Lacrimare in blefarospasm?

24-01-2009
laurus
Nu este medic/terapeut
laurus
Aduc in discutie pentru a primi daca este posibil opinia unui medic oftalmolog, fiica mea diagnosticata cu hemispasm facial dr., la rmn cerebral fara leziuni, cu dozarea calciului si magnezului la limita inferioara, fumator, cu folosirea excesiva calculator fara ochelari protectie, cu miopie mica, nepurtand, din nonvointa, ( ochelarii permanenti-1, 25, -1.) care prezinta clinic, uneori, dar aproape zilnic, minispasme ochi drept cu aparitia unor pulsatii f. regulate in centrul barbiei, mai ales cand se concentreaza, probabil cand cantitatea de acetilcolina creste. Faptul ca si uneori la cateva zile in timpul masticatiei apar involuntar lacrimi, dar fara minispasm, completeaza simptomul unui blefarospasm ? In prezent efectueaza tratament cu carbamazepina, ca, mg, milgamma pentru hemispasm facial. Am citit tot ce se poate citi in literatura de specialitate si din Italia, Angia, Rusia Germania si toti indica eficienta tratamentului cu toxina botulinica pentru ambele cazuri, dar desi aceasta reduce simtomalogia nu are un caracter de durata, iar tratamentul farmaceutic nu este decizional.Oare nicotina sa contribuie la descarcarea marita de acetilcolina? Precizez, ca spasmele nu sunt activate dimineata, probabil ochi odihnit.. Debutul a fost f.timid acum 2 ani, care sub calciu si magneziu a cedat. Imi cer scuze, poate uneori trec in alta zona decat oftalmologica...Citind ca toxina bot. impiedica eliberarea de acetilcolina, , am aflat ca si nicotina ca si acetilcotina accentueaza activitatea receptorilor. Ma gindesc ca nicotina activand neuronii colinergici, deci aceasta stimulare ar putea conduce la o descarcare marita de aceticolina care nu mai poate fii controlata si se produce spasmul. Medicul neurog a apreciat ca nu exista leziuni pe RMN cerebral., deci nu s-a vizualizat un conflict neurovascular in zona unghiurilor ponto- cerebeloase.D-na dr. oftamolog, considerati ca cateva anomalii de semnal infracentrimetrice in hipersemnalul t 2 si flair, izo/hipersemnal t1 la nivelul subst.albe supratentoriale, temporal dr. FARA specificitate IRM ar putea avea legatura cu spasmul ochiului?.Precizez, ca adresand aceasta intrebare medicului neurolog, legandu-ma de hemispasmul facial, acesta a linistit situatia spunind ca sunt doar infracentrimetrice. Am descoperit pe alt forum o persoana care si-a ameliorat simptomalogia cu laseroacupunctura. Rog opinia d-stra si eventuale recomandari. Multe multumiri.
2 comentarii
0
06-02-2009, ora 17:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Am citit cu atentie mesajul dumneavoastra, vad ca v-ati documentat :), si sper sa va ajute sugestiile mele: odihna suficienta, renuntarea la tutun, purtarea permanenta a ochelarilor prescrisi, eventual cu filtru pentru calculator( lentile Essilor, Hoya sau Zeiss); in etiologia hemispasmului facial se incrimineaza iritatia nervului facial, ischemia acestuia prin compresiune( tumora pontocerebeloasa sau vascularizatie anormala in fosa posterioara, diagnostic exlus in urma efectuarii RMN ; s-a facut si angioRMN?);Anomaliile de tip hipersemnal infracentrimetrice, in functie de numarul lor, pot ridica suspiciunea de SM( scleroza multipla); ar fi bine, pentru diagnostic, sa se faca de catre medicul neurolog o punctie lombara si examenul LCR pentru identificarea Ig G monoclonale si a benzilor oligoclonale;nervul VII contine fibre vegetative care inerveaza glanda lacrimala, iar iritarea lor poate produce lacrimare excesiva;sau poate fi vorba de o lacrimare reflexa aparuta ca urmare a uscaciunii oculare( aceasta poate apare atunci cand se lucreaza mai mult la computer); ar fi bine, daca apar si senzatii de usturime, uscaciune, corp strain, roseata, pentru a preveni lacrimarea reflexa, sa se administreze lacrimi artificiale( de exemplu, Lubristil sau Eyestil colir, lacrimi pe baza de acid hialuronic, 1 picatura in amandoi ochii, la nevoie); Va mai recomand fructe si legume proaspete in fiecare zi( cel putin un fruct proaspat sau o leguma proaspata);numai bine
0
06-02-2009, ora 17:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Tratamentul cu toxina botulinica (de exemplu Dysport) necesita a fi repetat la 3 -6 luni; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.