caz de pericol de infectie si la orice boli. Laptele de mama contine numa 2, 6 % proteine spre exemplu iar copilul creste vazand cu ochii.

Ideea ca la om ii trebuie proteine multe sa creasca sau sa fie sanatos este un mit creeat de industria farmaceutica si implantat in capul la toti, orice bebelus dovedind contrariul.

In plus corpului ii trebuie un mare efort pt. a dezbina proteinele pe care nu le poate asimila direct ci trebuie tranformate cu mare risipa de energie, de la acesta transformare raman multe produse nocive in corp care putrezesc si sunt hrana la miliarde de bacterii care produc o gramada de toxine.

Asa ca uitati laptele daca vreti sa fiti sanatosi, mai ales ca cel homogenizat din cutii cu carton aluminizat este adevarata toxina care nu mai poate fi numit lapte...

Putina branza dulce sau cas din cand in cand merge...
Cascavalul este in plus plin de bacterii, de aceea miroase si asa si este si mai rau decat laptele.

Eu nu am mai mancat produse lactate de 5 ani si niciodata nu am fost mai sanatos ca acum.
0
22-08-2009, ora 00:31
Cellina
Nu este medic/terapeut
Cellina
ASA E. FAVORIZEAZA INFECTIA. AI GRIJA PANA SE INKIDE RANA.
0
25-08-2009, ora 10:39
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
si atunci cum ramane cu asimilarea calciului necesar organismului? eu preferam lactatele de cat asimilarea din medicamente? sincera sa fiu, sunt confuza...
0
25-08-2009, ora 19:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In conditiile in care proliferarea bacteriana, virala si fungica este foarte mare, dar si continutul de toxine si substante precum dioxina, NU va sfatuiesc sa mancati lactate si derivate ale acestora. Singurele lactate in care am putina incredere sunt cele de la Tnuva, dar nici ele nu sunt...

Pt. calciu si nu numai puteti sa va faceti urmatoarea reteta (musai ouale sa fie de la gaini de curte(tara):

"Pentru preparare, cojile de ouă (de preferat ouă de la ţară) se spală şi se pun 1-2 zile la uscat. Se mărunţesc, apoi se macină cu rîşniţa de cafea pînă cînd devin un praf fin, asemănător făinei. Într-un vas de sticlă, se combină 2 părţi de praf de coji de ouă, 3 părţi miere de albine polifloră şi o parte suc de lămîie sau vin alb. Se omogenizează bine amestecul, se toarnă într-o sticlă (care se închide ermetic) şi se pune la macerat timp de o săptămîna, la loc întunecos, răcoros şi uscat (de regulă la frigider). Soluţia se agită zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obţinut se păstrează în vase de sticlă colorată, ermetic închise, la adăpost de lumină şi căldură. Este valabil timp de 6 luni, ţinut la frigider.

Se ia cîte o lingură, de 3 ori pe zi, la mesele principale, diluat în 100-200 ml de apă, sirop sau ceai medicinal. În cazul persoanelor în vîrstă, doza se reduce la jumătate. Înainte de întrebuinţare, se agită bine soluţia. Durata tratamentului este de 2-4 săptămîni. Cura se poate relua numai după o pauză de 1-2 săptămîni." copyright - ----------*

Multa sanatate!

P.S. Puteti ingera calciu f bun si din remediile homeopate recomandate de Scarface!

Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)

(*modificat de administrator)
0
25-08-2009, ora 21:58
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
Va multumesc mult Mr. Nick pentru reteta!
0
27-08-2009, ora 12:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pt. calciu este mai simplu si efectiv "Calcium carbonicum CH30 " de la farmacie homeopata, se suge sub limba o singura granula pe saptamana timp de 1-2 luni. Remediul costa 6, 50 Lei, contine 80 de granule si este practic valabil pt. 100 de ani caci zaharul nu expira.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •