La trei luni bebelusul meu nu mai mananca!

31-01-2009
ninja
Nu este medic/terapeut
ninja
Ma puteti ajuta va rog?.Baietelul meu are 3 luni, 5300g si 60 cm.S-a nascut la trei zeci si sase de saptamani de gestatie si ca a avut la nastere 2500g si 48cm.Pana la trei saptamani a fost alimentat exclusiv la san, iar dupa i-am introdus si supliment de NAN1 deoarece nu se satura numai cu laptele matern.Problema noastra este ca de doua saptamani nu mai vrea sa manance.Reusesc sa-l alimentez doar noaptea la ora 12 si dimineata la ora 6, timp in care el de fapt doarme.Am fost la pediatru care mi-a spus sa-i dau de mancare numai daca vrea el sa manance, sa nu-l fortez si sa-i dau ceai pentru a il hidrata.Starea generala a copilului este buna, in sensul ca nu are febra, nu vomita, nu are scaune moi(mentionez ca sunt de culoare verde inchis?!) si este vesel si vioi.In cele doua saptamani de cand nu mananca nu a crescut in greutate dar nici nu a scazut.La doua luni si jumatate avea tot 5300g.Exista ceva ce pot sa-i dau pentru pofta de mancare?Ce ma sfatuiti sa fac?Mentionez ca nu am trecut la diversificare si ca manaca in jur de 400g lapte pe zi.


Va multumesc anticipat!
15 comentarii
0
31-01-2009, ora 14:32
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Este posibil ca, copilului tau sa nu ii placa NAN 1. Si deaceea il pacalesti doar noaptea cand este foarte obosit si poate nu isi da seama de gust. Ai incercat alt lapte sa ii dai ? Daca doctorul a spus ca e bine atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Cu fetita mea am avut probleme asemanatoare pe la 8 luni cand au inceput sa ii creasca dintii, probabil de durere altfel nu imi explic. Oricum nu ai de ce sa iti faci griji, lasa-l sa manance numai atunci cand vrea.
0
31-01-2009, ora 15:08
ninja
Nu este medic/terapeut
ninja
Am incercat sa-i dau Humana si Milumil, insa fara nici un rezultat.Acum nu mai vrea nici macar lapte matern, sa nu mai vorbim de NAN1!
0
31-01-2009, ora 21:36
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Poate ar fi mai bine sa ii dai sa manance doar cand ii este foame. Un copil de 3 luni nu mananca mult, stai linistita sunt doar niste etape...
0
17-01-2010, ora 23:15
emma luiza
Nu este medic/terapeut
emma luiza
buna, am o fetita de 2 luni si jumatate si are 6 kg sa nascut cu greutatea de 3, 100kgiar dupa vacinul de la 2 luni nu vrea sa mai manance laptele, decat in somn, in schimb bea ceai si apa iar cum simte laptele in gurita plange rau.Va rog ajutati-ma cu un sfat, toti medicii spun ca e sanatoasa si sa insist cu laptele, am incercat si degeaba
0
05-03-2010, ora 14:04
mikysuru
Nu este medic/terapeut
mikysuru
buna, am si eu un baietel de 5 luni jumatate si avem mari probleme cu mancarea. Nu mai are pofta de mancare. Are anemie, insa nu luam fier momentan pentru ca tratam rahitismul cu calciu si vigantol. Nu i-a mai p lacut laptele de la 3 luni, am incercat multe formule de lapte, a mers o luna cu lapte de vaca, insa nu mai bea deloc. Il mai pacalesc in cereale. e foarte greu sa manance numai solid 4-5 mese pe zi. Mananca totul la lingurita, insa nu accepta legumele si carnea cu niciun chip. In rest papa branzica, fructe, cereale combinate toate. de 2 zile este incredibil de inapetent, nu mai deschide gura sa manance, cu toate jucariile si Tv deschis... v-ati confruntat cu lipsa poftei de mancare? Ajutati-ma va rog cu un sfat...
0
05-03-2010, ora 14:09
mikysuru
Nu este medic/terapeut
mikysuru
pentru ninja

si al meu incepuse sa manance din ce in ce mai putin lapte la 3 luni. Manca 180x 5 mese, deci cam 900 ml pe zi, crestea, era frumos, pufos, vesel... te sfatuiesc sa ii faci niste analize, sange, copro, urocultura sa vezi daca nu e ceva ascuns. Bb meu nu are nici infectie urinara nici paraziti, insa anemie si inceput de rahitism. Nemavroind lapte, am inceput diversificarea cu orez cu fructe, ii dadeam deja suc de fructe de la 6 sapt si ii placea. asa ca o perioada am mers cu 3 mese de lapte si 2 diversificate de orez cu fructe si branzica, legumele nu le-a vrut, deci trebuia sa iidau sa manance ceva daca nu mai vroia lapte.
a luat in greutate ok, deschidea gurita, manca bine. Incearca sa mai schimbi laptele, daca nu, vb cu pediatrul si vezi ce diversifici.
Succes si muuulta rabdare.
Eu nu stiu ce sa ii mai fac sa manance. Pur si simplu dupa 5 ore lui ni ii e foame.
0
05-01-2011, ora 09:55
anna76
Nu este medic/terapeut
anna76
Si eu am aceeasi problema.
Am un bebelus de aproape 7 luni.In urma unui tratament cu antibiotic refuza orice fel de lapte praf.
Ii pun cereale in el si-i dau gros cu lingurita.E un chin total.
Am incercat toate tipurile de lapte de pe piata..nimic nu e bun pt el.
Am fost la medic la DR.Stanciu Adrian si mi-a zis ca e ok bebe si ca sa nu-l mai fortez cu mancarea.Sa-l hidratez si daca nu deschide gura pt papa sa-l lasa asa cateva zile.
Dar pot sa-l las asa nemancat sa-mi slabeasca?El e in perioada cresterii.Manca bine inainte lapticul dar m-am luat dupa medici si i-am dat antibiotic pt o asa zisa inf urinara pe care nici nu sunt sigura ca a avut-o.
Ideea e ca am incercat si humana sl care e pe baza de soia..si nu bea nici acesta.
Ce solutie ati gasit mamicilor?
Ca pe mine m-au lasat nervii.
0
17-01-2011, ora 04:07
gabrielah32
Nu este medic/terapeut
gabrielah32
repeta uroculurile...de obicei inf urinare sunt raspunzatoare de asa ceva si trebuiesc tratate corect si rapid...va spune stan patitul...;am tras-o destul de mult cu o astfel de inf, si, cel mai grav este ca uroculturile pot fi negative dar problema exista, de aceea trebuie insistat pe recoltari...
0
17-01-2011, ora 04:09
gabrielah32
Nu este medic/terapeut
gabrielah32
bebelacul are un gust f bun si e f bine acceptat dar daca fost deja incercat si acesta...nu mai am alte idei
0
17-01-2011, ora 08:31
anna76
Nu este medic/terapeut
anna76
eu nici acum nu am reusit sa-i dau lapte
a trecut o luna si jumatate si desi am incercat toate formulele nu vrea lapte
singurul mod de a manca laptele e cu cereale amestecat si cu biscuiti pana se face gros
e un chin total
bebe nu a luat in greutate in aceasta perioada de o luna jumatate nici un gram
chiar daca medicii spun sa-i dau doar cand cere..nu e ok
eu nu sunt de acord
sa-l las sa nu manance
orice ar spune copilul are ceva de refuza sa se hraneasca chiar dupa 7 ore
un bebe la 7 luni trebuie sa pape macar la 5 ore
asa ca eu ma chinui si am incetat sa mai merg pe la n medici si am inceput sa-i dau vitam.
sa vad daca are efect
succes celor care se confrunta cu aceeasi problema
0
21-01-2011, ora 18:46
ivanovsanda
Nu este medic/terapeut
ivanovsanda
Toata lumea recomanda Nan pentru ca au o campanie de marketing foarte agresiva.Puneti in pahar 100 de ml si mirositi si incercati sa beti si apoi trageti si singuri concluziile de ce refuza bebelusul, mai ales unul care a fost alaptat si stie ce inseamna gustul curat si dulce al laptelui de mama. Incercati sa dati copilului alt lapte, luati la rand tot ce e pe piata si pana la urma ii va placea unul. La noi asa s-a intamplat, mai aveam doua optiuni si epuizam tot ce e pe piata, si in sfarsit i-a placut unul si l-a baut foarte bine.
0
21-01-2011, ora 19:16
anna76
Nu este medic/terapeut
anna76
ce lapte a fost ok pt copilul dvs?
eu am incercat cam tot de pe piata..si nimic nu i-a placut:(
0
22-01-2011, ora 14:40
ivanovsanda
Nu este medic/terapeut
ivanovsanda
Bebelac
0
22-01-2011, ora 18:26
anna76
Nu este medic/terapeut
anna76
da...nu a mers nici cu acesta
eu deja mi-am luat speranta ca o sa mai bea lapte
poate dupa un an sa bea de vaca...desi..nu mai sper
0
02-12-2021, ora 13:39
Cataroxy
Nu este medic/terapeut
Cataroxy
Buna ziua! Fetița mea are 2 lunite și de o luna jumătate la fiecare masa in timpul alăptării începe sa plângă și devine foarte agitata. Timpul de alăptare fiind de maxim 5 minute. Am încercat sa ii dau și la biberon și mănâncă doar 30 ml după care începe sa plângă și devine foarte agitata. Au fost și putine momente in care nu a plâns in momentul alăptari dar tot 5 minute a durat hrănirea la sân am încercat sa insist sa o alăptez mai mult dar fără niciun rezultat. Pe lângă nici nu doarme noaptea a devenit din ce in ce mai agitata se trezește la fiecare ora sau o ora jumătate iar in timpul zilei abea adoarme câte o jumătate de ora Fetița acum cântărește 4, 400 kg. Am fost la medic și mi-a spus ca ar fi vorba de reflux silențios și mi-a prescris Gaviscon care nu a avut niciun efect. Pur și simplu sunt la capătul puterilor. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Va mulțumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: